W numerze m.in.
Muzyka
Juwenalia
Praca i kariera
Adwokatura
Bądź aktywny
Humor dnia
W auli wykładowej siedzi dwóch studentów. Nie daleko siadła ekstra panienka. Jeden z nich postanowił ją poderwać. Napisał na kartce : "Masz ładną nogę" i rzucił do niej. Panienka się uśmiechnęła i odpisała : "Drugą też mam ładną". Koleś zaraz napisał "To może się umówimy między pierwszą a drugą?". Rzucił i w trzy minuty później wyszedł z panienką z auli. |
Twoja kariera zawodowa
Trudno mówić o sukcesie bez odniesienia się do kariery zawodowej. Praca zawodowa pochłania nam dziś więcej niż jedną trzecią dorosłego życia, dlatego warto robić wszystko, aby czerpać z niej nie tylko korzyści, ale i radość.
Czym jest kariera zawodowa? Termin „kariera zawodowa” najczęściej używany jest dla określenia tego, co chce się osiągnąć na drodze zawodowej. Przez pojęcie to rozumie się postęp, osiąganie kolejnych poziomów rozwoju zawodowego i związanych z nimi profitów (oczywiście nie tylko tych dotyczących sfery finansowej). Chodzi o to, aby wraz z upływem czasu osiągać więcej: można mieć wyższą pozycję lub coraz bardziej odpowiedzialne stanowisko, można coraz więcej zarabiać, albo wywierać coraz większy wpływ na otoczenie bliższe lub dalsze, można też być coraz bardziej znanym czy zarządzać coraz większym przedsiębiorstwem lub kierować większym gronem ludzi. Można mieć ładniejsze biuro, bardziej elegancką siedzibę firmy, więcej klientów. Cokolwiek by to było, ważne jest, aby nie trwać w jednym miejscu, na tej samej pozycji, gdzie nic nie zmienia się na lepsze. Pewne wyznaczniki sukcesu zawodowego wpisane są w oceny społeczne. Jedne zawody oceniane są korzystniej niż inne, łączy się z nimi różny poziom prestiżu. Trzeba się z tym liczyć. Pamiętaj jednak, że głównie Ty sam decydujesz o tym, co jest dla Ciebie najlepsze. Ważne jest to tym bardziej, że zazwyczaj znacznie lepiej robimy to, co lubimy, a to z kolei przekłada się na dalsze stopnie w karierze i w konsekwencji równie ż na większe pieniądze.
A co, jeśli ktoś nie chce wspinać się po szczeblach kariery zawodowej? Z rozmów z ludźmi, którym „nie udaje się” osiągać sukcesów zawodowych, albo którzy tkwią wciąż na tej samej pozycji bez awansów społecznych i finansowych, najczęściej wynika, że w ich życiu obecna jest jedna z poniższych sytuacji. Planowanie kariery zawodowej Bardzo istotne jest, aby już dziś rozmawiać o przyszłej pracy i starannie planować swoją karierę zawodową. Zdaniem specjalistów pomaga to skutecznie dążyć do wyznaczonych celów w ukierunkowany sposób. Jeżeli chcesz osiągnąć sukces na rynku pracy, musisz się do tego wcześniej dobrze przygotować. Kluczową kwestią jest robienie tego, co się lubi. A może Ty od dawna wiesz, co chciałbyś robić? Jeżeli tak – to gratulacje – należysz do rzadkiego grona szczęśliwców! Większość młodych ludzi nie ma bowiem dokładnego rozeznania co do swojej zawodowej przyszłości. Zapewne masz jakiegoś wykładowcę lub nauczyciela, którego lubisz bardziej niż innych i któremu ufasz. Zapytaj, gdzie by Cię widział w przyszłości, do czego – jego zdaniem – nadajesz się najbardziej. To może być dla Ciebie również cenna wskazówka przy poznawaniu siebie i dokonywaniu wyboru zawodu. Ileż pielęgniarek wybrało zawód dla czepka i ładnego stroju, iluż lekarzy traktowało medycynę jak przedłużenie zabawy w lekarza, a nauczyciele często myśleli o tym zawodzie jak o hołdzie dla ulubionego wychowawcy. Osoby, które dokonały takich wyborów, nie mają z pracy pełnej satysfakcji i często są po prostu nieszczęśliwe. Co więcej, w oczach innych nie są dobrymi pielęgniarkami, lekarzami czy nauczycielami. Rozmawiaj zatem z ludźmi. Byłoby dobrze, abyś dotarł nie tylko do tych, którzy lubią to, co robią, ale także tych, którym praca w przypadkowo wybranym zawodzie nie sprawia przyjemności.
A może uda Ci się dowiedzieć więcej o przyszłym zawodzie, jeśli wcześniej popracujesz w nim jako wolontariusz albo pracownik tymczasowy? To zdecydowanie zwiększy Twoją znajomość wybranej profesji, a więc i szansę na pracę oraz na sukces. Kolejna ważna sprawa to predyspozycje. Zwykle bierzemy pod uwagę tylko te najważniejsze, łączące się bezpośrednio z technicznym aspektem wykonywania zawodu. Przy wyborze zawodu informatyka bierzemy na przykład pod uwagę takie umiejętności jak: inteligencja techniczna, zdolności matematyczno-logiczne, umiejętność rozwiązywania problemów. Tymczasem, kiedy Microsoft, największa firma informatyczna świata, dokonuje na najlepszych uczelniach naboru przyszłych pracowników, w teście kwalifikacyjnym, o którego wypełnienie prosi kandydatów do pracy, zamieszcza mnóstwo pytań dotyczących... odporności na stres czy umiejętności pracy w trudnych i zmieniających się warunkach. I nic dziwnego. Pozornie spokojna praca informatyka to dzisiaj często wyścig z czasem. Ponadto, Microsoft szuka pracowników obdarzonych nie tylko dociekliwością, ale wręcz wewnętrzną potrzebą rozwiązania każdego problemu! Jedno z pytań tego testu brzmi: „Jak się czujesz, kiedy Ci coś nie wychodzi?” Jedyna dobra odpowiedź dla poszukiwaczy talentów z Microsoftu to warianty informacji: „Nie mogę tego znieść”! A kiedy ktoś myśli o zawodzie marynarza, czy bierze pod uwagę, oprócz wspaniałych widoków nowo poznanych krajów i uroków portowych, rozdzierającą często tęsknotę za domem, rodziną i przyjaciółmi?
Ukończenie studiów z ekonomii kojarzy się dziś niektórym młodym ludziom z ciekawą, dynamiczną pracą na odpowiedzialnym stanowisku w wielkiej międzynarodowej korporacji. Niewykluczone, że tak będzie. Częściej jednak czekać Cię może spokojna, statyczna, wymagająca skrupulatności i dokładności praca w księgowości lub w innym dziale administracji. Dlatego myśląc o wyborze pracy, należy brać pod uwagę wszelkie potrzebne do wykonywania danego zajęcia predyspozycje.
Czasami dany zawód może być sprzeczny z wyznawanymi przez nas wartościami. Może nie on sam, ale sposób, w jaki osiąga się w nim sukcesy. Żołnierz, policjant, celnik, prawnik. O co chodzi? Weźmy dla przykładu zawód prawnika, który większości młodych ludzi kojarzy się ze spektakularnymi procesami i dużymi zarobkami. Zawód ten ma duży prestiż, a mimo to o prawnikach opowiada się również złośliwe żarty, świadczące o tym, że grupa ta postrzegana bywa jako społeczność pazerna, pozbawiona wartości, nastawiona tylko na cel – wygrać, obronić i zarobić. Niestety, nie każdy prawnik prowadzi od samego początku ciekawe sprawy, a często, aby móc zarabiać pieniądze, musi iść na kompromis ze swoimi wartościami, zwłaszcza z takimi, jak uczciwość, prawdomówność, miłosierdzie. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich prawników!
Przy wyborze kariery zawodowej czasami nie sposób nie wziąć pod uwagę tradycji rodzinnych. Są one ważne z kilku powodów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż wychowując się w atmosferze określonej profesji, możemy nią przesiąknąć, polubić ją, a nawet trochę poznać „od kuchni”. Możliwe jest i to, że skoro rodzice mają określone predyspozycje, odziedziczyły je również dzieci. W środowisku ludzi wykonujących dany zawód jest mile widziane, jeśli przechodzi on na kolejnych członków rodziny. To niewątpliwe atuty. Są jednak i minusy. Rodzice mogą porównywać zawodowe postępy dzieci z własnymi, oceniać je, radzić nawet wtedy, kiedy tej rady nie chcemy. Bywa także, że wkraczający w nowy zawód młodzi ludzie są inaczej traktowani przez środowisko (łagodniej lub ostrzej), a oni sami nie zawsze wiedzą, co zawdzięczają sobie, a co pozycji rodzica. Ostateczną decyzję trzeba podjąć, kierując się przede wszystkim własnym przekonaniem, predyspozycjami i chęciami.
Jest jeszcze jedna istotna sprawa: prawa rynku i potrzeba określonych zawodów. Oczywiście wybierając zawód, należy brać to pod uwagę. Zapytaj więc, gdzie pracują Twoi znajomi czy absolwenci szkoły wyższej, do której się wybierasz, przejrzyj prasę i tematyczne strony internetowe. To pomoże Ci zebrać niezbędne informacje. Wiedz również, że łatwiej dostać dziś pracę w zawodzie informatyka niż konstruktora samolotów. Jednak nie jest już łatwo zatrudnić się w dziale marketingu czy reklamy. Dlaczego? Dlatego, że zbyt wiele osób ukończyło ostatnio różnego rodzaju szkoły przygotowujące do tego zawodu. Kierując się własnym rozeznaniem i wsłuchując się w siebie, dokonujemy najlepszego wyboru i w sposób naturalny kształtujemy rynek pracy.
Nie kieruj się jedynie wyidealizowanym obrazem zawodu, ale staraj się poznać, jaki jest naprawdę. Często bowiem wybory podyktowane są iluzją zawodu, wybiórczą wiedzą czy też znajomością jedynie przyjemnych stron danej profesji.
|
||