Zakupy

Na terytorium UE

Nie ma ograniczeń co do rodzaju produktów, jakie można zakupić i zabrać ze sobą w trakcie podróżowania po krajach UE, pod warunkiem że są one przeznaczone na własny użytek, a nie na handel. Podatki (VAT i akcyzowy) są zawarte w cenie zakupu, co oznacza, że w żadnym innym kraju UE nie trzeba płacić żadnych dodatkowych podatków.

Wyroby tytoniowe i alkoholowe

Każdy kraj może ustalić orientacyjne poziomy zakupu wyrobów tytoniowych i alkoholu, które uznaje za przeznaczone do użytku własnego. Osoby przewożące większą ilość tych towarów mogą spodziewać się pytań mających na celu sprawdzenie, czy nie mają zamiarów handlowych. Wymienione poziomy orientacyjne nie mogą być jednak niższe niż:
 • papierosy - 800 sztuk
 • cygaretki - 400 sztuk
 • cygara - 200 sztuk
 • tytoń - 1 kilogram
 • napoje spirytusowe - 10 litrów
 • wino alkoholizowane (porto, sherry) - 20 litrów
 • wino - 90 litrów (z czego wino musujące - maks. 60 litrów)
 • piwo - 110 litrów
Żywność

Nie istnieją ogólne ograniczenia w zakresie przewożenia mięsa lub produktów mlecznych podczas podróży na terytorium UE.

Przyjazd do UE


Podróżni przybywający na terytorium UE z państwa niebędącego członkiem UE mogą przywieźć ze sobą towary wolne od podatku VAT i akcyzy na użytek własny w określonych poniżej ilościach. Te same zasady odnoszą się do podróżnych przybywających z Wysp Kanaryjskich, Wysp Normandzkich, Gibraltaru i innych terytoriów, na których nie mają zastosowania unijne przepisy w sprawie podatku VAT oraz akcyzy.

Wyroby alkoholowe

 • wyroby spirytusowe o obj. alkoholu powyżej 22% - 1 litr lub wino alkoholizowane lub wino musujące - 2 litry
 • wino - 4 litry
 • piwo - 16 litrów
Wyroby tytoniowe

Każdy z krajów UE decyduje o tym, czy będzie stosował wyższe czy niższe limity w odniesieniu do podróżnych przyjeżdżających spoza UE. Jeżeli kraj UE stosuje niższe limity, mogą one dotyczyć tylko osób podróżujących drogą lądową lub morską (Bułgaria, Grecja, Litwa, Łotwa, Polska, Słowacja, Szwecja i Węgry) lub wszystkich podróżnych (Estonia i Rumunia).

WYŻSZY LIMIT
papierosy - 200 sztuk lub  
cygaretki - 100 sztuk lub   
cygara - 50 sztuk lub   
tytoń 250 g lub  

NIŻSZY LIMIT
papierosy - 40 sztuk lub
cygaretki - 20 sztuk lub
cygara - 10 sztuk lub
tytoń 50 g

Inne produkty, w tym perfumy

Osoby podróżujące drogą lotniczą i morską mogą przywozić inne towary o wartości nieprzekraczającej 430 euro, a osoby podróżujące drogą lądową i śródlądową drogą wodną - o wartości nieprzekraczającej 300 euro. Niektóre państwa UE stosują niższy limit dla podróżnych poniżej 15 roku życia, ale nie może być on niższy niż 150 euro.

Żywność

Przywożenie do UE produktów mięsnych i mlecznych, nawet w małych ilościach, z większości krajów spoza UE jest nielegalne. Do wyjątków należą: Andora, Wyspy Owcze, Grenlandia, Islandia, Liechtenstein, Norwegia, San Marino i Szwajcaria. Przepis ten ma chronić zwierzęta gospodarskie w UE przed chorobami zwierząt.


© Unia Europejska
Podróże po Europie 2014-2015

Polityka Prywatności