Świat nauki (archiwalne artykuły)

Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, jak rozchodziłby się dźwięk na powierzchni Marsa. Stworzona przez nich specjalna symulacja komputerowa pokazała, jak brzmiałby ludzki głos i na jaką odległość byłby słyszalny - czytamy w serwisie space.com.
Nowa metoda punktowej mutacji kwasu dezoksyrybonukleinowego (DNA) pozwala na zmianę zasady azotowej w inną, za pomocą krótkiego zmodyfikowanego łańcucha DNA, światła i ciepła.
Z Antarktydy wystartował balon zawierający instrument naukowy, którego zadaniem jest poszukiwanie antymaterii - informuje NASA. Główne zadania postawione przed misją to znalezienie dowodów na istnienie kosmicznej antymaterii i potwierdzenie teoretycznych obliczeń Stephena Hawkinga z Cambridge University w Anglii dotyczących "parowania" czarnych dziur.
Populacja pand wielkich jest w lepszej kondycji niż dotychczas sądzono - twierdzą naukowcy. Według nich, na wolności żyje ok. 3 tys. tych zwierząt, a dotychczasowe szacunki były zaniżone - czytamy w serwisie BBC News.
Nie tylko ludzie, ale i szympansy potrafią precyzyjnie przekazywać wiedzę między sobą, i to przez kilka pokoleń uczniów i nauczycieli - czytamy w piśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences".
O kolejnym odkryciu złotej biżuterii trackiej poinformowali bułgarscy archeolodzy. Po osłonięciu bogato wyposażonego grobowca w lipcu bieżącego roku tym razem badacze natrafili na złote dary grobowe towarzyszące pochówkowi kobiecemu - informuje serwis internetowy "Prawda".
Nie wszystkie zauropody były olbrzymimi dinozaurami o długich szyjach. Naukowcy odkryli w Patagonii małego zauropoda, obdarzonego wyjątkowo krótką szyją - informuje najnowsze "Nature".
"Żarówkę" o wielkości kilkuset nanometrów (miliardowych części metra), której elementem świecącym są nanocząstki o rdzeniu z selenku kadmu (CdSe) i otoczce wykonanej z siarczku cynku (ZnS), opracowali japońscy naukowcy - informuje "Journal of Micromechanics and Microengineering".
Następcę obecnie wykorzystywanych wahadłowców - statek nazwany Orion, który zabierze przyszłych astronautów na orbitę oraz na Księżyc - zbuduje firma Lockheed Martin - podała oficjalnie NASA.
Pojawiły się nowe doniesienia podważające autentyczność Całunu Turyńskiego - informuje serwis Discovery News. Na zlecenie jednej z francuskich gazet, przeprowadzono kolejny eksperyment, polegający na wykonaniu kopii całunu.
Naukowcy zidentyfikowali nowe geny, które mogą być odpowiedzialne za wrodzone wady serca - donosi najnowszy numer "Nature Genetics. Nowe geny, tzw. czynniki transkrypcyjne, to białka, które pełnią rolę regulatorów produkcji wielu różnych białek komórkowych.
Nowy sposób spowalniania światła może ułatwić budowę światłowodowych sieci telekomunikacyjnych - informuje pismo "Physical Review Letters". Prędkość światła - blisko 300 000 kilometrów na sekundę - pozwala błyskawicznie przesyłać wiadomości między kontynentami.
Dziennie w sieciach rybackich ginie na całym świecie prawie tysiąc ssaków morskich - wielorybów, delfinów i morświnów - alarmują eksperci Światowego Funduszu na rzecz Przyrody (WWF).
Słonie potrafią szybko biegać - dowodzą naukowcy z Royal Veterinary College w Wielkiej Brytanii. Przeprowadzili oni badania biomechaniki ruchu tych zwierząt - donosi serwis Eurekalert.
Trzy muszle z otworami wywierconymi w ich centralnej części, wydobyte na stanowiskach archeologicznych w Izraelu i Algierii, mogą okazać się najstarszymi znanymi przykładami ludzkich ozdób.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności