Student NEWS - nr 40 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia
Do województwa przyjechał chłop ze skargą:
- W komitecie PPR w powiecie toczy się walka klas między tymi, którzy mają trzy klasy,
a tymi którzy mają cztery...
.            

Biegaj po zdrowie

 

Bieganie jest nie tylko jednym z najbardziej popularnych

i dostępnych sportów rekreacyjnych. Jest również jednym

z najbardziej skutecznych sposobów zapobiegania chorobom układu krążenia i serca. Doskonale poprawia sprawność fizyczną i jest nieodłącznym komponentem każdego programu odchudzającego.

 

Jeśli właśnie planujesz zacząć biegać pamiętaj o jednej podstawowej zasadzie: „ćwicz, ale nie przeciągaj struny”. Zasada ta jest szczególnie istotna, jeśli jesteś zupełnie początkującym biegaczem i nie trenowałeś ostatnio innych dyscyplin sportowych, które też wymagały podobnego wysiłku fizycznego takich jak: jazda na rowerze, tenis czy aerobic.

 

Technika biegu

Każdy biegacz ma swój styl, czasem nawet tak dziwny jak wtedy kiedy biegnąc będzie sapał, wybałuszał oczy i w ogóle wyglądał jakby robił to pierwszy raz w życiu.

Z reguły biegacz trzyma ciało prosto, patrzy około 10 m przed sobą, dotyka ziemi najpierw piętą jeśli biegnie na długi dystans, zaś  palcami gdy sprintuje. Ręce trzyma rozluźnione, zgięte pod kątem około 90 stopni w łokciach. Rytm ruchom rąk nadają nogi, a nie odwrotnie. Proces kształtowania stylu może przyspieszyć dobry trener, ale w miarę pokonywania wysiłku ciało samo znajduje swój najekonomiczniejszy, czyli najlepszy, styl biegania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drugim elementem techniki jest oddychanie. Staraj się oddychać naturalnie i swobodnie, nie napinaj mięśni szczęki. Wielu biegających zaczyna po pewnym czasie oddychać w pewnym rytmie, dostosowanym do kroków. Najpopularniejszy rytm to dwa kroki na wdech i dwa na wydech, czasami 3/3, 2/1, rzadziej 1/1.

 

Jeśli chodzi o tempo i intensywność, to staraj się o cierpliwość. Próbuj biegać wolniej i bliżej niż sądzisz, że potrafisz. Dobrym testem intensywności biegu jest sprawdzenie czy możesz nie zatrzymując się i nie zwalniając swobodnie rozmawiać.

Jeśli nie - zwolnij, bo trenujący za dużo robią mniejsze postępy niż trenujący za mało.

 

Gdzie biegać

Sala treningowa biegacza zaczyna się za progiem jego drzwi. Pomijając problem bezpieczeństwa (ważny zwłaszcza dla kobiet biegających samotnie) można biegać wszędzie. Zakładając, że nie wpadasz pod przejeżdżające samochody i nie oddychasz tylko związkami ołowiu, najważniejszy jest rodzaj nawierzchni po której biegniesz.

 

Jeśli więc wybierasz ulice, staraj się biec po tych, na których jest względnie mały ruch. Jeśli możesz, nie biegnij po chodniku, ponieważ beton jest tak twardy że zwiększa możliwość kontuzji. Choć może tego nie odczuwasz, asfalt jest znacznie przyjaźniejszy dla Twoich stawów i ścięgien.

 

Doskonałą nawierzchnię oferują ubite ścieżki parków i zagospodarowanych terenów zielonych. Gładkie i elastyczne nawierzchnie z ubitej ziemi są idealne dla początkujących.

Wiele zalet ma też bieganie w lesie, na łące itp., czyli przełaje. Oferuje piękne otoczenie i czyste powietrze, jednak zwykle trzeba być w stanie przebiec swobodnie minimum 5 kilometrów, żeby wybierać się na wyprawy do lasu.

 

Pewną alternatywą jest też bieżnia stadionu, jeśli masz go pod ręką. Ma dobrą nawierzchnię i możesz kontrolować przebiegnięty dystans, jednakże kręcenie się w kółko może być nudne. Kiedy biegasz na bieżni zmieniaj kierunki (na skrętach jedna strona ciała jest bardziej obciążana) i trzymaj się zewnętrznej strony bieżni - będziesz biec po łagodniejszym łuku i pozwolisz swobodnie trenować lepszym (to taka bieżniowa etykieta).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W czym biegać

W dzisiejszych czasach uprawianie sportu wiąże się z koniecznością (a dla niektórych główną przyjemnością) posiadania pewnej ilości specjalnego sprzętu. Do biegania nie potrzeba go wiele. Właściwie wystarczy się ubrać.

Oczywiście istnieje mnóstwo gadżetów dla biegaczy, ale tak naprawdę do biegania potrzebne są tylko dobre buty. I to nie „całkiem dobre adidasy”, które leżą zakurzone w szafie, ale prawdziwe buty do biegania.

 

Dobre buty nie tylko nie narobią odcisków ale i pomogą uniknąć nieprzyjemnych kontuzji kiedy będziemy biegać więcej. Wybierając się na zakupy pamiętaj o paru rzeczach:

• wybierz się do sklepu późnym popołudniem, kiedy Twoje stopy są największe;

• do przymierzania załóż skarpety takiej grubości jak te, w których będziesz biegać;

• pamiętaj, że najważniejsze jest aby but pasował; przymierzaj na obie nogi;

• bardzo ważny jest rozmiar, z reguły o pół numeru większy niż zwykłych butów;

• wybieraj buty wiarygodnej firmy, która robi modele przeznaczone specjalnie dla biegaczy;

• wypróbuj modele o średniej cenie i nie kupuj tych dla zawodowców;

• staraj się przymierzać jak najdłużej, przejdź się, a nawet przebiegnij po sklepie;

Resztą sprzętu jest ubranie. Powinno być wygodne, nie za zimne i nie za ciepłe. Większość biegaczy biega w tej samej bieliźnie, w której chodzi na codzień, używa syntetycznych skarpet i spodenek. Na zimniejsze dni przydaje się dres (wygodniejszy jest cienki i lekki z syntetycznej tkaniny) lub obcisłe spodenki (do pół uda albo długie). Kiedy jest naprawdę zimno koniecznie zakładaj czapkę - przez głowę ucieka 30% ciepła - i sportową kurtkę z oddychającego materiału. Przydać się też może kamizelka i rękawiczki.

 

Generalnie, zwłaszcza w zimie, lepsze są tkaniny syntetyczne (bielizna, polar, Gore-Tex) ponieważ lepiej odprowadzają wilgoć, a mokra skóra szybciej marznie.

 

Jaką porę wybrać?

Bieganie poranne dobrze nastraja na cały dzień, ale też jest najbardziej kontuzjogenne ze względu na nierozciągnięte mięśnie po śnie. Popołudnia są dobre w zimie (jasno i ciepło) i kiepskie w lecie z tego samego powodu.

 

Ponieważ w południe jesteśmy zwykle w pracy więc zostają wieczory: fajne w lecie, ale czasem trudno po nich wstać. Oczywiście okazją do dłuższych, mniej pośpiesznych treningów są weekendy, kiedy można biegać w grupie i świetnie się tym bawić.

 

Każdy z nas jest narażony na agresję innych ludzi, jednak

w największym niebezpieczeństwie są kobiety. Z tego względu starajcie się biegać wcześnie (najwięcej przestępstw jest notowanych w godzinach wieczornych) w miejscach uczęszczanych przez ludzi i najlepiej w towarzystwie lub z psem.

 

Kontuzje

Uprawianie dowolnego sportu wiąże się z ryzykiem kontuzji. Drobne urazy są nieuniknione i przydarzają się wcześniej czy później. Większość kontuzji powstających podczas biegania jest niegroźna dla zdrowia i szybko mija - pod warunkiem że nie próbujesz ich przeciążać biegając dalej. Nie staraj się więc trzymać założonego planu treningów jeśli Cię boli - lepiej odpuść sobie i zacznij za jakiś czas. Zaczynając po przerwie nie wracaj do takiej samej intensywności ćwiczeń, lecz do trochę niższej i podnoś ją powoli. Jeśli problemy się utrzymują zgłoś się do lekarza (najlepiej sportowego).

 

Istnieje kilka problemów z organizmem, które należą do stałego repertuaru doświadczeń początkujących biegaczy:

 

Skurcze mięśni i kolka

W celu pozbycia się nieprzyjemnego kłucia możesz spróbować zmiany rytmu oddychania lub tempa biegu. Czasem pomaga też oddychanie mięśniami brzucha (rozluźnia przeponę w której powstała kolka), krążenia ramion bądź uciskanie bolącego miejsca.

Przyczyną powstawania kolki może być też posiłek zjedzony przed bieganiem. Jeśli podejrzewasz że tak jest, to eksperymentując znajdź pokarmy, które nie powodują u Ciebie takich objawów. Pamiętaj, że posiłek zjedzony 3-4 godziny wcześniej nie ma wpływu na powstawanie kolki ponieważ jest już wchłonięty.

Uwaga: kłucie w korpusie może być też znakiem poważniejszego problemu, jak zapalenie wyrostka lub nerki czy choroba serca. Jeśli kłucia się powtarzają, zbadaj się dla własnego bezpieczeństwa.

Odciski

Tworzy je płyn gromadzący się pod skórą aby chronić mocno uciskane miejsca. Mogą być bolesne i zmusić Cię do zatrzymania podczas treningu lub, co gorsza, zawodów. Na szczęście z czasem stopy przyzwyczajają się do obciążeń i problem zanika.

Jeśli tak się nie dzieje, to prawdopodobnie przyczyną są buty (za nowe, za stare lub źle dobrane). Aby zminimalizować powstawanie odcisków staraj się mieć zawsze suche stopy, używaj dobrych skarpet i wkładek, a przede wszystkim uważnie wybieraj buty. Jeśli już Cię boli wybierz się do apteki. Możesz tam kupić specjalne plastry i inne środki na odciski. Gdybyś nie dawał sobie rady ostatnią deską ratunku pozostaje oczywiście lekarz. Uwaga: czasem stosowanie środków smarujących typu wazelina daje efekt, ale fachowcy przestrzegają, że ich stosowanie może być przyczyną przewlekłych, poważniejszych problemów.

Zakwasy

Powstają w wyniku nadmiernego wydzielania kwasu mlekowego w mięśniach nie przyzwyczajonych do wysiłku (a także przyzwyczajonych do innego lub innej jego ilości). O ile powstawanie tego kwasu jest rzeczą normalną (i potrzebną do budowania kondycji) to jeśli utworzy się go za dużo, mięśnie bolą. Czasem bardzo.

Aby uniknąć ostrych zakwasów, trzeba biegać zgodnie ze swoimi możliwościami, a nie ambicjami. Jeśli jednak już się przytrafią, można przyspieszyć ich zanikanie chłodząc bolące partie ciała (wodą, lodem, a nawet mrożonymi truskawkami

z lodówki) bezpośrednio po wysiłku. Doskonale pomaga masaż (zwłaszcza fachowy: taki zawsze działa świetnie). Później można stosować gorące kąpiele i rozgrzewające maści, które jednak działają bardziej przeciwbólowo niż usuwają przyczynę.

 

Kilka uwag

Nie zaczynaj programu biegania bez uprzedniego badania lekarskiego. Powiedz komuś gdzie będziesz biegać i kiedy zamierzasz wrócić. Noś ze sobą jakiś dokument tożsamości oraz trochę drobnych na telefon. Uważaj na samochody. Zawsze biegnij po właściwej stronie jezdni, tak żebyś był przodem do nadjeżdżających z przeciwka samochodów i mógł je widzieć. Pij dużo płynów przed, w trakcie i po treningu, szczególnie w gorące dni. Nie próbuj ignorować żadnych urazów fizycznych. Zrób sobie przerwę i skonsultuj z lekarzem. Ubierz się odpowiednio. Jeśli jest ciemno załóż coś białego, lub jeszcze lepiej coś odblaskowego. Jeśli jest gorąco, załóż coś co chroni przed słońcem (czapeczka, okulary słoneczne, luźna, biała odzież).

 

W zimie noś warstwy odzieży, rękawiczki, wełnianą czapkę narciarską, aby chronić się przed utratą ciepła. Zainwestuj w odpowiednie obuwie. Dobra para butów do biegania będzie prawdopodobnie kosztowała około 200 zł. Ale są one twoim jedynym wydatkiem, który musisz ponieść. Wymień buty po 600 przebiegniętych kilometrach. Nie biegaj na odludnych terenach, szczególnie jeśli biegasz sam.

 

 

źródło: www.fit.pl