Świat nauki (archiwalne artykuły)

Poszukiwanie szczątków wuja polskiego astronoma Mikołaja Kopernika rozpoczęli w archikatedrze we Fromborku (warmińsko-mazurskie) archeolodzy. Badania porównawcze szczątków obu krewnych dadzą odpowiedź czy odkryta we Fromborku w ubiegłym roku czaszka z całą pewnością należy do Mikołaja Kopernika.
Zjawisko elektroluminescencji, nanocząstki oraz cienkie monowarstwy polimerowe warstwy wykorzystane zostały w konstrukcji nowych sensorów dotyku. Urządzenie opracowano z myślą o nadaniu wrażliwości dotyku robotom. Czułość "sztucznej, nanotechnologicznej skóry" jest podobna do wrażliwości ludzkich opuszków palców - donosi "Science".
Wymarły przed 40 tys. lat australijski lew workowaty posiadał najpotężniejszy zgryz spośród wszystkich kiedykolwiek istniejących ssaków - twierdzą australijscy naukowcy
Astronomowie, zgromadzeni na międzynarodowej konferencji w Pradze, chcą ostatecznie określić status Plutona. Od dawna dyskutuje się nad jego tożsamością jako planety. Problem ma rozwiązać nowa definicja planety, opracowana przez międzynarodowy zespół ekspertów.
Wiele budynków, które przetrwały na Gamla Stan sztokholmskim Starym Mieście pochodzi z XV w. Na podstawie dokumentów przechowywanych w miejskich archiwach dotychczas datowano je na wiek XVIII - informuje szwedzki serwis internetowy "The Local".
Ćwiczenia nie wpływają równie korzystnie na zdrowie i kondycję wszystkich ludzi. Niektórzy mogą odnosić z nich dużo mniej pożytku niż inni. A wszystko przez skomplikowany związek między dobrą formą a genami - informuje artykuł na łamach tygodnika "Nature".
Jądro atomu wbrew powszechnej opinii nie jest zazwyczaj kulą. Zwykle ma kształt owalny, przypominający śliwkę lub gruszkowaty. O tajemnicach jądra atomowego mówiono podczas Festiwalu Nauki w Warszawie
Grzybice, które gnębią kakaowce, są dużym zagrożeniem dla światowej produkcji czekolady - alarmują naukowcy. Jak podkreśla prof. patologii roślin Randy Ploetz z Uniwersytetu Florydy w Homestead, już teraz choroby te powodują co roku 20-procentowe straty w zbiorach ziaren kakaowca, ale gdy się rozprzestrzenią straty mogą być jeszcze większe.
Nepalska firma farmaceutyczna postanowiła wspomóc zagrożone wyginięciem sępy -informuje "New Scientist". Zjadając padlinę, sępy pełnią ważną rolę sanitarną i zapobiegają szerzeniu się chorób. Jednak ich liczba na subkontynencie indyjskim dramatycznie spadła - z około 40 milionów dziesięć lat temu do zaledwie kilku tysięcy obecnie.
Brązowy krucyfiks zawierający relikwię Krzyża odkryli bułgarscy archeolodzy na terenie sanktuarium Perperikon - donosi serwis internetowy Sofia News Agency.
Dzięki Polakom zacieśniają się więzy współpracy między naukowcami i przedsiębiorcami z całej Europy. Na projekt GROW Unia Europejska przeznaczyła aż 7,5 miliona euro.
Skamieniałe kości nóg i miednicy hominida odnaleźli ostatnio antropolodzy pracujący w
Afarze - etiopskim regionie uważanym za jedną z kolebek człowiekowatych. Analiza zachowanych kości świadczy o tym, że nasz przodek sprzed ok. 4 mln lat chodził podobnie jak my na dwóch
nogach.
Europejscy astronomowie zapowiadają w 2010-2011 r. początek budowy teleskopu optycznego z głównym zwierciadłem o średnicy około 42 m. Byłby on cztery razy większy od obecnie istniejących.
Herbert Smith miał 15 lat, gdy w grudniu 1941 r. Japończycy zaatakowali Pearl Harbour. Starszy brat John był już w wojsku i Herbert chciał do niego dołączyć. Jak wielu ochotników, przy zgłaszaniu się do armii skłamał mówiąc, że ma lat 17.
Osiem nowych genów, które mogą wpływać na rozwój męskiej sylwetki i na męskie zdrowie reprodukcyjne, znaleziono w niezbadanym do tej pory fragmencie męskiego chromosomu Y. O wynikach pracy niemieckiego zespołu informuje pismo "Genome Research".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności