Świat nauki (archiwalne artykuły)

Wiele gatunków dzikich pszczół w Wielkiej Brytanii i Holandii jest na granicy wyginięcia. W ciągu ostatnich 25 lat spadła też znacznie różnorodność zapylanych przez nie roślin - wskazują najnowsze analizy, które publikuje tygodnik "Science".
Zespół irańskich archeologów, pracujący na stanowiskach w Maneh i Samalqan w prowincji Chorasan w Iranie, odkrył cztery ludzkie szkielety pochodzące z 4400-4700 r. p.n.e. - donosi serwis internetowy IRNA.
Najnowsze odkrycie paleobiologiczne z Australii każe zapomnieć o milutkich torbaczach. Naukowcy natknęli się na skamieniałe szczątki kangura-zabójcy o wielkich kłach i zwierzęcia, które nazwali "demoniczną kaczką zagłady".
Program do gry w pokera, wykorzystujący teorię gier, wygrywa z programami, których działanie opiera się na ludzkim doświadczeniu - informuje serwis "EurekAlert".
Amerykańska firma Space Adventures Ltd., która zorganizowała już trzy prywatne podróże na krążącą po orbicie okołoziemskiej Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), zaoferowała dodatkowo spacer na zewnątrz stacji.
Wrocławska Hala Stulecia (Hala Ludowa) została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego. Wpisu dokonano podczas odbywającego się w Wilnie posiedzenia Komitetu UNESCO, czyli Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury.
Im więcej dana osoba posiada krewnych uzależnionych od alkoholu, tym więcej alkoholu musi spożyć, by się upić - zaobserwowali badacze z USA. Artykuł na ten temat zamieszczony na łamach pisma "Alcoholism: Clinical and Experimental Research" potwierdza wpływ czynników genetycznych na predyspozycje do alkoholizmu.
Polskie urządzenie, mionowy system wyzwalania (tryger), zarejestrował pierwsze cząstki - na razie są to miony pochodzące z kosmosu. W laboratorium CERN w Genewie rozpoczęto właśnie zasadniczą fazę testów urządzenia zaprojektowanego i w dużej części wykonanego przez polskich naukowców - poinformował rzecznik Instytutu Problemów Jądrowych(www.ipj.gov.pl), dr Marek Pawłowski.
Jak wyliczyli ekolodzy, od roku 1980 z powierzchni Ziemi zniknęło ponad 120 gatunków płazów spośród 5743 tys. wszystkich znanych nauce. Mówi się niekiedy wręcz o trwającym na całym świecie globalnym nowym wymieraniu.
Ludzie nie są jedynymi stworzeniami, które słyszą ostre, wysokie dźwięki bzyczenia komarów. Naukowcy z Wielkiej Brytanii odkryli, że komary słyszą się nawzajem i na podstawie generowanego podczas lotu bzyczenia kolegów i koleżanek rozróżniają ich płeć oraz łączą się w pary - donosi najnowszy numer "Current Biology".
Skarb złożony m.in. z ponad tysiąca zachowanych w doskonałym stanie srebrnych monet z czasów Władysława II Wygnańca i Bolesława Kędzierzawego znaleźli w Dąbrowie Górniczej archeolodzy na terenie wykopalisk prowadzonych w hutniczej osadzie z XII wieku.
Dzięki chemicznej modyfikacji powierzchni płytki krzemowej metylotrichlorosilanem (MeSiCl3), wytworzono na niej cienką warstwę nowego materiału polimerowego o specyficznej trójwymiarowej nanostrukturze, która zmienia właściwości powierzchni, czyniąc ją idealnie hydrofobową (wodowstrętną) - donosi "Journal of Chemical American Society".
W południowej Anglii archeolodzy odkryli w otoczeniu kamiennych narzędzi pozostałości słonia - kości i kły. Był to przedstawiciel Palaeoloxodon antiquus, wymarłego gatunku słonia sprzed 400.000 lat - donosi serwis internetowy BBC News.
Astronauci Piers Sellers i Michael Fossum wyszli w poniedziałek w otwartą przestrzeń kosmiczną, by dokonać naprawy wagonika, obsługującego zewnętrzny transport szynowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Opublikowano kolejne, nieznane dotąd listy Alberta Einsteina, ujawniające szczegóły z jego życia prywatnego. Fizyk wspomina w nich o sześciu przyjaciółkach i tłumaczy żonie, że przytłaczają go one "niechcianym" uczuciem.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności