
Nowa technika pozwala zastąpić mętne i niejednoznaczne opisy rubinów czy szmaragdów cyfrowym "odciskiem palca" - informuje "New Scientist".

Kolebką hominidów mogła być Azja, a nie kontynent afrykański. Zdaniem członków międzynarodowej grupy badaczy wskazują na to ostatnie odkrycia szczątków kostnych małp z oligocenu dokonane na terenie Pakistanu. Wyniki tych prac publikuje numer magazynu "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Sonda New Horizons, zmierzająca w kierunku Plutona, przeszła pierwszy test, przelatując blisko małej planetoidy 2002 JF56 i fotografując ją z różnych odległości - poinformowała NASA. Dużo poważniejszy test nastąpi jednak podczas spotkania z Jowiszem. Projektanci misji planują wykorzystanie wówczas większości instrumentów sondy, takich jak wszystkie kamery, spektrometry, radiometry oraz detektory pyłu i plazmy.

Licząca kilka tysięcy lat tradycja hodowli pszczół bezżądłowych na Półwyspie Jukatan prawdopodobnie zaniknie w najbliższych latach. Techniki hodowli i pozyskiwania miodu, udoskonalone w kulturze Majów, przegrywają z dewastacją środowiska i zmianami kulturowymi - informuje serwis "Live Science".

Terapię genową opartą na genach sterujących rozwojem zarodkowym wykorzystano do leczenia wad słuchu - donosi najnowszy numer "Nature Medicine". Ucho człowieka i innych ssaków składa się z trzech części: ucha zewnętrznego zamkniętego błoną bębenkową, ucha środkowego, gdzie znajduje się trąbka słuchowa i kosteczki słuchowe oraz ucha wewnętrznego ze ślimakiem i narządem Cortiego.

Pływanie w syropie jest równie łatwe, jak w wodzie - udowodnili amerykańscy naukowcy. Wyniki opublikował "American Institute of Chemistry and Engineering Journal".

Większość lasów deszczowych na indonezyjskiej wyspie Borneo może zniknąć w ciągu następnych pięciu lat - alarmują eksperci Światowego Funduszu na rzecz Przyrody (WWF). Leśnym obszarom, będącym siedliskiem wielu gatunków rzadkich zwierząt, najbardziej zagrażają masowe wyręby i pożary.

Ingerencja człowieka w środowisko może zmienić poligamiczne samce oposów australijskich w osiadłych monogamistów - czytamy w najnowszym "New Scientist".

Archeolodzy odnaleźli w Luksorze, w Środkowym Egipcie, pięć uszkodzonych posągów sfinksów, którym brakuje głów. Jak poinformowały egipskie władze, znalezisko pochodzi z alei łączącej sanktuarium Amona, świątynię wybudowaną w mieście przez faraonów, z Karnakiem.

Białko wyizolowane z krwi głębinowej ryby może pozwolić na produkcję dietetycznych lodów o obniżonej zawartości tłuszczu. Białko zawarte we krwi podobnej do węgorza ryby Macrozoarces americanus obniża temperaturę, w jakiej powstają kryształki lodu.

Sahelanthropus tchadensis to odrębny gatunek hominidów, najwcześniejszy z naszych dotychczas poznanych przodków z rodziny człowiekowatych. Wykazały to ostatnie badania materiału kostnego sprzed ok. 7 mln lat, których wyniki zostały opublikowane w najnowszym numerze magazynu "Nature".

Kierujący się w stronę Florydy huragan Ernesto i konieczność dokładnego zbadania skutków uderzenia pioruna w platformę startową promu kosmicznego Atlantis opóźniają jego start.

Szczep myszy, które zawsze są w dobrym nastroju, może pomóc w opracowaniu lepszych metod leczenia depresji - informuje pismo "Nature Neuroscience". Naukowcy z kanadyjskiego McGill University wspólnie z Francuzami z uniwersytetu w Nicei zajęli się genem TREK-1. Wpływa on na poziom serotoniny w mózgu, a wiadomo, że serotonina ma znaczący wpływ na nastrój, sen i zachowania seksualne.

Na Filipinach w piątek pobito światowy rekord w sadzeniu drzew - wzdłuż autostrad w całym kraju posadzono ich ponad 620 tysięcy. W zazielenianiu biegnących przez archipelag autostrad na długości niemal 3,5 tysiąca kilometrów, uczestniczyli politycy, obrońcy środowiska, urzędnicy, młodzież i dzieci.

"Perfumując się" przy pomocy skóry zrzuconej przez grzechotnika, amerykańskie wiewiórki stają się mało atrakcyjne dla tych drapieżnych gadów - informuje "New Scientist".