Raz na wozie, drugi raz pod wozem. Stanisław Brzozowski
Kubuś: Czemu nie?. . . Wariat. . . to człowiek nieszczęśliwy, z czego wynika, iż człowiek szczęśliwy jest rozumny. Denis Diderot "Kubuś Fatalista i jego pan"
Cały świat to (sami) aktorzy. Petroniusz Arbitr
Skarżysz się, że znosisz krzywdy i niesprawiedliwość... Pamiętaj, że największym nieszczęściem jest je wyrządzać. Pitagoras (ok. 572 - ok. 497 p.n.e)
Człowiek nieobyczajny nie różni się od okrutnika. Wang Czung
Przybyli ułani pod okienko, / Pukają, wołają: puść, panienko. Feliks Gwiżdż (1885 - 1952)
Problemem naszego wieku nie jest bomba atomowa, lecz ludzkie serce. Albert Einstein
Zacną kobietę poznać po tym, co robi, zacnego mężczyznę po tym, czego nie robi.
Potrafimy zawsze być mili dla ludzi, którzy nas zupełnie nie obchodzą. Oskar Wilde (1854-1900)
A tergo - od tyłu, z tyłu.

Troska o własne ciało

W świecie zwierząt z perspektywy przetrwania gatunku samice zwykle są waż­niejsze niż samce. Wydają na świat młode i opiekują się nimi, a osobniki rodza­ju męskiego od czasu do czasu użyczają jedynie spermy. Dlatego na samców spada niebezpieczny obowiązek polowania, zdobywania pożywienia i walki z drapieżnikami. W trudnych czasach samce częściej niż samice są narażone na głód. W prymitywnych społeczeństwach mężczyzn ceni się za twardość, na­rażanie życia i ignorowanie bólu. Kobietom zaś przypisuje obowiązek dbania o zdrowie swoje i innych.

 

Choć żyjemy obecnie w społeczeństwie technologicznym i znacznie prze­wyższamy rozwojem stado pawianów czy prymitywne ludy żyjące z łowiectwa i zbieractwa, mężczyźni nadal znacznie mniej troszczą się o swe ciało niż kobie­ty. Postawa taka ma swoje źródła w ewolucji i jest zgodna nie tylko ze stereo­typem twardego mężczyzny, który potrafi wszystko znieść, ale także z wymo­gami ekonomii i rządów, jakie potrzebują mężczyzny gotowego wypalić się w pracy i na wojnie.

 

Na przeciwległym końcu skali znajduje się hipochondryk, który poświęca swo­jemu ciału zbyt wiele uwagi i nieustannie poszukuje leków na wyimaginowane schorzenia. Choć istnieje wielu mężczyzn hipochondryków, jest to raczej problem typowo kobiecy.

 

 

Fragmenty z książki

"Być mężczyzną".
Autorzy: Patrick Fanning,

Matthew Mckay.

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

Księgarnia internetowa GWP

 

 

 

 

 

 

 

Polityka Prywatności