Świat nauki (archiwalne artykuły)

Kości i kły słoniowe znalezione w Wielkiej Brytanii potwierdzają, że już 400 tys. lat temu przodkowie mieszkańców wysp zabijali te wielkie zwierzęta dla ich mięsa - informuje internetowy serwis BBC.
W ostatnich dniach zainaugurował swoją działalność nowy teleskop University of Hawaii o nazwie PS1, który stanął w obserwatorium na Mauna Kea - poinformowały strony internetowe University of Hawaii.
Mongolia świętowała we wtorek 800. rocznicę potęgi Czyngis-chana, twórcy imperium mongolskiego - rozciągającego się od dzisiejszych zachodnich granic Rosji po Koreę najbardziej rozległego państwa w historii świata.
Gen, który decyduje o długości snu, znaleźli naukowcy z USA w badaniach na muszce owocowej. Autorzy pracy na łamach tygodnika "Nature" żywią nadzieję, że w przyszłości ich odkrycie zaowocuje nowymi metodami leczenia zaburzeń snu u ludzi.
Niewidoczne dotychczas fragmenty matematycznego traktatu Archimedesa, zapisane na średniowiecznym pergaminie, ukazują się oczom naukowców dzięki wykorzystaniu kołowego akceleratora cząstek - informuje serwis internetowy "Silicon Valley".
Podniesienie efektywności wykorzystania energii, a także obniżenie zanieczyszczenia środowiska i zmniejszenie kosztów użytkowania energii przewiduje zainaugurowana w Warszawie kampania "Z Danią bliżej przyszłości-Energetyka-Efektywność".
Na słynącym z lemurów Madagaskarze odkryto trzy nowe gatunki tych zwierząt. Ich naukowy opis zamieszczono w piśmie "International Journal of Primatology".
Na terenie posiadłości Archerfield w East Lothian, w Szkocji, w czasie budowy nowego pola golfowego odkryto pozostałości średniowiecznej osady - donosi serwis internetowy BBC News. Archeolodzy odsłonili fragmenty wielu domostw, pochodzących z okresu od XII do XV wieku.
Po raz pierwszy na świecie do oczyszczania trudno usuwalnego brudu z bezcennych malowideł, pokrywających ściany egipskiego grobowca, został wykorzystany przenośny laser - donosi "Photonics Spectra".
Pierwsze czworonożne zwierzęta lądowe - ichtiostegi - poruszały się w podobny sposób jak dzisiejsze gąsienice - sugerują naukowcy na łamach najnowszego "Nature".
Obserwacje teleskopu kosmicznego Spitzera dostarczają kolejnych dowodów na bezpośredni związek komet z planetoidami - informują astronomowie na zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego.
Tymczasowe wystawy poświęcone starożytnej kuchni greckiej zostały zorganizowane przez greckie
Ministerstwo Kultury z okazji trwających od sierpnia do listopada obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.
Mutacja w genie regulującym proces dojrzewania spermy powoduje, że samce myszy produkujące normalne ilości plemników nie mogą mieć potomstwa - zaobserwowali naukowcy z USA.
Węgiel ponownie może zrewolucjonizować nasz świat. Z odpowiednio upakowanych nanorurek węglowych zbudowane są opracowane ostatnio superpojemne kondensatory - informuje pismo "Nanotechnology". Ta technologia - dziś jeszcze prototypowa - może już w najbliższych pięciu latach zostać wykorzystana do produkcji bardzo wydajnych baterii, wielokrotnie przewyższające swą pojemnością te znane nam dziś z półek sklepowych.
Upragnione trofeum wszystkich wędkarzy i rybaków - duże okazy ryb, powinny pozostać w wodzie, jeśli rybie populacje mają przetrwać - twierdzą amerykańscy naukowcy na łamach najnowszego "New Scientist".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności