Student NEWS - nr 43 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia

Studenci wybrali się na egzamin. Czekają pod drzwiami sali, nudziło im się więc zaczęli się bawić indeksami - czyj indeks zatrzyma się bliżej ściany. Tylko że jednemu to nie wyszło zbyt dobrze, bo zamiast w ścianę trafił indeksem pod drzwi, i do sali w której siedział egzaminator. Przeraził się okrutnie, ale za chwilę indeks wyleciał z powrotem. Otwiera, patrzy, a tu ocena z egzaminu: 4.0 Ucieszył się, no więc koledzy postanowili wrzucać dalej. Kolejny dostał 3.5, następny 3.0. W tym momencie zaczęli się zastanawiać... Kolejna ocena wydawała się dosyć jednoznaczna (2.5 nie wchodziło w grę). Wreszcie jeden postanowił zaryzykować. Wrzuca indeks... Czeka... Nagle otwierają się drzwi, staje w nich egzaminator:
- Piątka za odwagę!

.            
październik 2007
Stało się. Jesteś zakochana i podjęłaś tę jedną z najważniejszych w Twoim życiu decyzji. Dzielicie się marzeniami i poduszką przy zasypianiu…
No i koniec. Stało się. Nieodwołalnie i nieodwracalnie zaczął się w końcu rok akademicki. Koniec wakacji. Walizki lądują pod łóżkami i w szafkach a na biurka powracają w końcu skrypty i książki. Nieodwracalnie. Czas skończyć z wojażami i dumaniem w niebieskich obłokach. Czas zapomnieć o wakacjach. Co jednak jeśli one same nie dają o sobie zapomnieć?
„Jesienią zawsze zaczyna się szkoła a w knajpach zaczyna się picie” - tak właśnie T.LOVE, zespół zasłużenie kultowy śpiewa o początkach roku szkolnego i akademickiego. Cóż, trudno odmówić im racji. Takiej zresztą samej, jak to, że i za tą szkołę i za to picie trzeba czymś zapłacić. A kiedy jeszcze chcemy być niezależni od rodziców, mieć własne życie i własne pieniądze, jest bardzo prawdopodobne, że wpadniemy w znaną już wielu studentom dziurę budżetową.
Kredyty studenckie zostały wprowadzone w 1998 roku jako element rozszerzenia dostępu do szkolnictwa wyższego. Kredyty studenckie udzielane są przez banki komercyjne z dopłatą do oprocentowania z budżetu państwa. Wprowadzenie kredytów, przy wykorzystaniu kapitałów, będących w dyspozycji banków, pozwala na efektywniejsze zwiększenie pomocy materialnej dla studentów.
Trzeba to w końcu przyznać. Jednoczymy się, zarówno na poziomie Europejskim jak i tym globalnym. Może jeszcze nie nasze pokolenie, może nie my, ale nasze dzieci na pewno będą miały nieograniczone możliwości wielo kulturowych podróży i zatrudnienia w wielu krajach. My dzisiaj stawiamy w globalizacji studencko/pracowniczej pierwsze kroki. Czasami umiemy sobie poradzić. Niestety zbyt często jeszcze znajomość języka nie wykracza poza opanowanie gramatyki.
Podjąłeś już decyzję, że Twoja kariera związana będzie z prowadzeniem własnego biznesu. Teraz musisz odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie, w jakim sektorze gospodarki startować? Przykłady karier wielu biznesmenów wskazują, że sukces ich przedsięwzięcia tkwił w trafnym pomyśle i właściwym rozpoznaniu potrzeb rynku.
Zanim założysz własną firmę i zaczniesz prowadzić działalność gospodarczą, musisz zdać sobie sprawę z podstawowych zasad zarządzania przedsiębiorstwem, w którym najważniejsi powinni być ludzie.
Jeśli już wiesz, jaki rodzaj działalności chcesz prowadzić, zdecydowałeś, czy będziesz to robić sam czy w spółce i zebrałeś odpowiednie środki, by rozpocząć działalność, możesz zarejestrować firmę. W niektórych gminach działa już system jednego okienka, jednak w większości miast czy miejscowości będziesz musiał odwiedzić kilka urzędów i złożyć tam kilka druków.
Tenis kojarzył się kiedyś z elegancją, nienagannym strojem, a także z refleksem i świetną koordynacją ruchów. Dosyć długo uznawany był za sport elitarny. To podejście na szczęście się zmieniło. Na Zachodzie tenis jest jednym z najpopularniejszych sportów rekreacyjnych. Ma bowiem ogromną zaletę - można go uprawiać od szkoły podstawowej do późnej starości. Pozwala zachować młodość, zdrowie i dobrą kondycję. Być może warto go zacząć uprawiać właśnie teraz, choć pełnia sezonu właśnie za nami.
następne>>>