Świat nauki (archiwalne artykuły)

Nowoczesne reaktory jądrowe mogą posłużyć do produkcji benzyny z węgla. Technologię taką będą tworzyć polscy naukowcy. Uczeni chcą, aby ich projekt był finansowany w ramach funduszy europejskich i aby prototypowe urządzenia powstały w Polsce.
Irlandzka paleontolog poinformowała o odkryciu w Hiszpanii skamieniałosci szpiku kostnego zwierząt sprzed 10 mln lat, które mogą posunąć naprzód wiedzę o zwierzętach prehistorycznych.
Szóstka ochotników z Rosji odbędzie 18-miesięczny lot na Marsa...nie opuszczając Moskwy. Zamknięci w hermetycznej kapsule imitującej statek kosmiczny, zmierzą się z wyzwaniami długiej podróży międzyplanetarnej.
Germańscy najeźdźcy tworzyli w średniowiecznej Brytanii uprzywilejowaną klasę panującą, ściśle odseparowaną od zromanizowanej ludności celtyckiej - wskazuje analiza puli genów współczesnych Brytyjczyków.
Inne geny mogą odpowiadać za predyspozycje do autyzmu u chłopców, inne u dziewczynek - wynika z najnowszych badań amerykańskich. Autorzy pracy, którą publikuje pismo "Molecular Psychiatry" liczą, że ich odkrycie ułatwi poznanie biologicznego podłoża autyzmu, poważnego zaburzenia w rozwoju mózgu.
Nawet gdyby prędkość światła wynosiła tylko 30 kilometrów na godzinę, rowerzyście i tak nie udałoby się go doścignąć - przekonywali naukowcy z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wykład "Jak wyglądałby świat z małą prędkością światła" zgromadził tłumy uczestników X Festiwalu Nauki.
Stałe ocieplanie się klimatu może spowodować, że pod koniec XXI wieku w USA skurczą się o ponad 80 proc. tereny zdatne pod uprawy wysokiej jakości winogron - wynika z najnowszych analiz amerykańskich. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Nowoodkryte szczątki neandertalczyka z poważnymi uszkodzeniami prawego przedramienia potwierdzają, że życie przedstawicieli tego gatunku było bardzo niebezpieczne.
Naukowcom udało się opracować nowy, lekki ceramiczny materiał, który charakteryzuje się ogromną wytrzymałością na wysoką temperaturę. Materiał ten nie wykazuje śladów zniszczenia nawet w 2000 stopni Celsjusza, zatem jest idealny jako materiał do produkcji części silnikowych, silników rakietowych i odrzutowych - informuje "Journal of Materials Chemistry".
Lata młodości były dla tyranozaurów najlepsze. Dzieciństwo i starość - groźne i niebezpieczne -wynika z publikacji w najnowszym "Science". Jej autorzy szkicują możliwy scenariusz życia tych wielkich, drapieżnych gadów.
Nowy materiał na kombinezony kosmiczne potrafi wykorzystywać energię słoneczną do produkcji elektryczności, wykrywać i łatać dziury po mikrometeoroidach, zabijać bakterie i chronić przed promieniowaniem - informuje "New Scientist".
Krzysztof Kolumb, odkrywca Ameryki, nie miał pojęcia o rządzeniu i stosował okrutne metody wobec tubylców i osadników - wynika z dokumentu odkrytego i zbadanego ostatnio w Hiszpanii.
Zmiana działania tylko jednego enzymu w procesie powstawania mikroRNA (miRNA) może zapobiec błędnej regulacji produkcji miRNA w komórkach nowotworowych - donosi pismo "Genes & Development".
Wiązka fotonów, precyzyjnie nakierowana na nowotwór, przenika przez skórę i niszczy raka nie naruszając zdrowych komórek. O najnowocześniejszych osiągnięciach fizyki jądrowej wspomagających medycynę mówił w Warszawie dr hab. Zygmunt Szeliński z wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Budowa rosyjsko-niemieckiego Gazociągu Północnego na dnie Bałtyku grozi bardzo poważnymi konsekwencjami ekologicznymi w tym akwenie - uważają polscy ekolodzy, którzy wzięli udział w rozpoczętej w poniedziałek dwudniowej konferencji w Darłowie nt. ochrony Bałtyku przed skutkami działalności gospodarczej.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności