Ciekawostki naukowe (archiwalne artykuły)

Naukowcy twierdzą, że intensywność czerwieni u biedronek świadczy o tym, jak dobrze są odżywione i... toksyczne dla ptaków.
Ewolucyjne pochodzenie typowych dla zebry pasków wydaje się być wyjaśnione. Bowiem naukowcy twierdzą, że paski odstraszają ssące krew muchy.
Wyrak, wielkooki zwierzak należący do naczelnych potrafi wydobyć z siebie ultradźwięki, niesłyszalne dla ludzkiego ucha.
Jasne halo to zjawisko zachodzące w atmosferze ziemskiej obserwowane wokół tarczy Księżyca lub Słońca. Jest to świetlisty krąg, najczęściej o rozmiarze 22 stopni, który może być albo biały albo przybierać barwy tęczy.
Naukowcy u wybrzeży Nowej Zelandii, na głębokości 7 kilometrów odkryli nowy gatunek skorupiaka, który przerasta wszystkich swoich krewniaków.
Udowodniono, że samiec niewielkiej ryby - ciernika (Gasterosteus aculeatus) z islandzkiego jeziora Myvatn - ma mózg dużo większy niż samica tego gatunku.
W wyniku trwającego trzydzieści lat programu ochrony żółwi zielonych, w populacji tego gatunku nastąpił wyż demograficzny.
Najsłynniejszy świstak na świecie Phil z Punxsutawney w amerykańskim stanie Pensylwania przepowiedział, ze zima będzie się utrzymywać jeszcze przez sześć tygodni.
Amerykańska sonda kosmiczna IBEX mierzy strumienie neutralnych atomów napływające w okolice Ziemi z przestrzeni międzygwiazdowej. W analizie danych uczestniczy zespół z Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. Wyniki otrzymane przez polskich naukowców sugerują, że bliskie otoczenie Układu Słonecznego wygląda inaczej niż przypuszczano.
Ludzka skóra wzbogacona o pajęczy jedwab potrafi zatrzymać kulę. Artystka, Jalily Essaidi opracowała projekt przypominający skrzyżowanie cech Spidermana z Supermanem.
Serwis"BBC Nature" poinformował, że głos płomykówki (Tyto alba) należy do najbardziej niesamowitych dźwięków w przyrodzie, ptak ten potrafi polować w niemal całkowitej ciszy.
Według informacji umieszczonej na łamach "Biology Letters", błyskotliwy wygląd złotokreta to kwestia przypadku. Badania wykazały, że pod mikroskopem elektronowym, włosy ssaka były spłaszczone, dzięki czemu miały większą powierzchnię odbijającą światło.
Mieszkanka ogrodu zoologicznego w Amsterdamie, słonica Win Thida, została pierwszym w Europie słoniem, któremu założono szkło kontaktowe.
"W południowej Afryce paleontolodzy odnaleźli najstarsze gniazda dinozaurów" - czytamy na łamach naukowego periodyku "Proceedings of the National Academy of Sciences". Gniazda datowano na 190 mln lat. Co jest równoznaczne z tym, że są one o ok. 100 mln lat starsze od podobnych znalezisk.
Naukowcy zauważyli, że delfiny butlonose trzymane w jednym z akwariów we Francji nocami nasladowały dźwięki wydawane przez wieloryby.
Według amerykańskich naukowców alkohol przedłuża życia pewnego nicienia nawet dwukrotnie. Rezultaty badania opublikowano w internetowym magazynie "PLoS ONE".
Badania opublikowane na łamach najnowszego wydania „Nature” wskazały, że zachowanie sprawności umysłowej w starszym wieku zależy zarówno od predyspozycji genetycznych, jak i wpływu środowiska oraz od nas samych.
Badania opisane w magazynie „Biology Letters” udowodniły, że Boa dusiciele doskonale wiedzą, kiedy przestać ściskać ofiarę swoim umięśnionym ciałem, gdyż wyczuwają jej tętno.
Agencja Associated Press poinformowała, że meteoryt, którego szczątki zeszłego lata spadły na Maroko pochodził z Marsa.
Serwis SpaceWeather.com poinformował, że odkryto dwie duże i aktywne grupy plam słonecznych pojawiły się na północno-wschodnim brzegu tarczy Słońca.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności