Świat nauki (archiwalne artykuły)

Opracowany właśnie miniaturowy, tani akcelerator, może znaleźć zastosowanie w leczeniu nowotworów i pracach badawczych - informuje serwis "EurekAlert". Akceleratory to urządzenia pozwalające rozpędzić do wielkiej prędkości i energii naładowane cząstki elementarne czy jony pierwiastków.
Mogłoby się wydawać, że grzyby będą rosły zawsze - jak to "grzyby po deszczu". Wystarczy odrobina ciepła i wilgoci, kilka drzew... Mikolodzy, czyli naukowcy specjalizujący się w badaniach nad grzybami, rozwiewają jednak te złudzenia.
Wyspecjalizowane komórki ucha wewnętrznego, dzięki którym słyszymy dźwięki, zachowują zdolność regeneracji - wykazali naukowcy kalifornijscy.
Odkryte w zeszłym roku kamienne konstrukcje we wnętrzu wzgórz leżących w pobliżu Sarajewa mogą być monumentalnymi grobowcami.Z wynikami dotychczasowych prac wykopaliskowych zapoznał się egiptolog z Uniwersytetu w Kairze.
Dwutlenek węgla (CO2), gaz odpowiedzialny za efekt cieplarniany na Ziemi, poddany działaniu wysokiego ciśnienia w temperaturze pokojowej, zmienia swój stan fizyczny z formy gazowej w formę stałą - amorficzną - tworząc materiał do złudzenia przypominający swymi właściwościami szkło - donosi "Nature".
Układ oddechowy dinozaurów jest podobny do tego, jaki mają współcześnie żyjące ptaki - twierdzą amerykańscy paleontolodzy na podstawie swych najnowszych badań.
Astronomiwie, z pomocą historyków i pedagogów, opracowują dla Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) nową definicję słowa "planeta", bardziej pasującą do ostatnich odkryć w Układzie Słonecznym. Mamy ją poznać we wrześniu - czytamy w serwisie Space.com.
Mutacje genetyczne, które podnoszą ryzyko raka płuc u osób niepalących, udało się po raz pierwszy wykryć badaczom z USA. Artykuły na ten temat ukazały się na łamach dwóch pism - "Journal of the National Cancer Institute" oraz "Cancer Research".
Czarna dziura może się zachowywać jak ciecz 400 razy mniej lepka od wody -informuje pismo "Physical Review Letters". Czarne dziury są obiektami o względnie małych wymiarach i niezwykle dużej masie - stąd siła ich grawitacji nie pozwala na opuszczenie czarnej dziury nawet przez światło.
Sensory sejsmiczne, wynalezione do śledzenia oddziałów wroga podczas wojny w Wietnamie, mogą dziś pomóc ekologom w ochronie i ratowaniu populacji słoni - wynika z nowych badań opublikowanych przez Brytyjskie Towarzystwo Ekologiczne.
Wczesne wejście w okres dojrzewania może oznaczać problemy psychiczne w przyszłości, takie jak stany lękowe czy zaburzenia odżywiania - wskazują najnowsze badania amerykańskie.
Mohowoje w obwodzie kaliningradzkim to Wiskiauten - jedna ze słynnych kolonii handlowych Wikingów. Potwierdziły to ostatnie prace wykopaliskowe przeprowadzone przez niemiecko-rosyjski zespół archeologów.
Wystarczy trochę ultrafioletu, by pokryta specjalną powłoką powierzchnia zmieniła właściwości i z lepkiej stała się śliska - informuje pismo "Angewandte Chemie International Edition".
Naukowcy znaleźli kolejne dowody na poparcie kontrowersyjnej teorii, że pierwsi ludzie w Australii są odpowiedzialni za wyginięcie tamtejszych gigantycznych pradawnych zwierząt.
Europa chce wysłać sondę na powierzchnię Marsa. Misja o nazwie ExoMars poszuka tam śladów życia, byłego lub obecnego - oświadczyli naukowcy w Londynie. Informację zamieścił serwis NewScientist.com.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności