
700-letnie święte teksty hinduizmu, spisane na 340 palmowych liściach, zostały uratowane przed zniszczeniem dzięki zastosowaniu nowoczesnej techniki obrazowania - informuje "Optics&Laser Europe".

Szczęki kopalnej ryby sprzed 400 mln lat, Dunkleosteus terrelli, były jednymi z najsilniejszych "zgryzów" w zwierzęcym świecie. Wywierały nacisk z siłą około pięciu ton - wynika z badań i modelowaniu, prowadzonemu przez naukowców amerykańskich.

Dzięki obserwacjom dalekich supernowych wykonanym Teleskopem Hubble'a, okazało się, że ciemna energia występowała we Wszechświecie już 9 miliardów lat temu. Ciemna energia zwiększa tempo rozszerzania się Wszechświata.

Wielcy lutnicy, m.in. Antonio Stradivari, preparowali chemicznie drewno, z którego wykonywali instrumenty. W ten sposób konserwowali je i poprawiali jakość dźwięku. Potwierdziły to badania opublikowane w "Nature".

Ludzie różnią się pod względem genetycznym znacznie bardziej niż oceniano dotychczas. Te róznice to nie tylko pojedyncze miejsca w DNA, ale całe jego fragmenty - doszli do wniosku naukowcy z międzynarodowego zespołu badawczego.

Biliony zalegających na wysypiskach śmieci starych płyt kompaktowych będzie można wykorzystać jako surowiec wtórny - donosi "Green Chemistry". Nowa metoda przetwarzania poliwęglanu (ang. polycarbonate - PC) w inny popularny polimer poliuretan (ang. polyurethane - PU) opracowana została przez tajwańskich naukowców z National Chung Hsing University.

Cynk odkrywa ważną rolę w pracy mózgu, gdyż wpływa na przekazywanie sygnałów nerwowych w niektórych jego obszarach - wykazali naukowcy z Niemiec. Artykuł na ten temat ukazał się na łamach pisma "Neuron".

Tempo wzrostu ludzi neandertalskich było bardzo podobne do naszego. Dowodzą tego wyniki badań zębów trzonowych naszego starszego kuzyna, opublikowane na łamach ostatniego numeru magazynu "Nature".

Na polskim rynku przez trzy kwartały 2006 roku sprzedano więcej procesorów i płyt głównych niż zmontowano komputerów. Oznacza to, że Polacy sami modernizują swoje komputery - wynika z opublikowanego raportu CRN Polska.

Astronomowie z Torunia obserwowali najbliższą Ziemi soczewkę grawitacyjną. Gwiazda, która podlega soczewkowaniu, znajduje się 3000 lat świetlnych od Słońca, czyli kilkakrotnie bliżej niż do tej pory obserwowane zjawiska soczewkowania.

Szczątki 224 żołnierzy Wielkiej Armii cesarza Napoleona, poległych nad Berezyną podczas odwrotu spod Moskwy w listopadzie 1812 roku, zostały uroczyście pochowane w pobliżu Borysowa na Białorusi.

Naukowcy z USA odkryli białko, które rozpoznaje uszkodzenia DNA w rozwijających się komórkach jajowych - informuje elektroniczna wersja tygodnika "Nature". U kobiety komórki jajowe powstają jeszcze przed jej urodzeniem około 9 tygodnia ciąży.

Zużyte opony po przeróbce mogą się stać idealnymi filtrami wody - twierdzi amerykański inżynier. O jego pomyśle informuje serwis internetowy NewScientist.com.

Zaatakowane przez pasożyta ważki cierpią z powodu tych samych zaburzeń metabolicznych, które doprowadziły do epidemii otyłości i cukrzycy wśród ludzi- informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences."

Irańscy archeolodzy rozpoczną prace wykopaliskowe wokół Tchogha Zanbil, jednego z najważniejszych stanowisk cywilizacji starożytnego Elamu. Celem badań będzie wyznaczenie obszarów, na których wydobycie ropy nie zdewastuje starożytnych zabytków - informuje irański serwis internetowy "Cultural Heritage News Agency".