Student NEWS - nr 43 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia
Wezwał gospodarz weterynarza do chorej krowy. Gdy ten przyjechał,
kazał chłopu patrzeć pod ogon, sam zaś zagląda do pyska:
- Czy pan mnie widzi?
- Nie.
- To pewnie będzie skręt kiszek.
.            

Ćwiczenia dobre na seks i sen

 

To, że regularne ćwiczenia są dobre dla zdrowie, wie każde dziecko. Ale nie każdy wie, że regularna fizyczna aktywność korzystnie wpływa na życie seksualne, pomaga zwalczyć bezsenność i ułatwia rzucenie palenia.

Gimnastyka pomaga schudnąć, obniża cholesterol i cisnienie krwi oraz redukuje możliwość rozwoju wielu schorzeń - mówi Fabio Comana z amerykańskiej organizacji American Council on Exercise. - To główne korzyści, ale są też inne, nawet takie, z których nie zdajemy sobie sprawy.

Po pierwsze, aktywność fizyczna sprawia, że lepiej śpimy. Jak dowodzą badania amerykańskich uczonych, popołudniowe ćwiczenia skracają czas zasypiania i dają głebszy sen, z drugiej strony gimnastyka na chwilę przed położeniem się do łóżka może mieć odwrotny efekt. Ludzie, którzy ćwiczą przez 30 minut każdego ranka mają mniej problemów z zasypianiem, niż ci, którzy nie są aktywni.

Podczas ćwiczeń nasz organizm wytwarza dawkę adrenaliny i zapomina o stresie - to podobne wrażenie, jakiego doznają palacze podczas oddawania się nałogowi. Stąd prosty wniosek, że można zwalczyć papierosy gimnastyką.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dowodzą tego badania, które przeprowadzono swego czasu w USA. Wzięło w nich udział 281 palących kobiet, które chciały zerwać z nałogiem. Część z nich uprawiała regularnie ćwiczenia - w tej grupie dwa razy więcej kobiet udało się odstawić papierosy, niż w grupie, która nie uprawiała żadnej aktywności.

Aktywność fizyczna ma również niebagatelny wpływ na sprawność naszego umysłu - osoby aktywne wykazują większą kreatywność i szybciej kojarzą fakty. Naukowcy z Uniwersytetu Middlesex udowodnili, że 25-minutowy aerobik ma duży wpływ na test na kreatywność, który osoby poddane badaniom wykonywały po ćwiczeniach.

Zdrowe i wysportowane ciało oznacza też lepsze życie seksualne. Amerykańscy naukowcy przebadali ponad 31 tys. mężczyzn i stwierdzili, że u tych, którzy uprawiali jakąkolwiek fizyczną aktywność ryzyko zaburzeń erekcji było o 30 proc. mniejsze niż u mężczyzn nieaktywnych fizycznie.