Świat nauki (archiwalne artykuły)

Czy to przypadek, że trawa jest zielona? Okazuje się, że rośliny odbijają najwięcej światła w kolorze, w którym najintensywniej świeci Słońce. Wydaje się, że Słońce świeci na żółto. A naprawdę największa ilość jego promieniowania ma barwę zieloną.
Saomai, najpotężniejszy tajfun, jaki nawiedził Chiny w ciągu ostatnich 50 lat, przeszedł nad południowo-wschodnimi Chinami w końcu ubiegłego tygodnia i spowodował śmierć 255 ludzi - wynika z najnowszego bilansu, przedstawionego w Pekinie.
W Niemczech ukazała się publikacja, w której
opisane są polskie osiągnięcia biotechnologiczne na polu rolnictwa, dietetyki, diagnostyki medycznej, farmacji, inżynierii środowiskowej - informuje serwis internetowy AlphaGalileo.
Gliniane naczynie zawierające ponad 400
średniowiecznych monet i ozdób ze srebra wykopano podczas przydomowych prac w Małogoszczy (Świętokrzyskie). Znalazca przekazał skarb służbie ochrony zabytków. Czeka go za to nagroda - poinformował PAP Dariusz Kalina z Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Kielcach.
W 2010 roku rynek cyfrowej telewizji będzie
większy w Europie niż w USA - wynika z upublicznionego raportu firmy analitycznej Research and Markets. Jak stwierdza raport, w 2010 roku systemy telewizji cyfrowej zostaną upowszechnione w 14 krajach Europy - 12 krajach "starej" Unii Europejskiej oraz Norwegii i Szwajcarii.
Nowy gatunek krokodyla sprzed 40 milionów lat odkryto w tropikalnej Australii. Znalezisko to częściowo wypełnia lukę w naszej wiedzy na temat ewolucji krokodyli - zwierząt, które niewiele się zmieniły w stosunku do swoich przodków.
Dwóch astronautów z krążącej po orbicie międzynarodowej stacji kosmicznej (ISS) udało się na długi spacer, aby wykonać zadania bardziej odpowiednie dla hydraulika, elektryka i fotografa.
Mam zaufanie do historyków Instytutu Pamięci Narodowej - tak doradca prezesa IPN Antoni Dudek mówi o publikacji "Wprost", który twierdzi, że słynny poeta był "cennym informatorem" SB. Z ustaleń historyków IPN wynika tymczasem, że Herbert nie był agentem, choć spotykał się z esbekami.
Nowy projektor SANYO PLV-80L jest pod względem konstrukcyjnym następcą modelu PLV-80. Projektor sprzedawany jest bez obiektywu – kupując go użytkownik ma do wyboru 5 różnych obiektywów – tak, że z łatwością może dobrać odpowiedni do własnych potrzeb.
Zidentyfikowano gen, który zapewnia ryżowi przetrwanie nawet do dwóch tygodni, gdy pole całkowicie zaleje woda. Włączenie genu do uprawnych odmian ryżu pomoże uchronić rolników przed wielkimi stratami związanymi z powodzią - czytamy w najnowszym "Nature".
Mamy pewność, że przeprowadzenie autostrady przez Dolinę Rospudy oznacza złamanie prawa, tak unijnego, jak i krajowego - mówi PAP Robert Cyglicki z organizacji ekologicznej Bankwatch Network.
Prąd elektryczny odgrywa ważną rolę w gojeniu się ran - dowiódł międzynarodowy zespół naukowców. Badacze wykazali też, że manipulując polem elektrycznym w miejscu uszkodzenia tkanki można przyspieszyć proces gojenia.
Archeolodzy prowadzący wykopaliska w Aberdeen w Szkocji odkryli pozostałości prawdopodobnie jednego z najstarszych szkockich kościołów - donosi serwis internetowy BBC News.
Firma IMAGIS wprowadziła na rynek nowy system nawigacyjny MapaMap traffic Polska.
MapaMap traffic to kompletny zestaw do nawigacji gotowy do pracy natychmiast po kupieniu, przymocowaniu do szyby na dołączonym uchwycie z przyssawką i włączeniu.
Rośnie liczba osób korzystających przez internet z tradycyjnych mediów. W maju br. 62,7 proc. internatów czytało w ten sposób dzienniki, zaś 67 proc. słuchało przez internet radia - wynika z sondażu internetowego firmy badawczej Gemius, przekazanego PAP.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności