Student NEWS - nr 43 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia
Student zdaje egzamin. Profesor chce odesłać go na inny termin z pala. Delikwent prosi o ostatnia szansę:
- Jeśli przejdę po ścianie i suficie, dostanę trojkę?
Profesor z niedowierzaniem zgadza się. Student przechodzi po ścianie i suficie. Słowo się rzekło, już chce wpisywać 3 ale student dalej marudzi - Jeśli zacznę fruwać po pokoju, dostane 4? Profesor z zaciekawieniem zgadza się. Student zaczyna fruwać po pokoju. Profesor już chce wpisywać 4 ale student wciąż nie daje mu spokoju: - Jeśli nasikam na pana, a pan pozostanie suchy, dostane 5? Profesor z jeszcze większym zaciekawieniem zgadza się. Student staje na biurku i sika na profesora. Ten krzyczy cały mokry: - Panie, co pan???!!! - Dobra, niech będzie 4...
.            

Witamina, która może zmienić życie na zawsze

 

Stało się. Jesteś zakochana i podjęłaś tę jedną z najważniejszych w Twoim życiu decyzji. Dzielicie się marzeniami i poduszką przy zasypianiu…

Zazwyczaj kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży w 4-6 tygodniu jej trwania lub nawet później. Tymczasem pierwsze 2-4 tygodnie decydują o tym, czy Twoje dziecko urodzi się zdrowe czy też z wadą układu nerwowego – tzw. wadą cewy nerwowej.

W Polsce jedno dziecko na 1 000 rodzi się z wadą cewy nerwowej: bezmózgowiem, rozszczepem kręgosłupa czy przepukliną mózgowo-rdzeniową. To jedna z najgorszych statystyk w Europie, która przeradza się w cierpienie, czasem rozpacz. Dzieci są upragnione  i kochane, jednak wszyscy zdajemy sobie sprawę, że wychowanie dziecka niepełnosprawnego, z wrodzonymi wadami wymaga od rodziny wielu poświęceń i wyrzeczeń. Jeszcze większa tragedia dotyka rodziców, gdy dziecko umiera zaraz po urodzeniu.

Na szczęście naukowcy znaleźli odpowiedź na pytanie jak zmniejszyć ryzyko powstawania tych wad. Tą odpowiedzią jest kwas foliowy.

Kwas foliowy

Badania medyczne wykazały, że kwas foliowy, witamina z grupy B, zapobiega 70% wrodzonych wad cewy nerwowej. Kwas foliowy pomaga w budowie zdrowych komórek. Dlatego też kobieta, która może zajść w ciążę, powinna zażywać codziennie 0,4 mg tej witaminy. Jednak obecność folianów w naszej diecie jest zbyt mała. Są one także bardzo wrażliwe na działanie promieni słonecznych oraz wysokiej temperatury. Gotowanie, pieczenie powodują straty aż do 90% tej witaminy. Dlatego koniecznie należy wspomóc naturę.

Taką pomoc oferuje Folik

Folik jest w pełni bezpiecznym preparatem. Dzięki temu, że zawiera profilaktyczną dawkę kwasu foliowego, może być stosowany przez wiele lat bez efektów ubocznych. Oferowany jest w opakowaniach zawierających 30, 60 lub 90 tabletek (po 0,4 mg kwasu foliowego każda) i wystarcza na miesięczną, dwumiesięczną lub trzymiesięczną kurację. Lek dostępny jest w aptece bez recepty.

Teraz wszystko zależy od Ciebie.

Zakochałaś się, a to zobowiązuje do jeszcze większej dojrzałości i odpowiedzialności za nowe życie, które może pojawić się w każdej chwili.

Przed użyciem Folika zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowania oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.