Świat nauki (archiwalne artykuły)

Rozpiętość skrzydeł pterozaurów mogła sięgać nawet 18 metrów, a więc dwukrotnie więcej niż dotąd sądzono - twierdzi angielski paleontolog. Dr David Martill z Uniwersytetu Portsmouth w południowej Anglii badał szczątki pterozaurów, chcąc wyjaśnić, w jaki sposób tak ogromne zwierzęta były w stanie wzbić się w powietrze i latać.
Brytyjski naukowiec odkrył wiek pająka zatopionego w bursztynie, pochodzącego ze zbiorów muzeum na Dominikanie. Pająk pochodzi sprzed 20 milionów lat - czytamy w serwisie BBC News.
Wiele gatunków ryb głębinowych w Atlantyku może wyginąć nawet w ciągu następnego pokolenia - wynika z najnowszych badań kanadyjskich naukowców, opublikowanych w najnowszym "Nature".
Osoby niezadowolone ze swojej pracy są bardziej podatne na choroby - wynika z raportu przytoczonego w piątek przez brytyjską agencję Press Association (PA).Według badań Lancaster University oraz Manchester Business School, przeprowadzonych wśród 250 tys. pracowników, zadowolenie z pracy wpływa szczególnie na zdrowie psychiczne.
W Europie internauci wykorzystują internet
głównie do przeglądania witryn i poczty elektronicznej. W USA, Chinach, Japonii i Południowej Korei internauci przede wszystkim wymieniają pliki - podały w poniedziałek na swoich stronach internetowych serwisy informacyjne Planet Internet Netherlands i Cachelogic.
Chińska misja wysłania sondy orbitującej Księżyc wkroczyła w nowy etap - oświadczyły w czwartek chińskie władze. Nowy bezzałogowy orbiter i rakieta startowa są już w fazie produkcji i testów.
Naukowcy monitorują słonie w Kenii za pomocą nowej metody, polegającej na analizie związków chemicznych w sierści z ogonów słoni i jednoczesnym śledzeniu zwierząt przy użyciu nadajnika GPS - czytamy w nowym "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Naukowcy od lat zastanawiali się, dlaczego jeden z kłów narwali - dużych morskich ssaków, jest dłuższy od innych i ma charakterystyczny, śrubowato żłobkowany wzór. Amerykański badacz twierdzi, że znalazł odpowiedź na to pytanie - według niego, kieł działa jak bardzo czuły sensor.
Stres i nerwy przed egzaminem pomagają zapamiętać informacje, ale utrudniają rozwiązywanie złożonych zadań - wynika z badań prowadzonych na amerykańskich studentach. Informację podaje serwis internetowy "EurekAlert". Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Stanu Ohio, którzy badali studentów pierwszego roku medycyny na dwa dni przed trudnym egzaminem, czyli w okresie silnego stresu.
Godziny popołudniowo-wieczorne są tą porą
dnia, w której ludzie najskuteczniej wykorzystują magazyn pamięci długotrwałej - dowodzą badania Prof. Wandy Ciarkowskiej z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Sen pomaga w zapamiętywaniu informacji
związanych z orientacją przestrzenną - dowodzą badania przeprowadzone w wirtualnym mieście, o których donosi pismo "Neuron".
Dzieci kobiet, które w ciąży przeżywały silne lęki, mogą być bardziej podatne na stres - wskazują najnowsze badania brytyjsko - amerykańskie. Wcześniejsze doświadczenia na zwierzętach sugerowały, że stres matki w okresie ciąży może powodować u płodu zakłócenia w systemie kontrolującym wydzielanie hormonów stresu. Co więcej, efekty tego mogą być długoterminowe i ujawniać się później w życiu potomstwa.
Gdy mężczyzna zostaje ojcem, poziom testosteronu w jego organizmie obniża się - ujawniły badania amerykańskich naukowców. Czyżby natura sama "cywilizowała" mężczyzn, aby w pobliżu małego dziecka byli łagodniejsi i mniej skłonni do rywalizacji? Badacze z Charles Drew University of Medicine and Science w Los Angeles, Uniwersytetu Harvarda oraz University of Nevada poprosili 126 mężczyzn w wieku 21-38 o wypełnienie kwestionariusza. Pobrali także próbki ich śliny - dla porównania poziomu męskich hormonów płciowych.
Po raz pierwszy analizy wykazały, że spamu -
niechcianych wiadomości i reklam w poczcie elektronicznej było mniej w 2005 roku niż w roku 2004. Jak poinformowała w czwartek Federalna Komisja Handlu USA, oznacza to, iż najnowsze technologie filtrowania poczty i regulacje prawne zaczynają eliminować spam.
W amerykańskim stanie Wyoming grupa naukowców znalazła ślady nieznanego dwunożnego dinozaura, który potrafił pływać. Ślady zidentyfikowano w miejscach, które 165 milionów lat temu leżały na linii brzegowej śródlądowego morza,pokrywającego zachodnią część dzisiejszego USA.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności