Student NEWS - nr 43 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia

Breżniew przyjeżdża do polski w gości do Gierka.
Jadąc limuzyną Wisłostradą Breżniew pyta Gierka:
- Tą trasę ile budowaliście?
- 8 lat - odpowiada Gierek.
- E, u nas byśmy to wybudowali przez 4 lata.
Jadąc dalej Trasą Łazienkowską Breżniew znowu pyta:
- A to ile budowaliście?
Gierek lekko wkurzony, naciąga swoją odpowiedź i rzecze:
- 2 lata
- E, u nas byśmy to pobudowali przez rok - odpowiada Breżniew.
Przejeżdżając obok Pałacu Kultury Breżniew pyta znowu:
- A to ile budowaliście?
Gierek wkurzony niemiłosiernie wygląda przez okno auta i pyta:
- Co budowaliśmy?
- No ten dom - odpowiada Breżniew pokazując na Pałac Kultury.
A Gierek mu na to:
- Kurdę jak tu wczoraj przejeżdżałem to go jeszcze nie było!

.            

Adwokatura studencka

Gazeta Prawna Na Wasze problemy prawne
odpowiada Karol Lasocki,
prawnik kancelarii Chadbourne @ Parke

Praca u rodziców

Jestem studentem studiów dziennych. Chciałbym się zatrudnić w firmie prowadzonej przez moich rodziców. Jaka powinna być podstawa nawiązania takiego stosunku; czy umowa o pracę, czy może umowa zlecenia. Jakie z tego tytułu nabywam uprawnienia i obowiązki, np. czy będę miał obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne? Z góry dziękuję za pomoc. (Kamil, Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej)

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie zatrudnienia studenta w firmie rodzinnej. Ponadto forma zatrudnienia również zależy od stron, a w szczególności od pracodawcy. W tym przypadku należy przyjąć, że formę zatrudnienia może wybrać sam zainteresowany. Od niego więc zależałoby, czy zawrzeć z pracodawcą umowę o pracę czy też wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia. Warto jednak pamiętać, że zawarcie umowy o pracę jest z wielu powodów bardziej korzystne. Zawsze za pracownika pozostającego w stosunku pracy to pracodawca musi naliczać i odprowadzać wszystkie składki: emerytalną, rentową, chorobową, wypadkową oraz zdrowotną, bez względu na wymiar czasu pracy, ustalone prawo do emerytury bądź renty czy prowadzenie własnej firmy. Poza tym w ten sposób pracownik ma również prawo do innych świadczeń, które kodeks pracy gwarantuje pracownikom, w tym np. prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego.

Na pytanie odpowiedzieli eksperci z Gazety Prawnej.

>>>powrót

Żadna z informacji znajdujących się na tej stronie nie stanowi porady prawnej. Autor odpowiedzi ani Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie zamieszczonych informacji. Podane informacje powinny być indywidualnie analizowane w zależności od konkretnego przypadku.