Świat nauki (archiwalne artykuły)

Plemniki wyhodowane z zarodkowych komórek macierzystych mogą dać początek nowemu życiu - wykazały badania niemiecko-brytyjskie. Wykorzystując te plemniki naukowcy po raz pierwszy uzyskali potomstwo mysie: siedem noworodków, z których 6 osiągnęło dorosłość - informuje pismo "Developmental Cell".
Laserową pensetę pozwalającą sortować atomy skonstruowali niemieccy fizycy. Wynalazek ten może być ważnym krokiem na drodze do kwantowego komputera - informuje "Nature". Fizykom z Uniwersytetu w Bonn udało się za pomocą lasera posortować siedem atomów cezu i ułożyć je w szereg.
Tuńczykom w Morzu Śródziemnym i północno-wschodnim Atlantyku grozi wyginięcie z powodu przełowienia - ostrzegła międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF, apelując o natychmiastowy zakaz połowów tych wysoko cenionych ryb.
Mózgi małp są przystosowane do rozpoznawania drobnych szczegółów w wyglądzie różnych twarzy - donoszą naukowcy na łamach najnowszego numeru czasopisma "Nature". Ludzie i małpy moga mieć ten sam neurologiczny mechanizm rozpoznawania twarzy.

Niezwykłego odkrycia dokonali polscy archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracujący w Gwatemali, w ośrodku kultury Majów o nazwie Nakum. W jednej z piramid badanej przez Polaków natrafiono na nie zrabowany grobowiec królewski - poinformował PAP dr Jarosław Źrałka z UJ. Jest to pierwszy grobowiec królewski, na który natrafiono w Nakum.
Nowa powłoka antykorozyjna uwalnia substancję blokującą rdzewienie - informuje "New Scientist". Najbardziej rozpowszechnione obecnie sposoby walki z korozją to pokrywanie cynkiem lub powłoką z wodoodpornego polimeru.
Niektóre mamuty miały ciemną sierść, inne zaś jasną. Decydował o tym ten sam gen, który kontroluje kolor sierści u pewnego gatunku myszy - donosi najnowsze "Science".
Olbrzymia przesłona orbitującą półtora miliona kilometrów od Ziemi mogłaby ułatwić poszukiwania oznak życia na planetach wokół odległych gwiazd - informuje "Nature".
Ogromna twórczość Erazma z Rotterdamu, to przede wszystkim twórczość chrześcijańskiego humanisty,
krytykująca zastany stan umysłowości i życia chrześcijan, postulująca nie tylko powrót do Biblii, ale i do najcenniejszych z chrześcijańskiego punktu widzenia elementów dziedzictwa starożytności klasycznej - mówi poglądach wielkiego myśliciela prof. Juliusz Domański, filolog klasyczny z Uniwersytetu Warszawskiego i historyk filozofii z Instytut Filozofii i Socjologii PAN.
Zaobserwowaliśmy uderzające i mierzalne różnice między obu płciami w sposobie ekspresji ponad połowy genów - oznajmił amerykański profesor patologii, dr Thomas Drake. Okazało się, że tysiące genów obecnych w tych samych organach zachowuje się odmiennie w zależności od tego czy organizm jest męski, czy żeński.
Fizycy chcą stworzyć nowy wszechświat, koncentrując możliwie dużo energii w jednym miejscu - informuje "New Scientist". Jeśli przyjąć, że nasz Wszechświat powstał w Wielkim Wybuchu, powinno być możliwe powtórzenie takiego zjawiska.
Co roku z powierzchni Ziemi na zawsze znika jeden gatunek ptaków - szacują naukowcy na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences". Ustalili też, że tempo wymierania gatunków jest cztery razy większe niż dotąd sądzono.
Naukowcy z Centrum Medycznego w Dallas odkryli receptor QseC, tzw. enterokrwotocznych szczepów E. coli, którego zablokowanie prowadzi do utraty zdolności szczepów tych bakterii do infekcji.
"To było raczej miejsce magicznych obrzędów niż zwykły kurhan" - mówi o tajemniczym kręgu, odkrytym we wsi Żygląd koło Chełmna dr Jacek Gackowski, archeolog z Instytutu
Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Kadrowanie ujęcia przy użyciu aparatu fotograficznego typu lustrzanka wymaga patrzenia przez okular, co niekiedy może być uciążliwe.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności