
Bardziej partnerskie układy rodzinne, polegające m.in. na dzieleniu obowiązków domowych, pomagają kobietom rozwiązać konflikt między życiem rodzinnym i pracą zawodową - stwierdzają wyniki badania przeprowadzonego w londyńskim City University.

W ciągu następnego miesiąca z australijskiego miasta Darwin w górę poleci ok. tysiąca balonów meteorologicznych. Będzie to część międzynarodowego eksperymentu naukowego badającego właściwości chmur tropikalnych.

Najnowsze badania dowodzą, że białe wino
zakorkowane za pomocą korka krócej utrzymuje owocowy bukiet zapachowy, niż fabrycznie zamknięte metalową zakrętką - donosi "Journal of Agricultural and Food Chemistry".

Sery, zwłaszcza te o wyrazistym smaku, maskują aromat wina do tego stopnia, że nie daje się odróżnić wina lepszego od gorszego -informuje "New Scientist".

Jedna z angielskich szkół postanowiła wprowadzić obowiązkową naukę języka chińskiego, żeby lepiej
przygotować swych uczniów do stawiania czoła wyzwaniom, rzucanym przez Państwo Środka i jego dynamicznie rozwijającą się gospodarkę - donosi we wtorek AP.

Użytkownicy Internetu "w mgnieniu oka" wyrabiają sobie zdanie na temat danej strony WWW - informuje serwis internetowy Nature.com. Według kanadyjskich naukowców, o tym, czy podoba nam się strona internetowa, decyduje już pierwsze
50 milisekund.

Zmęczenie zawodowe zwiększa ryzyko przytycia - zaobserwowali naukowcy fińscy. Może to wynikać z faktu, że zmęczonym pracą trudniej wdrażać zasady zdrowego żywienia i podejmować aktywność fizyczną w czasie wolnym - napisali autorzy pracy na łamach pisma "Journal of Obesity".

Żel z aloesu może przedłużać świeżość owoców i warzyw, nie zmieniając przy tym ich smaku i wyglądu. Czymożemy zatem liczyć, że powstanie nowy, przyjazny dla środowiska konserwant żywności? Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Journal of Agricultural and Food Chemistry".

Na świecie istnieje obecnie około 300 rodzin
językowych. Być może wszystkie, niczym gałęzie drzewa, wyrastają z jednego pra-języka. Naukowcy próbują cofać się w coraz odleglejszą przeszłość, by ustalić te zamierzchłe pokrewieństwa. W najnowszym "Science" zaproponowali nową metodę.

Dwa miesiące po tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi w Pakistanie amerykańscy naukowcy opisali na łamach "Nature" nową metodę przewidywania siły wstrząsów i rozmiarów kataklizmu. Według nich, można ją określić już po kilku pierwszych sekundach po rozpoczęciu trzęsienia.

Izaak Newton, fizyk, matematyk i teolog z
XVII wieku, ma większe znaczenie w dziejach ludzkości i nauki niż Albert Einstein, twórca teorii względności - wynika z opublikowanego w środę w Londynie sondażu Królewskiego Towarzystwa Naukowego.

Jednym z najbardziej intrygujących zjawisk życia biurowego jest niewytłumaczalne znikanie łyżeczek do herbaty -informuje świąteczny numer "British Medical Journal".

Tegoroczna zima, uciążliwa w niemal całej Europie, jest jedną z najłagodniejszych od kilkunastu lat na Spitsbergenie. Średnia temperatura miesięczna w grudniu w rejonie fiordu Hornsund, gdzie znajduje się polska stacja polarna, wynosiła tylko minus 2,6 st.

Wybitni naukowcy, pracując nad swymi rewolucyjnymi teoriami i formułami mieli jeszcze czas na prowadzenie bardzo ożywionej i regularnej korespondencji - donoszą amerykańscy badacze. Z ich analizy wynika, że Einstein i Darwin pisywali dużo i często, szybko odpowiadając na otrzymywane listy.

Oddano do użytku liczący 19,7 km tunel w Alpach na Przełęczy Simplon między Włochami a Szwajcarią - najdłuższy wówczas tunel kolejowy świata. Skrócił on połączenie kolejowe Paryż-Mediolan o 80 km.

W Indiach w ciągu ostatnich 20 lat powinno
urodzić się o ok. 10 mln dziewczynek więcej - sugerują kanadyjscy naukowcy - czytamy w serwisie NewScientist.com. Zespół badaczy z Uniwersytetu w Toronto, kierowany przez Prabhat Jha, sugeruje na łamach pisma "Lancet", że w ciągu ostatniego dwudziestolecia w Indiach dokonano ok. 10 mln aborcji żeńskich płodów po uprzednim badaniu USG. Od 20 lat powszechnie dostępne jest w tym kraju badanie ultrasonograficzne płodu (USG).

Indyjski milioner Vijaypat Singhania pobił w sobotę rekord wysokości lotu balonem wypełnionym gorącym powietrzem, osiągając w ciągu trzech godzin wysokość ponad 21 km, czyli granice atmosfery.

Naukowcy japońscy stworzyli szalik, który pasuje do wszystkiego. Potrafi bowiem, jak kameleon, zmienić swój kolor, dopasowując się do reszty ubioru - czytamy w serwisie NewScientist.com

4 stycznia przypadają urodziny Louisa Braille'a, francuskiego twórcy alfabetu dla niewidomych, który przyszedł na świat w roku 1809 w Coupvray koło Paryża, a zmarł 6 stycznia 1852 r.

Amerykańscy naukowcy dowiedli tego, o czym polscy kibice wiedzieli od dawna - najbardziej ekscytującym sportem, dostarczającym widzom najwięcej emocji jest piłka nożna - czytamy w najnowszym numerze "New Scientist".