Ciekawostki naukowe (archiwalne artykuły)

Kwiaty jaskrów są szczególnie dobrze widoczne dla owadów. A to za sprawą komórek płaskich, które odbijają promień światła niczym reflektor.
Dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie poinformował, że w najbliższych dniach na sferze niebieskiej spotkają się Wenus z Jowiszem.
Kolonia mrówek posiada coś w rodzaju zbiorowej pamięci. Dzięki niej mogą rozpoznać wroga, reagując na zapach jak kibice na widok szalika znienawidzonej drużyny
Od dzisiaj Ziemię zaczną bombardować naładowane cząstki wyrzucone w przestrzeń przez największy od 5 lat wybuch na Słońcu.
Okazuje się, że charakterystyczny pysk ryby piły przystosowany jest do wyczucia ofiary, jak i zabicia jej.
Wąż potrafi zapanować nad każdą z łusek. Dzięki czemu potrafi się wspinać na szorstkie powierzchnie - na przykład na drzewa.
Japoński naukowiec skonstruował struny do skrzypiec z pajęczych nici. Testowali je już profesjonalni muzycy. Zapewniają, że instrument ma "barwę miękką i głęboką" w porównaniu z tradycyjnymi strunami z jelit zwierzęcych lub z metalu.
Dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie poinformował, że w nocy z 3 na 4 marca Mars znajdzie się w opozycji.
Pismo "Proceedings of the Royal Society B" podaje informację, że spotykając innych przedstawicieli swojego gatunku, delfiny butlonose wymieniają kurtuazyjne pozdrowienia za pomocą tzw. indywidualnych gwizdów.
Marzec to doskonały miesiąc na podziwianie jasnych planet. Kalendarzowa wiosna rozpocznie się 20 marca o godzinie 6:15, kiedy to Słońce znajdzie się w punkcie równonocy wiosennej i wstąpi w znak Barana.
Brytyjscy naukowcy na łamach pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences" poinformowali, że niektóre płazińce są w stanie pokonać proces starzenia się. Zdolności regeneracyjne zawdzięczają aktywności genu kodującego telomerazę, czyli enzym odpowiadający za długość telomerów.
Modrzyk ciemny może stanowić przykład dla innych ptaków. Jest to gatunek tolerancji wobec zdrad i posiadania dzieci "z nieprawego łoża".
Wróble, sikory i kosy zamieszkujące miasta śpiewają inaczej i wchodzą na wyższe częstotliwości niż ich leśni pobratymcy. Do tej pory naukowcy uważali, że ptaki chcą w ten sposób uciec od miejskiego zgiełku.
Serwis SpaceWeather.com poinformował, że 21 lutego br. na orbicie geostacjonarnej doszło do zaćmienia Słońca, które było obserwowane przez jednego z satelitów NASA.
Węże mogą chłonąć wodę na podobnej zasadzie, co gąbka. A to dzięki porowatym fałdom skóry, które znajdują się w okolicy żuchwy.
Brytyjscy naukowcy zauważyli, że kozy karłowate dorastając potrafią przyswajać sobie odrębne „akcenty”. Młode zwierzęta wychowują się w grupach rówieśniczych. Okazuje się, że w obrębie każdej grupy dźwięki wydawane przez zwierzęta są podobne.
Z obserwacji naukowców wynika, że muszki owocowe dzięki konsumpcji alkoholu są w stanie pokonać wyniszczającego je pasożyta. To kolejny dowód na to, że niektóre stworzenia wiedzą, jak wykorzystywać toksyczne substancje w charakterze lekarstwa.
Na Madagaskarze odkryto jedną z najmniejszych jaszczurek na świecie. Jest to miniaturowy kameleon Brookesia micra, który osiąga maksymalną długość 29 mm.
Naukowcy z University of Portsmouth twierdzą, że uśmiech u goryla świadczy o jego pokojowych intencjach.
Według naukowców, olśniewające skrzydła motyla Morpho mogą być wzorem dla najlepszych czujników temperatury.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności