Student NEWS - nr 32 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia

Szkot wsiada z dużym workiem do autobusu. Podchodzi do niego konduktor i mówi:
- Będzie pan musiał zapłacić również za bagaż.
Szkot rozwiązuje worek i mówi:
- Wychodź, synku. Tak, czy owak trzeba zapłacić!

.            

Urlop

 

 

 

 

 

Na pytania odpowiada Karol Lasocki, prawnik kancelarii Chadbourne @ Parke

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Okres próbny

Nick: Agnieszka T.

Czy pracując na okres próbny na pół etatu, okres próbny przedłuża się do 6 miesięcy, ze względu na to, że pracuje się w niepełnym wymiarze godzin, czy również pozostaje

3 miesięczny?

Uczelnia: ATR Bydgoszcz

Wydział: Budownictwo

Niezależnie od tego, że jest to praca na pół etatu, okres próbny nie może trwać nigdy dłużej niż 3 miesiące. (11-04-2006)

 

Urlop

Nick: Sławomir Bartniczak

Jestem studentem pierwszego roku Zarządzania i Inżynieri Produkcji, mam 25 lat. Aktualnie pracuje na stanowisku montera w pewnej firmie. Moje pytanie dotyczy kwestii urlopu wypoczynkowego. Mam prawo do 20 dni urlopu, i jak do tej pory nie było problemu z uzyskaniem go w czasie, który mi odpowiadał. Jednak teraz gdy firma przeszła restrukturyzację (polegającą głównie na zamianie osób na stanowiskach dyrektorskich i na zmianie systemu płac dla pracowników działu produkcji), nasz nowy dyrektor w porozumieniu z prezesem zarządu wyznaczył termin urlopu. Może i było by to „fair” gdyby dotyczyło to całej firmy, ale tak nie jest. Termin, który został narzucony to lipiec. Dział produkcji funkcjonuje w systemie dwuzmianowym i z tego względu zostaliśmy podzieleni na dwie grupy urlopowe. Jedna grupa dostała termin na wykorzystanie 10-ciu nieprzerwanych dni urlopu w pierwszej połowie lipca, druga zaś w drugiej połowie tegoż miesiąca. Gdy część załogi będzie na urlopie firma chce utworzyć na ten czas jedną zmianę.

Moje pytanie jest następujące: czy firma może wyznaczyć mi urlop w danym terminie i zastrzec, że nie będe mógł już wziąć urlopu wypoczynkowego np. w sierpniu? Czy musze się zgodzić na stawiane przez pracodawcę warunki?

Urlopy w zakładzie pracy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Ustala go pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy (art. 163 Kodeksu pracy, k.p.). Pracodawca może nawet przesunąć termin raz ustalonego urlopu (art. 164 k.p.). Pracodawca ma więc duże uprawnienia do ustalania tego, kiedy pracownicy będą mogli pójść na urlop. Pracodawca jest jednak obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym do 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia takiego urlopu najpóźniej już w dniu rozpoczęcia urlopu (art. 1672 k.p.). Wniosek z tego jest taki, że pracownik może w każdej chwili wziąć (w skali roku) do 4 dni urlopu bez ustalania tego wcześniej z pracodawcą. Należy jednak mieć oczywiście na uwadze, że, choć takie zachowanie pracownika jest zgodne z przepisami Kodeksu pracy, może się ono pracodawcy nie spodobać. (11-04-2006)

 

Czesne za studia

Nick: Wiesiek

Mam znajomego, który zapłacił czesne już na II semestr, ale niestety nie zdał sesji. I tu moje pytanie: czy jest możliwe odzyskanie tych pieniedzy? Kolega płacił z przekonaniem że jednak będzie studiować na II semestrze. Mimo że na umowie coś jest zaznaczone, że nie zwracają zapłaconego czesnego, to jednak myślę, że zwrot się należy, gdyż on nie korzystał z ich usług w II semestrze, więc za darmo im zapłacił (taki \”prezent\” im zrobił).

Uczelnia: AGH

Wydział: Informatyki

 

Należy się w tej sytuacji zwrot czesnego za II semestr. Postanowienie w umowie, na które powołuje się uczelnia, należy do niedozwolonych postanowień umownych, o których mowa w  art. 3853 pkt 12 i 13 Kodeksu cywilnego i nie wiąże stron w zakresie wyłączającym zwrot zapłaconych kwot. W razie odmowy zwrotu czesnego przez uczelnię, mogłoby być ono dochodzone na drodze postępowania przed sądem cywilnym. (11-04-2006)

 

Praca w Irlandii

Nick: kajka

W czasie wakacji pracowalam w Irlandii przez agencję. Zarejestrowałam się w Urzędzie Podatkowym, jednak na tyle późno, że przez cały pobyt odprowadzałam podatek 40%.

W jaki sposób mogę się teraz upomnieć

o mój zwrot? Od kogo egzekwować - od agencji czy Urzędu? Czy są jakieś organy, które mogą mi bezpłatnie w tym pomóc, gdyż biura zajmujące się tym profesjonalnie pobierają zbyt duże prowizje?

Uczelnia: UW

Wydział: Wydział Zarządzania

 

Należy wystąpić o zwrot do urzędu podatkowego w Irlandii. Można to zrobić samodzielnie, bez pośrednictwa agencji. Informacje podane na stronie http://www.revenue.ie/ pozwolą na ustalenie adresu, na który można napisać i poprosić irlandzki urząd skarbowy o przysłanie odpowiednich dokumentów. Po ich wypełnieniu i odesłaniu uzyskamy zwrot podatku na podane przez nas konto. (11-04-2005)

 

Żadna z informacji znajdujących się na tej stronie nie stanowi porady prawnej. Autor odpowiedzi ani Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie zamieszczonych informacji. Podane informacje powinny być indywidualnie analizowane w zależności od konkretnego przypadku.