
Żyjące w Meksyku małpy czepiaki żują wonne liście i smarują się uzyskaną z nich papką. Naukowcy nie umieją jednoznacznie wyjaśnić przyczyn tego zachowania - informują serwisy internetowe "News in Science" i "Discovery News".

Cesarskie insygnia władzy, ukryte zapewne przez żołnierzy Maksencjusza tuż przed porażką w bitwie z siłami Konstantyna, wydobyli włoscy archeolodzy w trakcie prac wykopaliskowych na Palatynie.

Komputer kwantowy nigdy nie będzie działał - twierdzi francuski uczony cytowany przez pismo "New Scientist". Naukowcy od dawna roztaczają olśniewające wizje komputerów kwantowych, znacznie potężniejszych niż najszybsze z dzisiejszych komputerów.

NASA po raz kolejny poinformowała o swoich planach budowy na Księżycu bazy, w której miałaby przebywać stała załoga. Najprawdopodobniej stanie ona na jego południowym biegunie. NASA chce w tym zakresie współpracować z innymi państwami i z firmami.

Mija 15. rocznica zawarcia porozumienia białowieskiego, w którym liderzy trzech słowiańskich republik radzieckich porozumieli się w sprawie likwidacji Związku Socjalistycznych Republik Radzieckiego i utworzenia Wspólnoty Niepodległych Państw.

Miasta USA i Kanady kierują co roku do leżących na granicy tych dwóch państw Wielkich Jezior miliardy litrów nieoczyszczonych ścieków - informuje kanadyjska organizacja ochrony środowiska.

Niedobory snu powodują wzrost poziomu hormonów stresu w organizmie i na tej drodze blokują produkcję nowych neuronów w mózgu - zaobserwowali naukowcy amerykańscy. Informację na ten temat zamieszcza najnowsze wydanie pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Świadectwem dużego zróżnicowania w obrębie europejskiej populacji ludzi neandertalskich są wyniki ostatnich badań znalezisk kostnych z hiszpańskiej jaskini El Sidron. Zdaniem hiszpańskich antropologów odnalezione tam szczątki należą do południowej odmiany tego gatunku.

Ogniwo wodorowe, którego aktywny element zbudowany jest z enzymów bakteryjnych, skutecznie przetwarza zawarty w powietrzu wodór w prąd elektryczny. Urządzenie pozwala na bezproblemowe zasilanie ręcznego zegarka przez minimum 24 godziny - informuje "Chemical Communications".

W dwóch miejscach w przestrzeni kosmicznej udało się, po raz pierwszy w historii, zarejestrować istnienie ujemnie naładowanych cząsteczek - informuje najnowszy numer czasopisma "Astrophysical Journal Letters".

Nikotyna zwiększa aktywność genu kodującego białko CREB oddziaływując na receptory nikotynowe w części mózgu o nazwie jądro półleżące. Wyniki badań na ten temat przedstawili naukowcy z Yale na dorocznym spotkaniu American College of Neuropsychopharmacology's Annual Meeting.

Tygrysy syberyjskie żyjące w ośrodku reprodukcyjnym pod Harbinem na północy Chin są celowo zmuszane do jednodniowego postu w tygodniu, aby przyzwyczajały się stopniowo do warunków życia na wolności - poinformowała w środę chińska agencja Xinhua.

W mózgu wieloryba humbaka można znaleźć specyficzne komórki, które występują również u człowieka - informuje specjalistyczne pismo "The Anatomical Record." Walenie to rząd wodnych ssaków, do którego należą między innymi wieloryby i delfiny. Znane są ze swoich zdolności do porozumiewania i złożonych zachowań społecznych.

Udało się rozwiązać zagadkę tajemniczego mechanicznego "kalkulatora", zbudowanego w II wieku p.n.e., w czasach sławnego greckiego astronoma Hipparcha - informuje "Nature." W roku 1902 u wybrzeży wyspy Antikythera poławiacze gąbek znaleźli we wraku starożytnego statku tak zwany "mechanizm z Antikythery".

W Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie) powstanie pierwszy obrotowy wieżowiec świata. 30-piętrowy budynek będzie się obracać w podstawie - zapowiedział brytyjski inżynier projektujący mechanizm rotacji Nick Cooper. Cooper oświadczył, że projektowany apartamentowiec ma wykonywać pełny obrót wokół swojej osi w ciągu tygodnia.