Student NEWS - nr 40 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia

Dlaczego zwolnilem moja sekretarke? Dwa tygodnie temu byly moje urodziny, ale jakby nikt tego nie zauwazył. Mialem nadzieje, ze rano przy sniadaniu zona zlozy mi zyczenia, moze nawet bedzie miala jakis prezent...
Nie powiedziala nawet "czesc kochanie", nie mówiac juz o
zyczeniach.
Myslalem, ze chociaz dzieci beda pamietaly - ale zjadly
sniadanie, nie odzywajac sie ani slowem.
Kiedy jechalem do pracy, czulem sie samotny i niedowartosciowany.
Jak tylko wszedlem do biura, sekretarka zlozyla mi
zyczenia urodzinowe i od razu poczulem sie duzo lepiej - ktos pamietal.
Pracowalem do drugiej. Okolo drugiej sekretarka weszla i powiedziala:- dzisiaj jest taki piekny dzien, w dodatku sa pana urodziny, moze zjemy gdzies razem obiad? Zgodzilem sie - to byla najmilsza rzecz, jaka od rana uslyszalem. Poszlismy do cudownej restauracji, zjedlismy obiad w przyjemnej
atmosferze i wypilismy po lampce wina.
W drodze powrotnej do biura sekretarka powiedziala: - Dzisiaj jest taki piekny dzien. Czy musimy wracac do biura?
-Wlasciwie to nie - stwierdzilem. - No to chodzmy do mnie-zaproponowala.
U niej wypilismy jeszcze po lampce koniaku, porozmawialismy
chwile, a ona zaproponowala: - Czy nie masz nic przeciwko temu, jesli pójde do sypialni przebrac sie w cos wygodniejszego? - Jasne - zgodzilem sie bez wahania. Poszla do sypialni, a po kilku minutach wyszla.....niosac tort urodzinowy razem z moja zona, dziecmi i tesciowa. Wszyscy spiewali "Sto lat" ...A ja, k...! siedzialem na kanapie...w samych skarpetkach."

.            

Urlop a umowa zlecenie

 

Na pytania odpowiada Karol Lasocki, prawnik kancelarii Chadbourne @ Parke

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Urlop a umowa zlecenie

Nick: Jaślanin

Czy pracując na umowę zlecenie należy mi się urlop płatny? Pracuję już tak 1,5 roku i co miesiąc mam nową do podpisania. 

Uczelnia: Wsaiz Rzeszów

Wydział: administracyjno-prawny

 

Przy umowie zlecenia urlop się niestety nie należy. Inną kwestię stanowi to, czy tak naprawdę nie pozostaje pan w stosunku pracy, wykonując pracę na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Zatrudnienie w takich warunkach jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy (art. 22 §1 ze znaczkiem 1 ustawy

z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, tekst jednolity Dz. U. z 1998 r. nr 21 poz. 94 z późn. zm.). Istnieje więc możliwość wystąpienia do Sądu pracy o ustalenie istnienia stosunku pracy, lecz wiąże się to oczywiście z wejściem w spór z zatrudniającym i jest w związku z tym rozwiązaniem radykalnym.

 

Renta a niepełnosprawność

Nick: Joanna

Jestem osobą niepełnosprawną, posiadam stopień umiarkowany orzeczony w 1999 r. Otrzymuję też rentę rodzinną po zmarłym ojcu. Czy jako osobie niepełnosprawnej przysługuje mi renta do końca życia?

Uczelnia: WSZiB w Krakowie       

Wydział: Finanse i Rachunkowość

 

Tak. W wypadku całkowitej niezdolności do pracy (która jest traktowana na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,  art. 5 pkt 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, Dz. U. z 1997 r., nr 123 poz. 776 z późn. zm.) otrzymywana renta rodzinna przysługuje bez względu na wiek (art. 68 ust. 1 pkt 3  ustawy z dn. 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, tekst jednolity Dz. U.

z 2004 r. nr 39 poz. 353, z późn. zm.).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Umowa zlecenie a ubezpieczenie

Nick: Gosia 

Jestem studentem studiów zaocznych, nie ukończyłam 26 lat. Pracuję na umowę zlecenie, gdzie odprowadzany jest tylko podatek. Czy podlegam pod ubezpieczenie zdrowotne członka rodziny czy składki opłaca Uczelnia?       

Uczelnia: PWSZ

 

Pracodawca nie odprowadza, co do zasady, składek na ubezpieczenie zdrowotne za studenta do 26 roku życia zatrudnionego na umowę zlecenia (nie ma znaczenia rodzaj studiów: dzienne, wieczorowe, zaoczne). Jest tak w wypadku tych studentów, którzy posiadają status członka rodziny osoby ubezpieczonej i z tego tytułu są zwolnieni z obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego (art. 66 ust. 2 w związku

z art. 5 pkt 3 ustawy z dn. 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, Dz. U. z 2004 r. nr 210 poz. 2135, z późniejszymi zmianami, dalej zwana „Ustawą”). Status członka rodziny osoby ubezpieczonej posiada już student posiadający np. ubezpieczonego jednego z dziadków lub rodziców. Taka sytuacja to reguła.

Jeśli student nie ma statusu członka rodziny osoby ubezpieczonej wówczas powinien poinformować o tym szkołę wyższą, która zgłosi go do Narodowego Funduszu Zdrowia („NFZ”) i będzie opłacać za niego składki. Gdy student nie mający statusu członka rodziny osoby ubezpieczonej podejmuje pracę np. na podstawie umowy zlecenia, dochodzi do zbiegu tytułów do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego: z tytułu nauki w szkole wyższej i zatrudnienia. Ustawa rozstrzyga tę sytuację w ten sposób, że to pracodawca (a nie szkoła) powinien wówczas opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne (art. 82 ust. 6 w związku z art. 66 ust. 1 Ustawy). Taka sytuacja to wyjątek.

Student, który nie ukończył 26 roku życia, zatrudniony na umowę zlecenia, nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu ani chorobowemu. Ubezpieczeniu wypadkowemu student nie podlega, jeżeli wykonuje pracę poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności zleceniodawcy (art. 6 ust.1 pkt 4 w związku z art. 6 ust. 4, art. 12 ust. 3 i art. 11 ust. 2 ustawy z dn. 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, tekst jednolity Dz. U. z 2007 r. nr 11 poz. 74, z późn. zm.).

W praktyce więc zatrudniający studenta na umowę zlecenia płaci za niego zwykle jedynie zaliczkę na podatek dochodowy i nie płaci żadnych składek ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego. Stanowi to poważny argument dla pracodawcy przemawiający za tym, aby zatrudnić właśnie studenta.

 

Działalność gospodarcza

Nick: ann604

Jestem studentką (s. zaoczne) i pracuję na 1/2 etatu. Chciałabym założyć własną działalność gospodarczą - usługi dekoracyjne. Czy do czasu ukończenia studiów muszę odprowadzać składki do ZUS, skoro i firma i szkoła za mnie płacą? Jakie koszty będę musiała ponieść?      

Uczelnia: UKSW

Osoba prowadząca działalność gospodarczą i jednocześnie zatrudniona na umowę o pracę  podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym (emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu, wypadkowemu) jako pracownik. Nie musi wówczas ponosić składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej (może ponosić je dobrowolnie :-). Jest jednak warunek – na podstawie umowy o pracę trzeba otrzymywać pensję w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia (obecnie 936 zł). Po spełnieniu tego warunku, z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej trzeba płacić jedynie składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

 

Alimenty

Nick: Ola

Studiuję dziennie, mam 24 lata. Chciałabym się dowiedzieć do kiedy przysługuje mi zasiłek alimentacyjny.

Uczelnia: PWSZ

Zaliczka alimentacyjna przysługuje osobie uprawnionej, gdy uczy się w szkole wyższej, do ukończenia 24 roku życia,  jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 583,00 zł (ta kwota może ulegać zmianie co 3 lata, art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej, Dz.U. z 2005 r. nr 86 poz. 732, z późniejszymi zmianami).

 

Żadna z informacji znajdujących się na tej stronie nie stanowi porady prawnej. Autor odpowiedzi ani Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie zamieszczonych informacji. Podane informacje powinny być indywidualnie analizowane w zależności od konkretnego przypadku.