Ciekawostki naukowe (archiwalne artykuły)

Specjaliści przyznali, że w leczeniu chorych na raka nadużywa się wielu zabiegów, badań diagnostycznych oraz chemioterapii, co wcale nie przyczynia się do poprawy efektów leczenia
Paliwa z dodatkiem biokomponentów powodują przyspieszoną korozję zaworów w silnikach – ustalili naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej. Według nich zjawisku temu zapobiega zastosowanie w produkcji zaworów stali o zwiększonej zawartości chromu i śladowych ilościach itru.
Senni kierowcy są prawie tak samo niebezpieczni jak ci, którzy prowadzą po alkoholu. W przypadku tych grup kierowców prawdopodobieństwo spowodowania wypadku jest dwukrotnie wyższe niż w przypadku osób trzeźwych i wypoczętych.
Większość z nas odpowie, że nie, jednak z badań przeprowadzonych przez naukowców wynika, że w momentach zupełnej bezsilności większość z nas reaguje uśmiechem.
Zespół naukowców z Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii (WIHE) i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, badał wpływ pola elektromagnetycznego 900 i 1800 MHz, czyli standardu stosowanego w telefonii komórkowej i bezprzewodowej DECT, na układ odpornościowy człowieka.
Badacze z USA opracowali nowy typ silnika benzynowego, przypominający budową silnik Diesla. Jest on wydajniejszy niż dotychczasowe silniki benzynowe, przewyższa najlepsze silniki dieslowskie i ze względu na cenę i wydajność może zagrozić napędowi hybrydowemu.
Naukowcy stwierdzili, że bolesność zastrzyku zależy od wcześniejszego doświadczenia pacjenta i od jego oczekiwań, co do nasilenia nieprzyjemnych doznań.
Nie ma idealnej metody do walki z komarami - to jeden z wniosków naukowców z konferencji w Świnoujściu, której organizatorami były trzy turystyczne gminy: Międzyzdroje, Świnoujście i niemiecka Heringsdorf.
Zespół naukowców z University of Leeds (W. Brytania) oraz Uniwersytetu Tokijskiego (Japonia) bada bakterie Magnetospirillum magneticum, które ze "zjedzonego" żelaza tworzą wewnątrz swoich komórek maleńkie kawałki minerału magnetytu - magnesy, podobne do tych, którymi pokryte są talerze twardych dysków.
Opracowano system do ładowania samochodów elektrycznych (EV) o nazwie Plugless Power. System ten oparty jest na ładowaniu indukcyjnym, co oznacza iż dla połączenia znajdującej się w samochodzie ładowarki baterii ze źródłem napięcia, nie potrzeba żadnego fizycznego okablowania.
Eksperci od zanieczyszczeń z uczelni Massachusetts Institute of Technology, Steve Yim i Steven Barrett, oszacowali, że spaliny powodują w Wielkiej Brytanii prawie 5 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. Dodatkowe 2 tys. osób rocznie umiera z powodu zanieczyszczeń spowodowanych ruchem lotniczym.
Historia czekolady ma już 3 tys. lat, ale dopiero 200 lat temu zaczęliśmy ją jeść w tabliczkach i bombonierkach. Ziarna kakaowca, które służą do wyrobu czekolady były niegdyś środkiem płatniczym, a kawiarnie, gdzie od XVII pito czekoladę – ogniskami rewolucji.
Zanim w Europie 2,5 tysiąca lat temu pojawiły się kury, nasi przodkowie hodowali gęsi, kaczki i perliczki, ale nie jedli ich jajek. Dziś ludzie na całym świecie jedzą nie tylko kurze jaja.
Przeciętny dorosły Europejczyk wypija 12,5 litra czystego alkoholu rocznie, najwięcej w porównaniu z innych regionami świata – wynika z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Udało się wreszcie zmniejszyć rozmiary i koszty dodatkowego wyposażenia instalacji paneli słonecznych. Naukowcy zmodyfikowali inwertory przekształcające prąd stały na zmienny, zmniejszając koszty instalacji ponad połowę – poinformował Technology Review.
Zmieniamy czas z zimowego na letni. 25 marca nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00, przez co będziemy spali godzinę krócej. Do czasu zimowego wrócimy 28 października. W całej UE czas zimowy zaczyna się w ostatnią niedzielę października, a kończy w ostatnią niedzielę marca.
20 marca o godz. 6:14, Słońce znalazło się w punkcie równonocy wiosennej rozpoczynając tym samym astronomiczną wiosnę. Orbita okołosłoneczna Ziemi wyznacza w przestrzeni płaszczyznę, którą astronomowie nazywają ekliptyką. Ekliptyka ta zrzutowana na rozgwieżdżone niebo przecina 13 gwiazdozbiorów - 12 dobrze znanych gwiazdozbiorów zodiakalnych i konstelację Wężownika. W tych właśnie trzynastu gwiazdozbiorach możemy obserwować Słońce na przestrzeni całego roku.
Zdaniem naukowców nieproporcjonalnie wielkie oczy pozwalają kałamarnicom dostrzec zbliżającego się wygłodniałego kaszalota.
W jednym z największych miast świata, w Nowym Jorku amerykańscy naukowcy odkryli nowy gatunek żaby. Płaz należy do rodzaju żab leopardowych.
Pismo "Naturwissenschaften" informuje, że rekiny najprawdopodobniej w ogóle nie rozróżniają kolorów - widzą tylko czerń, biel i odcienie szarości.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności