Świat nauki (archiwalne artykuły)

Jeśli nie uda się zahamować globalnego ocieplenia, do końca XXI w. Polsce wystąpi więcej susz i huraganów, a poziom morza może wzrosnąć nawet o 80 cm - ostrzegł klimatolog prof. Mirosław Miętus z IMGW na spotkaniu zorganizowanym przez Greenpeace.
Naukowcy z USA odkryli trzy cząsteczki wchodzące w skład jadu tarantuli, które sprawiają że ugryzienie pająka jest wyjątkowo bolesne. Okazało się, że są to peptydy aktywujące ten sam receptor, co ostry składnik papryczek chili - informuje najnowszy numer czasopisma "Nature".
Śladów pierwszych mieszkańców kontynentu amerykańskiego a także pozostałości neolitycznych osad zamierzają szukać na dnie Zatoki Meksykańskiej amerykańscy archeolodzy podwodni. W trakcie planowanej wyprawy badacze przeczeszą duży odcinek teksańskich wód przybrzeżnych - informuje serwis internetowy "Norwich Bulletin".
Wyszukiwarka Google bliska jest wyprzedzenia dwóch największych kanałów brytyjskiej telewizji komercyjnej (Channel 4 i ITV1) pod względem przychodów z reklamy - wynika z analiz firm badawczych Mindshare i Initiative.
Potwór z Loch Ness nie mógłby być plezjozaurem. Tak twierdzi brytyjski badacz po analizie skamieniałych kości prawdziwego plezjozaura - informuje ostatni numer pisma "New Scientist". Wymarłe obecnie plezjozaury były wodnymi gadami z grupy płetwojaszczurów.
Satelita o nazwie Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE), którego zadaniem będzie głęboki przegląd nieba w podczerwieni, poleci na orbitę w roku 2009 - poinformowała NASA. Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE) to misja warta 300 milionów dolarów, która właśnie została zaaprobowana przez NASA do finansowania.
Polscy naukowcy opracowali test genetyczny, który pomoże ratować życie osobom chorym na raka prostaty. Było to możliwe dzięki odkryciu przez nich genu, którego uszkodzenie leży u podstaw tej choroby.
Kilkuletnia analiza danych wykazała, że po raz pierwszy udało się doprowadzić do reakcji chemicznej pomiędzy materią i antymaterią, uzyskując protonium - połączenie jonu wodoru z jonem antywodoru - informuje pismo "Physical Review Letters."
Gatunki morskie wymierają w coraz szybszym tempie. Odczujemy to już niedługo - do połowy wieku w oceanach nie pozostanie wiele zasobów, głównie pokarmu, z których moglibyśmy korzystać tak swobodnie, jak dotąd - prognozują autorzy raportu opublikowanego w "Science".
Stan długotrwałego zmęczenia powodowany zmianami stref czasowych (tzw. jet-lag) powoduje częstsze zgony wśród starych myszy - donoszą naukowcy na łamach pisma "Current Biology".
Niepowtarzalny czerwony kolor pompejańskich fresków powoli zamienia się w czerń. Badacze mają nadzieję, że analiza próbek starożytnego pigmentu w akceleratorze cząstek ujawni procesy odpowiedzialne za te nieodwracalne zniszczenia - informuje serwis internetowy "European Synchrotron Radiation Facility".
Jeden z groźniejszych zwierząt na ziemi - Lori Kukang (Nycticebus coucang) przeniósł się z tropikalnych lasów do Polski, a dokładniej do polskiego netu. Posługując się mieczem świetlnym morduje polskie kozy, podobno zadarł nawet z uczelnianą woźną. Po necie w mailach wędruje zapis video brewerii, które to groźne stworzenie wyprawia.
Zobaczcie sami :)
Dwa nowe gatunki prastarych gadów morskich, podobnych do mitycznego potwora z Loch Ness, panowały w wodach Australii 115 mln lat temu. Gady Umoonasaurus i Opallionectes należały do grupy drapieżnych plezjozaurów - opowiada jeden z badających ich szczątki, paleontolog z University of Adelaide, Benjamin Kear.
Wartość czeskiego rynku informatycznego w 2005 roku wzrosła o 15,3 proc. Po uwzględnieniu kursu korony czeskiej, było to 7,5 proc. - co i tak przewyższa europejską średnią - stwierdza raport firmy analitycznej IDC.
W 2007 roku NASA przystąpi do formalnej oceny szans załogowej podróży na Marsa - powiedział serwisowi Space.com administrator NASA, Mike Griffin. Jego zdaniem, do załogowej wyprawy na Marsa nie dojdzie jednak wcześniej niż za 20 lat. Jak dodał, najpierw Amerykanie muszą wrócić na Księżyc.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności