Świat nauki (archiwalne artykuły)

Wyjątkowo dobrze zachowane gniazdo dinozaura sprzed 65 mln lat wraz ze skamieniałymi jajami zostało sprzedane na aukcji w Stanach Zjednoczonych za blisko 420 tys. dolarów.
Niedawno wykonano pierwsze obserwacje japońskim teleskopem Subaru po wymianie systemu optyki adaptatywnej. Uzyskane obrazy mają dziesięciokrotnie lepszą jakość niż do tej pory.
Terapia genowa zaburzeń erekcji dała pomyślne wyniki w pierwszych testach na pacjentach - informuje pismo "Human Gene Therapy". Jak wynika z badań epidemiologicznych, problemy ze wzwodem dotyczą ponad 50 proc. mężczyzn między 40. a 70. rokiem życia i 70 proc. mężczyzn po 70-tce.
Akcelerator cząstek elementarnych nie musi mieć rozmiarów stadionu, by dawał wiązkę elektronów o dobrych parametrach - informuje "Nature." Akceleratory służą do rozpędzania naładowanych cząstek przy użyciu ogromnych elektromagnesów i silnych pól elektrycznych.
Samo uznanie danego gatunku za rzadki i zagrożony może zadziałać jak "pocałunek śmierci" - informuje "New Scientist."
Chemioterapia powoduje przejściowe zmniejszenie struktur mózgu odpowiedzialnych za pamięć i inne zdolności umysłowe - wynika z japońskich badań opublikowanych na łamach pisma "Cancer".
22 groby członków elity preinkaskiej kultury Sican odnaleźli archeolodzy w trakcie ostatnich prac wykopaliskowych na północy Peru. Pośród wyposażenia grobowego badacze natknęli się na ceremonialne noże "tumi", bardzo rzadko odnajdywane w oryginalnym kontekście archeologicznym.
Naukowcy amerykańscy zapewniają, że wyszkolili pszczoły do wykrywania materiałów wybuchowych w ramach projektu, który może mieć zastosowania w dziedzinie bezpieczeństwa wewnętrznego i w wojnie z Irakiem.
Czarna dziura znajdująca się w mikrokwazarze GRS1915+105 okazała się rekordowym obiektem zarówno jeśli chodzi o masę jak i prędkość rotacji - informuje najnowszy numer czasopisma "Astrophysical Journal".
Fragmenty brytyjskiego samolotu typu Halifax JP-276A zestrzelonego przez hitlerowski myśliwiec w okolicach Dąbrowy Tarnowskiej (woj. małopolskie) w nocy z 4 na 5 sierpnia 1944 roku odnaleźli pod ziemią i wydobyli historycy z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Wariant genu regulującego dostępność noradrenaliny w mózgu ma związek z podwyższonym ryzykiem ADHD, czyli nadpobudliwością psychoruchową i zaburzeniami koncentracji uwagi u dzieci - zaobserwował amerykańsko-koreański zespół naukowców.
Prof. Stephen Hawking, jeden z najwybitniejszych fizyków na świecie i autor wielu bestsellerów, w wywiadzie dla programu Today radia BBC 4 powiedział, że ludzkość ma jeszcze długą drogę przed sobą nim stworzy jedną teorię wyjaśniającą prawa Wszechświata.
Dla ochrony jednego z najrzadszych europejskich ptaków śpiewających - wodniczki, Królewskie Towarzystwo Ochrony Ptaków - RSPB (Royal Society for the Protection of Birds) z Wielkiej Brytanii przeznaczy ok. 400 tys. funtów na zakup ok. 1 tys. hektarów rozlewiska Biebrzy w województwie podlaskim.
Przywrócenie aktywności "uśpionego" genu pszenicy mogłoby podnieść poziom białka, żelaza i cynku w jej ziarnie - informuje "Science." Gen GPC-B1 występuje naturalnie w genomie pszenicy, ale w procesie ewolucji gatunków uprawnych został wyciszony. Jak jednak wykazali naukowcy z University of California w Davis, ponowne jego włączenie mogłoby podnieść wartość odżywczą ziarna.
Średniowieczne tygle z Hesji cechowała legendarna odporność termiczna, mechaniczna i chemiczna. Wyniki analiz przeprowadzonych przez angielskich archeologów wykazały, że naczynia zawdzięczały te cechy obecności mullitu krystalizującego w trakcie wypału naczyń w bardzo wysokiej temperaturze.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności