Zużyte opony do filtrowania wody

Dział: Ekologia

Zużyte opony po przeróbce mogą się stać idealnymi filtrami wody - twierdzi amerykański inżynier. O jego pomyśle informuje serwis internetowy NewScientist.com.

Wykonane ze skruszonych opon gumowych filtry do wody mogą filtrować ścieki do czterech razy szybciej, ponieważ nie dotyczą ich problemy pojawiające się przy tradycyjnych systemach filtrowania wody - twierdzi inżynier środowiska z Penn State University, Yuefeng Xie.

Tradycyjnie filtry wody wykonuje się z cząsteczek piasku lub pyłu węglowego, uformowanych w kolumny. Cząsteczki są tak pogrupowane, aby większe znalazły się u szczytu kolumny, a mniejsze poniżej. Zanieczyszczony płyn przechodzi przez taki filtr od góry ku dołowi. Najpierw więc osadzają się większe cząstki zanieczyszczeń, a potem drobniejsze.

Jak mówi Xie, systemy takie szybko się jednak zatykają - średnio raz na kilka dni. Aby je oczyścić, przepuszcza się przez nie wodę w kierunku odwrotnym do kierunku filtrowania.

To jednak burzy strukturę filtra - jego duże cząsteczki mają tendencję do osuwania się ku dołowi. Takie przegrupowanie powoduje, że z każdym kolejnym użyciem najbardziej efektywnie wykorzystywany jest jedynie szczyt kolumny filtra, przez co całość zatyka się coraz szybciej.

Filtry zaprojektowano tak, aby służyły po 20 lat, jednak ich płukanie zmniejsza znacznie ich żywotność - podkreśla Xie.

Inżynier i jego współpracownicy sugerują, że problem ten można rozwiązać, robiąc wkład do filtra ze skruszonej gumy, np. ze starych opon. Okruchy gumy są sprężyste, dlatego te na spodzie kolumny zawsze będą mniejsze, ponieważ ściska je ciężar całej kolumny.

Xie uzyskał już patent na filtr z okruchów gumy. Jak twierdzi, działa on cztery razy szybciej niż filtry konwencjonalne.

Sugestia jest ciekawa i do przyjęcia - komentuje inżynier środowiska Sean Moran z Wielkiej Brytanii. Ekspert przewiduje jednak problemy w realizacji projektu takiego filtra.

Wskazuje na przykład, że do porowatych, gumowych okruchów zanieczyszczenia ze ścieków będą przywierać o wiele łatwiej - a zatem i zatykać filtr - niż do gładkich, twardych ziaren piasku i węgla.

Ekspert obawia się też, że guma ze starych opon może uwalniać do wody toksyczne związki chemiczne, m.in. metale ciężkie. (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności