
Największa poznana dotychczas liczba pierwsza to 43. liczba pierwsza Mersenne'a - ustalili amerykańscy badacze z uniwersytetu w Missouri.

Powstanie nowa lista siedmiu cudów świata - informuje serwis BBC News. Będą mogli ją stworzyć wszyscy mieszkańcy Ziemi, którzy w roku 2006 wskażą telefonicznie swoje typy wśród budowli zaliczanych do kulturowego dziedzictwa ludzkości.

Badacze ze szkockiego uniwersytetu Heriot-Watt postanowili "na poważnie" zająć się trochę niepoważnym tematem. Rozpoczęli oni pierwsze na świecie badania nad wpływem ubrania na rozmiar i kształt kobiecych pośladków - czytamy w serwisie BBC News. Do tego wyjątkowego projektu badawczego naukowcy zatrudnili cztery modelki reprezentujące różne typy damskich sylwetek. Będą one musiały przymierzyć setki różnych rodzajów ubrań. Ich fotografie zaś zostaną poddane ocenie uczestników badań.

Amerykański naukowiec pracuje nad formułą matematyczną, która ma pomóc w standaryzacji i automatyzacji produkcji wina.Wyjątkowy smak dobrego wina uzależniony jest od wielu czynników - pogody wpływającej na uprawę winogron, dokładnych proporcji składników w procesie produkcji, a także smaku i upodobań
oceniających je winiarzy i koneserów.

Stan uzębienia może mieć wpływ na to, czy osiągnie się w życiu sukces - twierdzą społeczni psychologowie z King's College w Londynie. Białe, nieskazitelne zęby sprawiają, że ich właściciele są postrzegani jako mądrzejsi i popularniejsi - czytamy w serwisie BBC News.

Od kształtu szklanki zależy ilość nalanego do niej alkoholu - informują naukowcy na łamach najnowszego numeru "BMJ-British Medical Journal".Grupa naukowców z Cornell University z Ithaca w stanie Nowy Jork pod kierunkiem Briana Wansinka przeprowadziła badania na grupie 198 studentów i 86 barmanów.

Zjawisko tsunami, choć nie w takiej skali
jak na oceanach, może się zdarzyć na Bałtyku - uważa dr Andrzej Piotrowski z Pomorskiego Oddziału Państwowego Instytutu Geologicznego w Szczecinie.

Dlaczego nowy londyński Most Milenijny tuż
po jego otwarciu w 2000 r. rozkołysał się tak, że dla bezpieczeństwa zamknięto go na kolejnych 20 miesięcy? Przyczyną nie był żaden błąd konstrukcyjny, ale fenomen, który czasem zdarza się w naturze - dowodzą amerykańscy naukowcy na łamach najnowszego "Nature".

Najstarszy w Polsce dąb - 1000-letni Bartek -
rosnący w Zagnańsku koło Kielc, otrzyma dziesiątą z kolei podporę korony. Pomoże ona drzewu zachować pion, a przez to przedłuży jego żywot - poinformował we czwartek PAP świętokrzyski konserwator przyrody Jarosław Pajdak.

Proces sądowy, nawet w ostrych sporach
pracowniczych, nie musi być jedynym wyjściem. Zanim staniemy przed obliczem sądu, warto podjąć ostatnią próbę: obustronne negocjacje,prowadzone w obecności mediatora to szybki, tani i zapobiegający eskalacji konfliktu sposób rozwiązywania problemów na linii pracodawca - pracownik.

Dla polskich polarników na Spitsbergenie
święta rozpoczęły się już 12 grudnia, kiedy do stacji PAN w fiordzie Hornsund przyleciał helikopterem norweski gubernator Svaalbardu w towarzystwie miejscowego pastora. Przywiózł paczki, które nadeszły dla załogi stacji od rodzin w kraju. Złożył też życzenia świąteczne.

Historia o pasażerach Titanica, którzy
bawili się w czasie, gdy ogromny statek powoli tonął, może okazać się jedynie mitem - uważają amerykańscy badacze. Według nich, Titanic opadł na dno znacznie szybciej, niż dotychczas powszechnie uważano.

Meteorolodzy z IMGW prognozują, że tegoroczna zima w Polsce będzie "normalna". "Oznacza to, że zbliżająca zima nie zapowiada się ani szczególnie surowA, ani ciepłA" - poinformował PAP w poniedziałek dr Stanisław Kozieł z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW. W środę 21 grudnia o godz. 19.35 naszego czasu rozpoczyna się astronomiczna zima na półkuli północnej.

Specjaliści od lat alarmują, że Wenecja tonie. Zagraża jej stale podnoszący się poziom morza, budowane mają być więc specjalne zapory przeciwpowodziowe wokół miasta. Włoscy naukowcy wpadli jednak na nowy pomysł - chcą podnieść miasto do góry - czytamy w serwisie BBC.

Naukowcy z Singapuru szukają sposobu na przekazywanie dotyku "na odległość" - najlepiej przez internet. Według nich, rodzice już niedługo będą mogli wirtualnie przytulić swoje dziecko przed snem, jeśli tylko założy ono specjalnie zaprojektowaną piżamę. Pierwszym krokiem było stworzenie kamizelki dla zwierząt, która wyręcza właściciela w ich głaskaniu. Bezprzewodowym kubraczkiem, zakładanym domowym zwierzątkom, można sterować za pomocą komputera. Wibracje sprawiają, że zwierzę czuje się dotykane i głaskane przez swego pana - twierdzą naukowcy z Nanyang Technological University.

Osoby, które za mało śpią, łatwiej tyją - taką
diagnozę postawili obradujący w Rzymie włoscy specjaliści od spraw snu. Według naukowców, gdy dochodzi do zakłócenia naturalnego rytmu dnia i nocy mogą nastąpić poważne zmiany hormonalne, które pobudzają apetyt.

Od czasu, gdy w stolicy Tajwanu Tajpej stanął najwyższy budynek świata - wieżowiec Tajpej 101, wzrosła także aktywność sejsmiczna w tym mieście - twierdzi tajwański geolog. Geolog z najbardziej prestiżowej na Tajwanie uczelni Academia Sinica, Lin Cheng-horng powiedział agencji Reutera, że od roku 1997 - w którym zaczęto budowę mierzącej 508 metrów konstrukcji -miasto nawiedza więcej niż przeciętnie mikro-wstrząsów, zwykle o sile 2-2,5 st. w skali Richtera. Jak podkreślił, z zapisów historycznych wynika, że aktywność sejsmiczna w rejonie Tajpej była stosunkowo niska w porównaniu z resztą wyspy.

W pracowni brytyjskich architektów powstają plany wieżowca o wysokości 1001 metrów. Ponadkilometrowy drapacz chmur, który miałby stanąć w Kuwejcie, byłby najwyższym budynkiem świata - czytamy w serwisie NewScientist.com. Kilometrowy wieżowiec ma być dwukrotnie wyższy od obecnego rekordzisty - mierzącego 509 metrów budynku Tajpej 101 na Tajwanie. Przerósłby także budowany obecnie wieżowiec Burj Dubai w Dubaju, który ma sięgać 700-800 metrów.