Przegląd kierunków studiów
wyszukiwarki kierunków:
licencjackie I stopnia »
inżynierskie I stopnia »
magisterskie jednolite »
magisterskie II stopnia »
doktoranckie III stopnia » podyplomowe »

Medaliści olimpijscy żyją dłużej

Naukowcy z USA, Australii i Holandii przeanalizowali dane dotyczące długości życia medalistów olimpijskich i stwierdzili, że umierają oni ok. 2,8 lat później niż zwykli obywatele, niezależnie od pochodzenia, płci, rodzaju zdobytych medali, a nawet intensywności wysiłku, jaki muszą włożyć w uprawianie swojej dyscypliny.

Nieco krócej żyją olimpijczycy zaangażowani w sporty siłowe, chociaż wciąż długość ich życia przekracza średnią wartość w populacji generalnej.

Jedynie sportowcy trenujący sporty kontaktowe lub związane z wielokrotnymi kolizjami ciała takie, jak boks, hokej, czy rugby, są narażeni na przedwczesną śmierć, co wynika prawdopodobnie z konieczności borykania się z często odnoszonymi obrażeniami.

Naukowcy zaznaczają, że badania nie miały na celu zidentyfikowania przyczyn, dla których medaliści olimpijscy żyją dłużej, ale przypuszczają, iż "wśród powodów można wyróżnić czynniki genetyczne, aktywność fizyczną, zdrowy styl życia oraz dobrobyt i status, które są następstwami międzynarodowej, sportowej kariery".

Eksperci przekonują, że każdy może zagwarantować sobie dłuższe życie, jeśli poświęci przynajmniej 2,5 godziny tygodniowo na wysiłek o średniej lub dużej intensywności.data ostatniej modyfikacji: 2012-12-17 14:48:37
Komentarze

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Przegląd uczelni
Wy__sza_Szko__a_Ekologii_i_Zarz__dzania_w_Warszawie_boks_220_og__lny.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura Stypendia
miniatura Akademia Leona Koźmińskiego
miniatura
 
Polityka Prywatności