
Zbyt duża aktywność jednego genu prowadzi do patologicznych zmian w skórze, powodując wypadanie włosów i nadprodukcję łoju - wynika z najnowszych amerykańskich badań.

Spłaszczony lub wydłużony kształt superciężkich jąder atomowych jest być może koniecznym warunkiem ich istnienia. Sprzyja on powstawaniu silnych wiązań wewnątrz jądra wynika z badań polskich fizyków opublikowanych na łamach "Nature".

Około 1000 orangutanów rocznie jest zabijanych tylko po to, aby można było uprowadzić ich młode na sprzedaż - twierdzą ekolodzy ze Światowego Fundusz na rzecz Przyrody (WWF). Skutkiem może być całkowita zagłada tych rzadkich zwierząt.

Zbyt duża ekspozycja na nieistotne dla zwierząt dźwięki może spowodować, że mózg wyciszy je na rzecz innych bodźców dźwiękowych - donoszą naukowcy z Francji i Kanady na łamach numeru "Nature Neuroscience".

Zespół tureckich archeologów dokonał w Stambule odkrycia bizantyńskiego portu na terenie przeznaczonym pod budowę stacji podziemnej kolejki.

Kości dinozaurów przypominają nieco kości ptasie i dlatego, badając szczątki dinozaura, będzie można rozpoznać jego płeć - twierdzą amerykańscy naukowcy na łamach najnowszego "Science".

Naukowcy opracowali miniaturowe urządzenie (o charakterze chipa), które umożliwia organizację hepatocytów oraz komórek tkanki łącznej w układy przypominające swą strukturą naturalną tkankę wątroby - donosi "Lab on a Chip".

Wiemy już, że stały stosunek masy księżyców do masy planety obserwowany u gazowych olbrzymów wynika z procesów, które mają miejsce w dysku otaczającym rodzącą się planetę - informuje najnowszy numer czasopisma "Nature".

Testy DNA, wykonane na szczątkach ekshumowanych z domniemanego grobu generała Kazimierza Pułaskiego, nie potwierdziły jego autentyczności. Od lat historycy amerykańscy próbują ustalić prawdziwe miejsce pochówku tego polskiego i amerykańskiego bohatera.

Geny specyficzne dla ludzkiej komórki jajowej udało się zidentyfikować naukowcom z USA. Poznanie funkcji tych genów może zaowocować nowymi metodami leczenia wielu schorzeń - od bezpłodności po choroby degeneracyjne, podkreślają autorzy artykułu na łamach pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Zabijanie wielorybów dla celów naukowych jest w Japonii jedynie przykrywką prawdziwego, handlowego celu tych działań - wynika z ogłoszonego w poniedziałek raportu Światowego Funduszu na rzecz Przyrody (WWF).

Pospolite muszki owocowe z trzech kontynentów uległy identycznym zmianom genetycznym, ułatwiającym życie w cieplejszym klimacie - informuje "Science". Ewolucja muszek Drosophila subobscura przebiegała niezależnie od siebie i trwała około 20 lat - twierdzi Raymond Huey z University of Washington w Seattle.

Japońscy naukowcy odkryli w Peru ruiny świątyni pochodzącej sprzed 4800 lat. Może to być jedna z najstarszych świątyń na kontynencie amerykańskim - donosi serwis internetowy Asahi Shimbun.

Kanadyjscy paleontolodzy natrafili na skamieniałości wymarłego ssaka, świadczące o tym, że mógł on używać jadu w podobny sposób jak węże - czytamy w publikacji w najnowszym "Nature".

Na Politechnice Warszawskiej (PW) przekazano firmie Cummins z USA linię technologiczną wytwarzania filtrów do silników diesla. Jest to efekt zwycięstwa polskich inżynierów w rozpisanym przez Amerykanów konkursie na projekt filtrów.