Wirki wiecznie młode

Brytyjscy naukowcy na łamach pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences" poinformowali, że niektóre płazińce są w stanie pokonać proces starzenia się. Zdolności regeneracyjne zawdzięczają aktywności genu kodującego telomerazę, czyli enzym odpowiadający za długość telomerów.

Zespół z Uniwersytetu Nottingham aby rozpoznać tajemnicę wirków przyjrzał się osobnikom, które rozmnażają się płciowo oraz tym, które rozmnażają się poprzez podział poprzeczny.

Prowadzący badania dr Aziz Aboobaker powiedział, że zarówno jedne, jak i drugie są w stanie bez końca regenerować mięśnie, skórę, wnętrzności, a nawet mózg.

"Zazwyczaj komórki, które ulegają podziałom, np. podczas gojenia ran, reprodukcji czy wzrostu, zaczynają wykazywać objawy starzenia. Oznacza to, że komórki macierzyste nie są już zdolne do kolejnych podziałów i nie są już w stanie zastępować zużytych wyspecjalizowanych komórek w tkankach naszego organizmu. Najlepiej widać to na naszej skórze. Wirki potrafią uniknąć tego procesu i utrzymać ciągły podział komórek" - dodaje badacz.

Okazuje się, że organizmy te są wyposażone w specyficzną wersję genu kodującego telomerazę. Enzym ten ma kluczowe znaczenie dla odbudowywania telomerów, czyli zakończeń chromosomów chroniących je przed uszkodzeniami podczas kopiowania.

W przypadku wirków rozmnażających się przez podziały aktywność tego genu silnie wzrasta w procesie regeneracji, co chroni telomery komórek macierzystych podczas podziałów. Naukowców zaintrygował jednak fakt, że mechanizm ten nie dotyczy wirków rozmnażających się płciowo. Podejrzewają oni, że telomery tej grupy organizmów mogą z czasem ulegać skróceniu lub organizmy te wykorzystują inny mechanizm nie wymagający obecności telomerazy.

Komentujący artykuł naukowcy zauważają, że odkrycie to pozwala lepiej zrozumieć procesy związane ze starzeniem się organizmu i stwarza perspektywę opracowania w przyszłości sposobów walki ze starzeniem się komórek ludzkich. (PAP)


data ostatniej modyfikacji: 2012-02-28 13:22:48
Komentarze
 
Polityka Prywatności