Student NEWS - nr 30 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia
Żona pyta męża:
- Kochanie, jakie kobiety podobają Ci się najbardziej, piękne czy mądre?
Mąż odopwiada:
-Ani takie, ani takie, ty mi się najbardziej podobasz.
.            

Czy zapłacę podatek od spadku?

 

 

 

 

 

 

 Na pytania odpowiada Karol Lasocki, prawnik kancelarii Chadbourne @ Parke

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czy zapłacę podatek od spadku

Nick: Ewa Perlak

W spadku po wujku (bracie rodzonym matki) otrzymałam mieszkanie komunalne własnościowe.

Jestem jedyna właścicielką i jestem tam zameldowana od śmierci wujka. Nie posiadam żadnej innej nieruchomości i słyszałam, że jeśli mieszkanie nie przekracza 110m2, to nie muszę płacić podatku. Nie zamierzam go sprzedawać.

 

Z podanych faktów wynika, że, po spełnieniu warunków określonych w ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (z późniejszymi zmianami), nie zapłaci Pani podatku.

W przypadku nabycia mieszkania w drodze spadku lub darowizny przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej (małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów) lub w drodze spadku przez osoby zaliczane do II grupy podatkowej (zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych) nie wlicza się do podstawy opodatkowania wartości mieszkania do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej. Omawiana ulga przysługuje osobom, które łącznie spełniają następujące warunki:

(1) nie są właścicielami innego mieszkania;

(2) nie są najemcami mieszkania lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu;

(3) będą zamieszkiwać w nabytym mieszkaniu przez 5 lat (od dnia złożenia zeznania podatkowego- jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu albo od dnia zamieszkania w nabytym lokalu- jeżeli nabywca zamieszka tam w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego).

Nie prowadzi do utraty zwolnienia zbycie mieszkania, gdy nabycie innego lokalu (lub uzyskanie pozwolenia na budowę innego lokalu) nastąpiło nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia zbycia mieszkania ze względu na konieczność zmiany warunków lub miejsca zamieszkania. Nabycie nowego lokalu może przy tym nastąpić przed zakończeniem zamieszkiwania w dotychczasowym lokalu.

 

Widziałem swój plan zajęć, który mnie przeraził

Nick: Kowal

Studiuje zaocznie i co się z tym wiąże, pracuje 5 dni w tygodniu. Widziałem swój plan zajęć i przeraził mnie. W piątki mam od 8 do 17.30 z krótkimi przerwami ćwiczenia!!!... Moje pytanie: czy uczelnia może układać w taki sposob plan studentowi zaocznemu, że nie ma on możliwości studiowania ponieważ w tych godzinach w których są zajęcia jest w pracy?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczelnia ma szerokie uprawnienia dotyczące konstruowania planu zajęć. Metodami wpłynięcia na postępowanie uczelni jest podniesienie omawianej kwestii na forum Zarządu Samorządu Studenckiego lub wystosowanie odpowiedniej petycji do władz uczelni w imieniu większej grupy studentów. Argumentem jest to, że studia zaoczne z definicji powinny umożliwiać pracę zarobkową. Uzyskiwane dochody służą przecież m.in. opłaceniu kosztów studiów.

 

Praca w Anglii, renta w Polsce

Nick: Igor

Dostaje rentę rodziną po zmarłym ojcu, będę ją dostawał do 25 roku życia.

W wakacje planuję jechać do Anglii do pracy na okres ok. 2-3 miesięcy. Przypuszczam, że w Anglii więcej zarobię niż dopuszczalne 1600 zł miesięcznie. Czy utracę rentę? Czy renta zostanie zawieszona tylko na rok czy już zostanie zawieszona całkowicie?

 

Prawo do renty rodzinnej ulega zawieszeniu dopiero w razie osiągania przychodu w kwocie wyższej niż 130 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. W razie osiągania przychodu w kwocie przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, świadczenie ulega jedynie zmniejszeniu o kwotę przekroczenia (nie większą niż kwota określona zgodnie z art. 104 ust. 8 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czyli do renty rodzinnej można miesięcznie dorobić 1643,10 zł bez utraty jakichkolwiek świadczeń).

Renta zostanie więc zawieszona tylko na czas osiągania przychodu powyżej 130 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

 

Żadna z informacji znajdujących się na tej stronie nie stanowi porady prawnej. Autor odpowiedzi ani Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie zamieszczonych informacji. Podane informacje powinny być indywidualnie analizowane w zależności od konkretnego przypadku.