Student NEWS - nr 25 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia

Kiedy facet traci 99% swojej inteligencji?
- Gdy zostaje wdowcem.

.            

Good Morning, Merci, Auf Wieder Sehen...

Stwierdzenie, że warto jest znać języki obce na pewno nie jest odkryciem na miarę Kolumba. To wiedzą wszyscy. Znajomość mowy obcej jest już dzisiaj absolutnym standardem podczas poszukiwania pracy. Dzisiaj, aby zaimponować przyszłemu pracodawcy musimy znać nie tylko jeden ale już dwa lub więcej języki. Warto jest się uczyć bo taka nauka procentuje.
Kiedy więc kończą się wakacje a zaczyna rok akademicki myślimy o poszerzeniu własnych kwalifikacji właśnie w tym zakresie. Nasze decyzje nie zawsze są trafione. Czasem na szybko szukamy kursów i wybieramy metody nauczania. Niestety, często pochłonięci nadchodzącym rokiem akademickim, kwestię językową spychamy na dalszy plan. Wybieramy pierwsze kursy i szkołę o jakiej usłyszymy.
Niestety, nie wszyscy orientują się jak nauczyć się wymarzonego języka w najkrótszym możliwie czasie, jak wybrać te najważniejsze elementy w metodach nauczania i zdobyć w końcu upragnioną wiedzę. Szkoły językowe prześcigają się w ofertach. Każda oferuje własną, dostosowaną do potrzeb uczniów metodę, mającą w minimalnym czasie zagwarantować nam rewolucyjne wprost efekty. Brzmi jak marzenie. Rezultaty naszych decyzji często odbiegają od wymarzonych rezultatów. Trzeba powiedzieć sobie szczerze, większość z haseł głoszonych na kolorowych ulotkach nie ma pokrycia w rzeczywistości. W które z nich można więc wierzyć i na co bezwzględnie trzeba zwrócić uwagę?


Rozmiar: 571 bajtów

Po pierwsze angielski...

Angielski to dzisiaj już podstawa. Podróżując do dowolnego kraju jesteśmy w stanie bez problemu porozumieć się w tym języku. Znajomości angielskiego oczekują dzisiaj już wszyscy, nie tylko potencjalni pracodawcy ale często zwykli turyści, którzy pytają nas na przykład o drogę. Nie wypada nie znać chociaż podstaw angielskiego. Dla zniechęconych takimi argumentami warto jest dodać, że w stosunku do innych języków angielski jest także zdecydowanie łatwiejszy. Zarówno formy gramatyczne jak i wymowa są znacznie bardziej proste od innych europejskich języków. Być może właśnie dlatego wśród ofert szkół językowych najbardziej zróżnicowane są właśnie kursy angielskiego.
Wybierając kurs dobrze jest jednak sprawdzić, czy jest on rekomendowana przez jakąś instytucję np.: PASE (Polish Association for Standards in English). PASE działa na rynku od 12 lat, zajmuje się promocją i nadzorowaniem jakości nauki angielskiego. Szkoły, które poddają się weryfikacji, otrzymują znak jakości. Znaczek PASE, który przyznawany jest raz na trzy lata, może więc pomóc w wyborze szkoły. Certyfikat jest jednak przyznawany szkołom o mniejszej renomie, w mniej zaludnionych aglomeracjach. Duże, renomowane szkoły o taki certyfikat nie muszą zabiegać i większość z nich go nie ma. Dlatego też warto jest poświęcić trochę czasu aby wybrać tę szkołę, która jak najlepiej zaspokoi nasze wymagania w zakresie nauki języka. Warto jest wiedzieć, że mamy prawo żądać. Nawet w dużych miastach i renomowanych szkołach.
Jedna z bardziej znanych szkół znajduje się w British Council- jednej z największych i najbardziej znanych organizacji pozarządowych powołanych do promocji kultury brytyjskiej poza granicami Wielkiej Brytanii. Szkołą przygotowuje do egzaminów Cambridge YLE, KET, PET, FCE, CAE, CPE, BEC, IELTS, których jest administratorem. Za renomę jednak trzeba zapłacić. Kursy w British Council należą do jednych z najdroższych na rynku. Dlatego też, kiedy nasze kieszenie nie są zasobne warto jest pomyśleć o poszukaniu szkoły tańszej, oferującej kursy być może o mniejszej renomie, jednak często równie skuteczne. Mniej znana szkoła naprawdę nie musi znaczyć gorszej jakości nauczania. I na szczęście nie znaczy. Wybierajmy więc szkoły dowolnie ale z uwagą.
Kiedy już mamy wybraną szkołę warto jest też zastanowić się nad metodą nauczania. Szkoły proponują różne metody ułatwiające naukę - Callana, Sita czy Berlitz English opracowaną przez znaną szkołę Berlitz. Często szkoły językowe tworzą swoje własne, 'autorskie' programy nauczania. Nie wolno wierzyć w obietnice z rodzaju poznania języka w weekend. Nikt w ciągu 24 godzin ni zrobi z nas poliglotów. Cudów nie ma. Spokojne przejrzyjmy więc metody nauczania języków obcych i wybierzmy tą najbardziej odpowiednią dla naszych wymagań. Najbardziej godną polecenia jest jednak taka, która łączy wiele sposobów nauki: pracę z tekstem, z pomocami audiowizualnymi, prace domowe i stawia na zaangażowanie lektora stosującego wiele ćwiczeń utrwalających przerobiony materiał. Pamiętajmy, że nic nie zdarzy się samo i aby uzyskać efekty musimy najpierw poświęcić trochę swojego czasu.

Rozmiar: 571 bajtów

A może francuski?

Mimo tego, że francuski jest zdecydowanie trudniejszy od angielskiego, coraz więcej osób decyduje się właśnie na podjęcie nauki rodzimej mowy Napoleona. Angielski jest standardem, francuski może więc odróżnić nas od innych. To działa zawsze na naszą korzyść. Francuski może okazać się niezbędny, jeśli planujemy karierę w instytucjach Unii Europejskiej, bo jest on, obok angielskiego i niemieckiego, językiem roboczym tej instytucji. Nauka języka francuskiego może się jednak okazać dość trudna dla Polaków, a to głównie ze względu na skomplikowaną gramatykę i rodzajniki.
Tu nie jest tak prosto jak w języku angielskim. Francuski może przestraszyć swoją wymową. Do nauki nie ma jakiejś konkretnie opracowanej metody. Zazwyczaj stosuje się po prostu konwersacje połączone z nauką gramatyki. aby osiągnąć odpowiednie efekty w nauczaniu francuskiego, należy dobierać w odpowiednich proporcjach ćwiczenia doskonalące zarówno mówienie, pisanie, jak i gramatykę. Oczywiście dużo zależy też od nas samych i naszej własnej determinacji w poznawaniu francuskiej mowy.

Rozmiar: 571 bajtów

Sprechen Się Deutsch?

Chociaż język niemiecki jest wyjątkowo 'gramatycznym' językiem, to ma stosunkowo prostą pisownię i prostą wymowę, a bliskość krajów posługujących się niemieckim, czyni go tym bardziej atrakcyjnym. Język niemiecki jest taki jak stereotypy o samych Niemcach, poruszający się według wyznaczonych zasad, regularny i przewidywalny. Gramatyka niemiecka ma jasne i przejrzyste reguły, poświęcając więc trochę swojego czasu powinniśmy szybko poznać tajniki germańskiej mowy.
W przeciwieństwie do angielskiego niemiecki nie ma także wyznaczonych i polecanych 'wyspecjalizowanych' sposobów nauczania. Skuteczną metodą nauczania jest prowadzenie zajęć wyłącznie w języku niemieckim, zaczynając od najniższego poziomu. To oswaja słuchaczy z językiem, a także zmusza do większej aktywności na zajęciach. Przede wszystkim uczymy się więc mówić i to jest ogromnym atutem nauczania języka. Metoda komunikatywna eliminuje tworzenie konstrukcji zdań po polsku, bo poprzez tłumaczenie w języku polskim. w pewien sposób tworzymy kalkę konstrukcji zdań, która w niemieckim jest zupełnie inna.
Bardzo ważne jest to, by uczący się oprócz systematycznej nauki wykazywał aktywność typu: oglądanie niemieckich programów TV, czytanie niemieckiej prasy, słuchanie radia, a także wchodzenie na niemieckie strony internetowe. Wtedy będziemy w stanie szybko przyswoić zdolność wypowiadania się w języku niemieckim. Kwintesencją języka niemieckiego jest gramatyka, dlatego wszelkie uchybienia w konstrukcji zdań są szalenie widoczne.

Rozmiar: 571 bajtów

Hiszpański najłatwiejszy?

Lingwiści twierdzą, że hiszpański jest jeszcze łatwiejszy od angielskiego. Na pewno jednak przegrywa z nim w popularności. To może się jednak wkrótce zmienić bo coraz więcej osób mówi właśnie w języku hiszpańskim. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych wyłącznie po hiszpańsku mówi już dziesięć milionów obywateli. Można więc oczekiwać, że popularność hiszpańskiego będzie rosła wraz z upływem lat. Być może właśnie ten fakt decyduje o tym, że języka hiszpańskiego uczy się coraz więcej młodych osób. Sam w sobie jest to język raczej łatwy. Gramatyka hiszpańska jest dużo łatwiejsza od naszej.
Przede wszystkim, nie występuje w niej deklinacja, czyli odmiana przez przypadki rzeczowników, przymiotników, liczebników i zaimków. Jeśli już raz poznamy wyraz "cocina" (kuchnia), nie tylko będziemy potrafili użyć go w każdej sytuacji, ale też przy odrobinie wprawy odgadniemy, że "gotować" to "cocinar" a "kucharz" to "cocinero". Proste? Dodatkowo sprawę ułatwia to, że hiszpański jest językiem bardzo bliskim łacinie, więc wiele słów można odgadnąć znając polski i angielski.

Rozmiar: 571 bajtów

Język rosyjski

Zapomnieliśmy rosyjski. W ostatnich latach można jednak u nas zauważyć tendencję 'powrotu na wschód' zarówno w dziedzinie życia kulturalnego, politycznego jak i zawodowego. Coraz więcej polskich firm decyduje się na założenie swojej filii w jednym z krajów rosyjskojęzycznych. Ludzie znający biegle język rosyjski stają się u nas coraz bardziej cenionymi fachowcami.
Można oczekiwać, że ta tendencja będzie tylko zyskiwać na znaczeniu. Warto jest więc już teraz uczyć się języka rosyjskiego. Należy on do stosunkowo prostych w wymowie. Niewątpliwie na uwagę zasługuje fakt iż rosyjski jest w wymowie podobny do języka polskiego. Znając więc podstawy tego języka często możemy już zrozumieć mowę obywateli rosyjskich. Gramatyka rosyjska jest prosta i łatwo się jej nauczyć. Opiera się ona bowiem na bardzo prostych zasadach. Pewnym jest, że znajomość tego właśnie języka będzie przynosić wymierne korzyści w najbliższej przyszłości. Na kurs rosyjskiego najlepiej jest zapisać się do jednej ze szkół znanych na polskim rynku edukacyjnym. Często bowiem właśnie w rosyjskim można trafić na osoby bez przygotowania do nauczania, a co więcej bez chęci do przekazywania swojej wiedzy.

Metod nauczania jest wiele, 'codziennie' też powstają nowe, mające zrewolucjonizować system współczesnego nauczania języków obcych. Kolorowe ulotki rozdawane na ulicach często zapominają wspomnieć o jednej, najważniejsze rzeczy w nauce zagranicznej mowy. Jakikolwiek język nie wybierzemy najważniejsze w osiągnięciu sukcesu jest jednak nasze indywidualne nastawienie.
To od nas, a nie od metody nauczania zależy w największym stopniu jak szybko opanujemy język i przyswoimy zasady gramatyczne. Nikt nie może zmusić na do skutecznej nauki języka. Uczmy się języka tylko wtedy jeśli sami tego sami chcemy. Od nas bowiem, od naszych predyspozycji, zdolności i naszej motywacji zależy końcowy efekt nauki, której musimy poświęcać jak najwięcej czasu, a ponadto należy pamiętać o tym, aby uczyć się systematycznie, nie robić zbyt dużych przerw między zajęciami, odbyć minimum dwie lekcje w tygodniu, a materiał realizowany na lekcji powtarzać w domu.
Cudów nie ma, musimy sami pracować na nasz sukces. A ten można niestety osiągnąć tylko rzetelną i wytrwałą pracą.