Student NEWS - nr 34 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia

Nauczycielka pyta ucznia:
- Jasiu, dlaczego napisałeś, że odległość geograficzna to rzecz względna?
- Bo kiedyś najbliższa droga do polskiego parlamentu wiodła przez Moskwę, a teraz wiedzie przez Częstochowę.

.            

Nie bójmy się zrobić kolejnego kroku

Ze zwyciężczynią I deycji konkursu "Regularne Rysy - Spróbuj jako fotomodelka" Agatą Jabłońską, rozmawia Marta Czabała.

 

 

W materiałach konkursowych przeczytałam, że jest Pani absolwentką filozofii, a potem bankowości i finansów. Czy swoje wydziały (uczelnie) sklasyfikowałaby Pani jako przyjazne dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim?

 

Jako pierwszy kierunek studiów skończyłam bankowość i finanse. Uczelnia, w której studiowałam nie była przystosowana do osób niepełnosprawnych. Do pokonania były 2 piętra, „windy brak” – ale to nie stanowiło dla mnie większego problemu. W swojej grupie studentów znalazłam bardzo szybko życzliwych i pełnych zapału do pomocy kolegów. Jeśli człowiek podchodzi do drugiego człowieka z uśmiechem to nie ma żadnych barier. O dziwo na piętrach były przystosowane toalety, ale jeśli chodzi o pokonanie tego „pierwszego schodka” to tej uczelni nie mogę zaklasyfikować do przyjaznych dla osób poruszających się na wózkach.

Następna uczelnia, którą wybrałam to Uniwersytet Wrocławski. Miałam już wcześniej informacje, że uczelnia nie ma barier architektonicznych. Studiowanie dzięki temu było wygodniejsze, nie byłam uzależniona od znajomych w takim stopniu, jak na poprzedniej uczelni – to był dodatkowy atut. Jednak na studia na Uniwersytecie zdecydowałam się ze względu na filozofię, gdyż jest to nauka, która ma dla mnie w sobie coś z magii. Studiowanie filozofii „rozciągnęło” wzdłuż i wszerz mój sposób myślenia, skierowało mnie na inne drogi postrzegania siebie i innych. Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego należy do uczelni przystosowanych dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

 

Jakie są największe problemy niepełnosprawnych studentów?

 

Uważam, że największym problemem niepełnosprawnych studentów jest dojazd na uczelnię. Jeśli student nie jest „wyposażony” w swój samochód lub nie ma możliwości posiadania opiekuna z takim właśnie środkiem transportu to trudności nie brakuje. Owszem, po Wrocławiu jeżdżą autobusy niskopodłogowe, lecz nie na wszystkich liniach i trochę ich mało. W związku z tym, trasa dom-uczelnia i z powrotem znacznie się przedłuża, jeśli na przykład czeka się na przyjazd autobusu dostosowanego.

Problemem niepełnosprawnych studentów jest także brak informacji na temat przysługujących im ulg, uprawnień i stypendiów, a utrudnieniem bariery architektoniczne.

 

Czy jest coś na co powinni zwrócić uwagę przedstawiciele wszystkich programów mających na celu zapewnienie osobom niepełnosprawnym komfortu w toku studiów?

 

Myślę, że powinny powstać programy polegające na wyposażeniu uczelni w np. dostosowane busy – to ułatwiałoby nam znacznie życie studenckie. Proponowałabym studentom poruszającym się na wózkach i będącym na uczelniach nieprzystosowanych wnioskować o zlikwidowanie barier uzyskując na to fundusze z PFRONu lub PCPRu, chociażby o dostosowanie tak ważnych dla nas toalet.

 

Jaki jest stosunek innych studentów do osób niepełnosprawnych? Czy to właśnie od nich można oczekiwać największej pomocy czy wręcz przeciwnie?

 

Jestem osobą bardzo komunikatywną, dialog rozpoczynam uśmiechem… myślę, że z takim właśnie podejściem „przełamywanie się” osoby pomagającej następuje błyskawicznie. Na swoich obu kierunkach studiów spotkałam bardzo wielu chętnych do pomocy. Naprawdę, nie mogę o nich powiedzieć złego słowa – oczekiwałam pomocy i ją otrzymywałam. Zdarzało się również, że wykładowcy proponowali swoją pomoc. Trzeba być otwartym na świat, gotowym by walczyć z przeciwnościami i mieć wiarę, że ludzie są dobrzy… tego nauczyła mnie również filozofia J Polecam ten kierunek studiów!

 

Jakie rady dałaby Pani osobom poruszającym się na wózku, którzy w tym lub przyszłych latach akademickich rozpoczną studia?

 

Podnieśmy wskaźnik niepełnosprawnych studentów! Jest ich tak mało, a tylu chętnych… nie stawiajmy sobie ograniczeń, które siedzą tylko w naszej wyobraźni! Jest bardzo dużo ulg, z których możemy korzystać, dlatego ważny jest częste odwiedzanie portalami dla osób niepełnosprawnych, czytanie czasopism (polecam Integrację) czy kontakt z organizacjami.

Pamiętajmy, że jesteśmy członkiem UE. Jest coraz lepiej…przecież głównym celem nowej strategii Unii stało się stworzenie społeczeństwa otwartego i dostępnego dla wszystkich. Można zauważyć, że wyższe uczelnie coraz liczniej przyjmują niepełnosprawnych studentów.

Jeśli będziemy dobrze zorientowani jakie mamy prawa i możliwości jako studenci, to nie bójmy się zrobić kolejnego kroku do przodu…

Powodzenia, z najszczerszymi życzeniami

Agata Jabłońska

 

Dziękuję za poświęcony mi czas. Pozdrawiam serdecznie.

Marta Czabała

 

 


Spróbuj jako fotomodelka - rozstrzygnięcie konkursu

 

I edycja konkursu Regularne Rysy dobiegła końca.

Konkursowi patronowała firma Gedeon Richter Ltd. SA, Przedstawicielstwo w Polsce, mająca w swoim portfolio produktowym Regulon - preparat stosowany w antykoncepcji hormonalnej.  

Finalistki to:

I miejsce „Agati” Agata Jabłońska (na zdjęciu). Nagroda to profesjonalna sesja zdjęciowa, umieszczenie zdjęcia na okładce magazynu Student News oraz przekazanie zdjęć do najbardziej znanych agencji modelek w Polsce. Twarz Agaty znalazła się również na materiałach promocyjnych firmy Gedeon Richter.

II miejsce „Aga” - nagroda to wycieczka wakacyjna do Grecji dla 2 osób. I€

III miejsce „Justynka” - nagroda to weekendowy wyjazd do SPA z osobą towarzyszącą.

GRATULUJEMY serdecznie Finalistkom, a wszystkim pozostałym uczestniczkom bardzo dziękujemy za udział w konkursie Regularne Rysy.

Do zobaczenia w następnych konkursach!!!

Zapraszamy także na

www.regularnerysy.pl