Student NEWS - nr 43 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia
- Co jest pierwszą rzeczą, jaką blondynki uczą się w czasie lekcji jazdy?
- W samochodzie można także siedzieć prosto.
.            

Tenis dla zdrowia

 

Tenis kojarzył się kiedyś z elegancją, nienagannym strojem, a także z refleksem i świetną koordynacją ruchów. Dosyć długo uznawany był za sport elitarny. To podejście na szczęście się zmieniło. Na Zachodzie tenis jest jednym z najpopularniejszych sportów rekreacyjnych. Ma bowiem ogromną zaletę - można go uprawiać od szkoły podstawowej do późnej starości. Pozwala zachować młodość, zdrowie i dobrą kondycję. Być może warto go zacząć uprawiać właśnie teraz, choć pełnia sezonu właśnie za nami.

Zaczynamy

Tenis jest grą dość wymagającą, więc przed przystąpieniem do gry konieczna jest przynajmniej krótka rozgrzewka. Nie tylko postawi nas w pełnej gotowości, ale przede wszystkim zmniejszy ryzyko urazu. Gracze zaawansowani narażeni są zwłaszcza na urazy łokcia (tzw. łokieć tenisisty). Początkujący zwykle mocno odczuwają obciążenie nadgarstków. Powodem może być źle dobrana rakieta, zbyt ciężka, o zbyt mocnym naciągu strun. Kontuzje ścięgien nóg zazwyczaj zdarzają się na kortach o twardej nawierzchni. Jako rozgrzewka najwłaściwszy jest zestaw ćwiczeń rozciągających - biegi, podskoki, krążenia ramion, nadgarstków i głowy. Osoby o wyjątkowo słabych rękach, które chcą grać w tenisa, powinny dodatkowo stosować codziennie porcję ćwiczeń wzmacniających, takich jak ściskanie w dłoni gumowej obręczy lub piłeczki.

Moda na korcie

W stroju tenisisty najważniejsze są wygodne buty. Dobre buty zmniejszają ryzyko kontuzji i zapobiegają obtarciom. Muszą idealnie pasować do nóg. Nie powinny sięgać poza kostkę, ani uciskać stóp, aby grający mógł się swobodnie poruszać. Powinny być elastyczne, z podeszwą zapewniającą dobrą przyczepność. Najlepiej, gdy są w środku wyściełane i wykonane z przepuszczającego powietrze materiału. Tenisistom poleca się adidasy, ale trzeba koniecznie pamiętać, że jeśli gramy na korcie ziemnym, buty muszą mieć specjalne spody, które nie niszczą nawierzchni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Od białego stroju zawodników tenis nazywany jest białym sportem. Obecnie już jednak biały strój nie jest obowiązkowy, choć oczywiście nadal króluje w tenisowej modzie. Jeden tylko element stroju powinien być bezapelacyjnie biały - skarpetki. W letnie dni najodpowiedniejszy będzie zestaw koszulka polo i spodenki (panie mogą wybrać spódniczki lub tuniki), zaś na chłodniejsze - dres. Koszulka nie może krępować ruchów, a więc być ciasna lub zwisać. Najlepiej, gdy wykonana jest z bawełny i łatwo pochłania pot. Spodenki lub spódniczka powinny być dokładnie dopasowane do ciała. Nie mogą zbytnio napinać się przy przysiadzie, ale nie mogą też być za luźne, bo stałe poprawianie stroju bardzo przeszkadza podczas gry. Dres jest przydatny nie tylko w bardzo zimne dni. Warto go mieć ze sobą, by móc okryć się bezpośrednio po wysiłku i dłużej utrzymywać mięśnie rozgrzane, co zapobiega kontuzjom i przeziębieniom.

Rakieta

Sprzęt do gry w tenisa znajdziesz w każdym specjalistycznym sklepie sportowym. Sprzedawcy potrafią dobrać rakietę, zgodnie ze wzrostem, siłą, wagą, umiejętnościami i życzeniami klienta. Można wybierać wśród produktów markowych firm i wśród wyrobów tańszych, ale także dobrej jakości, spośród  rakiet o różnej wielkości i kształcie główek i o różnej sile naciągu.

Należy pamiętać, że rakieta nie może być zbyt ciężka (zwłaszcza dla początkujących), inaczej nadmiernie obciąży nadgarstek i mięśnie ramienia. Rękojeść nie może być zbyt gruba, gdyż palce nie zdołają jej odpowiednio uchwycić, nie może być również zbyt cienka, gdyż będzie “latała” w ręku. Na kontrolę nad piłką wpływa także grubość, jakość i siła naciągu strun. Struny nie mogą być za cienkie, bo szybko będą ulegać zerwaniu, nie mogą być też zbyt grube, bo nie daje to odpowiedniej elastyczności.

Kilka rad dla początkujących:

• Nie wolno się poddawać - jeśli na początku coś nie wychodzi, to nie znaczy że będzie tak już zawsze.

• Trening czyni mistrza - bez treningu nie można być dobrym.

• Nie wstydź się przyjść na kort i grać, tylko dlatego, że będą tam ludzie którym idzie to lepiej niż tobie. Najbardziej efektywny jest trening pod okiem dobrego instruktora.

• Trzeba chcieć - bez odpowiedniego podejścia nigdy nie uzyskamy dobrych wyników.

• Jeśli mamy okazję zagrać z kimś o wiele od nas lepszym nie marnujmy jej, bo możemy się wiele nauczyć.

źródło: www.fit.pl