Ciekawostki naukowe (archiwalne artykuły)

Na naszym niebie będą dobre warunki do obserwacji Jowisza i Satruna.
Obszar o nr. AR1682 może wyrzucić naładowaną materie w kierunku Ziemi.
Zbudowano kombinezon który umożliwia omijanie obiektów w całkowitych ciemnościach.
Składanie jaj przez muszki owocówki w miejscach nasiąkniętych alkoholem ratuje życie potomstwu.
"New Scientist" poinformował o ciekawym wynalazku - płytce, która zaczepiona na końcu języka posłuży nam jako kompas:). Dzięki temu końcem języka można wyczuć zmiany pola magnetycznego Ziemi.
Jedzenie pączków w Tłusty Czwartek zapewnia nam szczęście, przynajmniej według niektórych ludowych zwyczajów. Jeśli nie zachowamy umiaru, mogą się jednak przyczynić do nadwagi – 1 pączek dostarcza tyle energii, co kotlet schabowy. Jednak to tylko jeden taki dzień w roku:) W ubiegłym roku przeciętnie zjedliśmy 2,5 pączka.
Tłusty Czwartek wchodzi w skład znacznie szerszego zjawiska – schyłku karnawału, dni zabaw i tańców, charakterystycznych nie tylko polskiej kulturze, ale całej przechodzącej do postu kultury chrześcijańskiej - od Wenecji po Rio de Janeiro.
Brytyjski rząd chce ograniczyć pijaństwo poprzez minimalną cenę alkoholu. Od jakiegoś czasu wiemy, że Anglicy są niezłymi imprezowiczami. Minimalna cena ma zapobiec piciu na umór oraz ograniczyć zjawisko picia na zapas taniego alkoholu kupionego w sklepie przed pójściem do baru:) Czy to nie przesada?
Podczas snu zimowego żyjący w północnoamerykańskiej tundrze suseł północny wyłącza swój biologiczny zegar i obniża temperaturę ciała poniżej zera. W czasie arktycznej zimy nie da się odróżnić dnia od nocy i dlatego nie warto się budzić:) Jest zimno, słońca nie ma. Niektóre arktyczne gatunki – na przykład pardwy czy renifery – są nawet w ogóle pozbawione rytmów dobowych.
Niektórzy z nas posiadają wariant genu, który produkuje pod pachą bezwonny pot:) Nie ma potrzeby wówczas stosować dezodorantów. Jednak większość osób, posiadających ów szczęśliwy gen nie wie o tym i używa dezodoranty niepotrzebnie wydając pieniądze.
Ozon to alotropowa, reaktywna odmiana tlenu. Jest niebieskawym gazem o charakterystycznej woni. Posiada silne właściwości aseptyczne i toksyczne. W naturze pełni ważną rolę ochronną, pochłaniając część promieniowania ultrafioletowego dochodzącego ze Słońca do Ziemi. Jednak jego obecność w powietrzu, którym oddychamy, jest bardzo szkodliwa.
Pirania czerwonooka ma w stosunku do swoich rozmiarów najsilniejszy uścisk szczęk wśród wszystkich ryb drapieżnych i współczesnych. Jest to możliwe, m.in. dzięki mechanizmowi przenoszenia siły skurczu mięśni na uścisk szczęk.
Naukowcy z USA, Australii i Holandii przeanalizowali dane dotyczące długości życia medalistów olimpijskich i stwierdzili, że umierają oni ok. 2,8 lat później niż zwykli obywatele, niezależnie od pochodzenia, płci, rodzaju zdobytych medali, a nawet intensywności wysiłku, jaki muszą włożyć w uprawianie swojej dyscypliny.
Zapach przyjemny wcale nie musi być zapachem, dzięki któremu można najskuteczniej sprzedać towar. Eksperyment pokazuje, że ludzie najchętniej zostawiamy pieniądze w tym sklepie, w którym roznosi się zapach nieskomplikowany:)
Zespół taksonomów ogłosił, że w morzach żyje ok. miliona różnych gatunków organizmów. W badaniu wzięło udział 270 taksonomów (ekspertów od klasyfikacji grup organizmów). Każdy z nich obliczył gatunki znane w ramach jego własnej specjalizacji oraz ocenił, ile jeszcze pozostało do odkrycia. Razem ustalili, że na ziemi może istnieć aż 972 tys. morskich gatunków. W tej chwili opisano 230 tys.
Okazuje się, że białko może być dwukrotnie bardziej wytrzymałe od białek tworzących pajęcze nici. Przegląd tysięcy struktur białkowych pokazał, że pająki nie stosują budulca o najlepszych parametrach mechanicznych. "Lekki" spiderman może być lepszy od nich:)
Postępujące zmiany klimatyczne mogą spowodować, że banany, maniok i wspięga (fasola) staną się podstawowym składnikiem wyżywienia milionów ludzi, zmniejszy się za to popularność ziemniaków.
Niestety zaczyna się to, co wielu od dawna przewidywało. Po grach umysłowych typu szachy, w których już dawno roboty są górą, dochodzą dyscypliny, w których ważna jest koordynacja i odpowiednie odruchy. Otóż roboty zaczynają uczyć tenisa stołowego. Na razie, bo przecież jasne jest, że zaczną też ziemnego. No a potem to tylko roboty będą nauczycielami. A co będzie z nami jak już we wszystkim roboty będą lepsze?
Trudno wyleczyć fobię. Od pewnego czasu podejrzewano, że dzieje się tak, ponieważ za strach oraz mechanizmy go tłumiące odpowiadają inne obwody neuronalne w mózgu. Grupa naukowców z instytutów biologii w Warszawie wykazała eksperymentalnie, że przypuszczenie to rzeczywiście jest prawdziwe.
Tym razem polscy programiści (z Gliwic) opracowali rozwiązania informatyczne, służące pełnemu odwzorowaniu świata realnego w wirtualnej rzeczywistości. Stworzone przez nich trójwymiarowe wizualizacje wykorzystywane są np. w edukacji i medycynie.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności