Świat nauki (archiwalne artykuły)

Ponad połowa galaktyk obserwowanych w pobliskim Wszechświecie ma za sobą zderzenia z innymi galaktykami - informuje najnowszy numer czasopisma "Astrophysical Journal".
Sztuczny nos pomoże zdemaskować oszustów, którzy fałszują odciski palców - informuje "New Scientist".Skanery linii papilarnych są stosowane coraz szerzej - na lotniskach, w komputerach, telefonach komórkowych, a nawet przenośnych pamięciach masowych flash. Jednak można je oszukać za pomocą fałszywych palców z silikonu, żelatyny czy nawet plasteliny.
Grupa amerykańskich uczonych doszła do wniosku, że najlepszymi graczami giełdowymi są... "funkcjonalni psychopaci". Opisuje to w poniedziałek brytyjski "Times". Okazuje się, że ludzie z zaburzeniami emocjonalnymi są bardziej skłonni do podejmowania finansowego ryzyka. Co więcej, ludzie z uszkodzeniami mózgu mogą jakoby podejmować właściwe decyzje finansowe - relacjonuje "Times".
Uważany za jednego z największych drapieżników w historii tyranozaur prawdopodobnie nie byłby w stanie usłyszeć krzyków swych ofiar - czytamy w ostatnim "New Scientist".
Archeolodzy odkryli w Meksyku boisko liczące
2500 lat. Gra w piłkę miała wielkie znaczenie podczas królewskich i religijnych ceremonii starożytnych Majów - donosi meksykański serwis internetowy El Universal.
Platyna, pallad i inne rzadkie metale pochodzące z samochodowych katalizatorów zanieczyszczają powietrze i glebę amerykańskich miast - informuje pismo "Environmental Science and Technology".
Nowy wykrywacz kłamstw ma umożliwić badanie prawdomówności w sposób niedostrzegalny dla badanego - informuje "New Scientist".
"Zapewnienie pacjentowi łatwiejszego dostępu do wiedzy, umożliwienie konsultacji medycznych na odległość, a także wspomaganie metod badań poprzez wykorzystanie nowoczesnego sprzętu elektronicznego - to podstawowe zadania, jakie powinna wypełniać informatyzacja w medycynie" - powiedział minister nauki i informatyzacji Michał Kleiber w piątek w Pułtusku podczas VI Sympozjum Sekcji Informatyki Medycznej Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.
Pismo Ludwika I z obietnicą oddania córki
Jadwigi za mąż Wilhelmowi Austriackiemu oraz odręczny rysunek króla Jana III Sobieskiego to niektóre z dokumentów prezentowanych od wtorku na najnowszej wystawie w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie.
Naukowcy odkryli dwa geny, których mutacje
mogą być przyczyną bezpłodności - donosi najnowszy numer pisma "Current Biology". Co szósta para na świecie ma problemy z poczęciem dziecka. W wielu przypadkach przyczyny tych problemów nie są znane. Grupa naukowców z Uniwersytetu Stanu New Jersey Rutgers, pod kierunkiem Andrew Singsona oraz Pavan Kadandale, odkryła dwa nowe geny, nazwane egg-1 i egg-2, których mutacje mogą być przyczyną bezpłodności.
Naukowcy zakończyli trwającą dziewięć lat
debatę nad tym, czy jądro Ziemi rzeczywiście obraca się szybciej niż jej płaszcz i powierzchnia. W publikacji w najnowszym "Science" dowodzą, że w skali roku jądro "kręci się" o 0,3-0,5 stopnia szybciej od skorupy ziemskiej.
Samice gupików, jednych z najpopularniejszych małych rybek akwariowych, też przechodzą menopauzę - czytamy w serwisie internetowym LiveScience.
Ślady działalności rybaków sprzed 7 tys. lat -
warstwę rybich ości, łusek i fragmentów czaszek - odkryli archeolodzy w pobliżu jeziora Bukowo w Dąbkach (gmina Darłowo, woj. zachodniopomorskie). Poznański Oddział Instytutu Archeologii i Etnologii PAN od dwóch lat przy współpracy Uniwersytetu w Greifswaldzie w Niemczech prowadzi na tym terenie systematyczne badania śladów osadnictwa ludności tzw. kultury Ertebolle.
Pozostałości mezolitycznej osady sprzed około 10 tys. lat odkryli w Krzyżu Wielkopolskim w dolinie Noteci poznańscy archeolodzy.
Ciężka, twórcza praca i udane związki to najlepsza recepta na szczęście - twierdzą szwedzcy badacze z uniwersytetu w Goeteborgu.Naukowcy analizowali setki wywiadów przeprowadzonych z ludźmi z całego świata. Pytali w nich, co sprawia, że czują się szczęśliwi i spełnieni.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności