Świat nauki (archiwalne artykuły)

Belgia świętowała 175-lecie ustanowienia monarchii - objęcia tronu przez pierwszego króla Belgów Leopolda I. W katolickiej katedrze w Brukseli, w obecności rodziny królewskiej i premiera Guy Verhofstadta, odbyło się okolicznościowe nabożeństwo.
Zidentyfikowano gen, który zapewnia ryżowi przetrwanie nawet do dwóch tygodni, gdy pole całkowicie zaleje woda. Włączenie genu do uprawnych odmian ryżu pomoże uchronić rolników przed wielkimi stratami związanymi z powodzią - czytamy w najnowszym "Nature".
Naukowcy teleportowali informację kwantową pomiędzy światłem a materią. Pierwszy raz udało się to osiągnąć, wykorzystując dwa różne typy obiektów - informuje "Nature".
W Norwegii narodził się pomysł przechowywania w opróżnionych z gazu podmorskich kawernach dwutlenku węgla-CO2, powstającego przy spalaniu paliw naturalnych, głównie węgla.
Mrówki - robotnice i żołnierze - gromadzą tłuszcz, by w ciężkich czasach podzielić się nim z pozostałymi mieszkańcami kolonii - informuje pismo "Physiological and Biochemical Zoology".
Ceramiczne kulki odkryte w dużej liczbie w słynnych ruinach Yinxu w środkowych Chinach służyły prawdopodobnie jako pociski do proc - donosi serwis internetowy Xinhuanet.
Na głowach pterozaurów pojawiały się w okresie dojrzewania okazałe grzebienie. Grały one rolę podobną jak pawi ogon, to znaczy miały wabić partnera - piszą naukowcy z Wielkiej Brytanii w periodyku "Palaeontology".
Rekordowo oszczędny pojazd napędzany wodorem był jednym z eksponatów wystawionych na ogólnoeuropejskim zjeździe naukowym ESOF-2006 w Monachium. Opracowany na Politechnice w Chemnitz jednoosobowy pojazd ma karoserię z włókna węglowego, trzy koła ze specjalnymi oponami - przy czym pojedyncze koło tylne jest poruszane przez silnik elektryczny.
Polak został odkrywcą kolejnej komety zarejestrowanej na obrazach satelity SOHO - informują strony internetowe SOHO/LASCO. Satelita NASA i ESA o nazwie Solar and Heliospheric Observatory (SOHO) jest przeznaczony do badania zewnętrznych warstw naszego Słońca.
Na terenie Polski znajduje się ok. 3 tys. drewnianych obiektów sakralnych, w tym ponad 1700 kościołów, które są perłami kultury sakralnej w Polsce - poinformował na konferencji prasowej w Warszawie kierownik Działu Konserwacji i Popularyzacji Ośrodka Ochrony Zbiorów Publicznych Janusz Mróz.
Amerykańskim naukowcom udało się odtworzyć gen sprzed pół miliarda lat, na podstawie dwóch genów, pochodzących od tego prastarego genu - informuje pismo "Developmental Cell".
Dzięki badaniom tegorocznych noblistów z fizyki i astronomii docieramy do źródeł Wszechświata i poznajemy jego początkową ewolucję - powiedział PAP dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Dlaczego obumierają miejskie drzewa. Czy winne są pasożytnicze owady, czy trudne warunki miejskiego środowiska? Czy szkodniki należy zwalczać chemicznie, czy pozostawić zadanie naturalnym wrogom? Takie dylematy starają się rozwiązywać specjaliści leczący obumierające miejskie drzewa.
Młode potomstwo nietoperzy workowatych potrafi gaworzyć podobnie jak niemowlęta - zaobserwowali naukowcy niemieccy. Jest to pierwszy, jak dotąd, przykład takiego zachowania u ssaków spoza rzędu naczelnych - informuje najnowsze wydanie tygodnika "New Scientist".
Greccy archeolodzy odkryli w regionie Tesalia, w środkowej Grecji, korpus posągu bogini Artemidy, pochodzący z I w. p.n.e. - donosi serwis internetowy IOL.com. Odkrycia dokonano w trakcie prac rekonstrukcyjnych przy starożytnym teatrze, na stanowisku w pobliżu miasta Larissa.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności