Roboty zaczynają uczyć grać w tenisa stołowego

Niestety zaczyna się to, co wielu od dawna przewidywało. Po grach umysłowych typu szachy, w których już dawno roboty są górą, dochodzą dyscypliny, w których ważna jest koordynacja i odpowiednie odruchy. Otóż roboty zaczynają uczyć tenisa stołowego. Na razie, bo przecież jasne jest, że zaczną też ziemnego. No a potem to tylko roboty będą nauczycielami. A co będzie z nami jak już we wszystkim roboty będą lepsze?

W każdym razie naukowcy skonstruowali  robota, grającego w tenisa stołowego. I to nie wszystko, ten robot sam uczy się gry! Podobno ten pierwszy ma dać początek całej linii robotów treningowych dla sportowców (amatorów ale także zawodowców).

Zespół z Technische Universitat Darmstadt pod kierownictwem dr Kathariny Muelling rozpoczął prace od podwieszenia zrobotyzowanego ramienia wyposażonego w dwie kamery pod sufitem. Obserwował on dokładnie pole gry. Ruchami ramienia sterował mikrokomputer, wyposażony w bazę danych.

Później dr Muelling, która sama dobrze gra w tenisa, nauczyła komputer poprzez sterowanie ramieniem, odpowiedzi na serwy i returny. Dzięki temu w bazie danych komputera została stworzona biblioteka odbić oraz określone możliwe pozycje piłeczki na stole i przyporządkowany im typ odbicia. Jednocześnie kamery obserwowały cały czas pole gry, a zanotowany przez nie obraz lotu piłeczki był porównywany z danymi zawartymi w bazie, tak aby ramię z rakietką mogło dokonać prawidłowego odbicia.

Następnym elementem treningu była gra z profesjonalnymi zawodnikami. Grali oni nieszablonowo, więc, aby móc grać prawidłowo, robot musiał dokonywać korekt swoich danych i improwizować nowe returny, bowiem piłeczka nie zawsze znajdowała się w pozycjach, określonych w jego bazie danych. Po godzinie tego typu treningu, komputerowy gracz był w stanie odbić prawidłowo 88 proc. piłeczek i stoczyć mniej lub bardziej wyrównany pojedynek z każdym graczem.

Na świecie jest już wiele robotów grających w ping-ponga, ale nie często można spotkać sportowego robota samouczącego się. Podobnego robota skonstruował kilka lat temu zespół badaczy z Jozef Stefan Institute na Słowenii pod kierownictwem dr. Alesa Ude.

Dr Muelling, która chce zaprezentować swojego robota w USA w listopadzie na międzynarodowym sympozjum robotyki i sztucznej inteligencji AAAI w Arlington, twierdzi, że budowa tego typu urządzeń prowadzi do stworzenia osobnej linii robotów, które będą się uczyły czynności od konstruktorów i od użytkowników.

Na koniec wspomnimy o zasadach robotyki (ich autorem był Isaak Asimov):

  1. Robot nie może skrzywdzić ludzkości, lub poprzez zaniechanie działania doprowadzić do uszczerbku dla ludzkości.
  2. Robot nie może skrzywdzić człowieka, ani przez zaniechanie działania dopuścić, aby człowiek doznał krzywdy.
  3. Robot musi być posłuszny rozkazom człowieka, chyba że stoją one w sprzeczności z Pierwszym Prawem.
  4. Robot musi chronić sam siebie, jeśli tylko nie stoi to w sprzeczności z Pierwszym lub Drugim Prawem.

Tenis nie wydaje się groźny ale co jak roboty zaczną uczyć MMA?data ostatniej modyfikacji: 2012-10-30 21:18:25
Komentarze
Ostatnie:
7.11.2012 10:58
Dodał(a): ~privat
Pierwsze dwie zasady Isaaka Asimova w niektórych sytuacjach mogą być sprzeczne ze sobą. Np. gdyby robot spotkał jednego z naśladowców Hitlera, zgodnie z 1 zasadą, dla dobra ludzkości powinien go zabić, a to stoi w sprzeczności z drugą.
 
Polityka Prywatności