Świat nauki (archiwalne artykuły)

Zróżnicowanie ról mężczyzn, kobiet i dzieci w paleolitycznych społecznościach ludzi współczesnych mogło dać im znaczącą przewagę nad społecznościami ludzi neandertalskich - informuje serwis internetowy "EurekAlert".
Nanocząstki stanowią niemal 90 proc. wszystkich cząstek wydobywających się z rur wydechowych milionów pojazdów, poruszających się każdego dnia po drogach. W zależności od pory dnia powstają w spalinach drobinki o różnej średnicy - donosi "Journal of Environmental Monitoring".
Najnowsze zdjęcia przesłane z Marsa na Ziemię przez sondę NASA wskazują na prawdopodobną obecność na powierzchni "Czerwonej Planety" wody w stanie ciekłym, co znacznie zwiększa szanse na istnienie na niej jakichś form życia.
Spadek zanieczyszczenia powietrza mógłby zaowocować nieoczekiwanym wzrostem plonów ryżu w jednym z najbiedniejszych regionów świata - Indiach - wynika z najnowszej analizy badaczy amerykańskich. Informację na ten temat zamieszcza pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Australijscy naukowcy odkryli gen odpowiedzialny za to, jaki kolor ma skórka jabłka. Dzięki temu możliwe stanie się tworzeni nowych odmian tych popularnych owoców. Badacze z australijskiego instytutu CSIRO dowiedli, że za intensywną czerwień jabłek odpowiedzialne są antocyjany - będące naturalnym składnikiem wielu kwiatów i owoców barwniki, nadające im niebieską lub czerwoną barwę.
Watykańscy archeolodzy twierdzą, że dysponują już ostatecznymi dowodami potwierdzającymi, że w rzymskiej bazylice świętego Pawła za Murami znajduje się autentyczny grób Apostoła Narodów.
Termiczny skanujący mikroskop tunelowy, który łączy cechy mikroskopu oraz noktowizora i pozwala widzieć powierzchnię próbki w podczerwieni z niespotykana rozdzielczością opracowali naukowcy francuscy. Rozdzielczość typowych mikroskopów optycznych jest ograniczona przez długość fali świetlnej.
Zdjęcia gwiazdy, odległej od Układu Słonecznego o 4 mld lat świetlnych, która jest rozrywana i pochłaniana przez olbrzymią czarną dziurę, uzyskali naukowcy amerykańscy przy pomocy orbitującego wokół Ziemi teleskopu Galaxy Evolution Explorer, należącego do agencji NASA.
Polska rozważa wzięcie udziału w budowie dwóch europejskich centrów badawczych - jednego, związanego z wykorzystaniem lasera rentgenowskiego, drugiego - poświęconego badaniu cząstek elementarnych - poinformowano w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Stałe patrole powietrzne nad Bałtykiem przyczyniły się do zmniejszenia o połowę, w ciągu ośmiu lat, liczby wycieków ropy na tym morzu - stwierdza w komunikacie ogłoszonym w Helsinkach międzynarodowa Komisja Helsińska - Helcom. Sekretarz Helcom Anne Christine Brusendorff powiedziała w związku z tym: "Pocieszające jest to, że sytuacja się poprawia, ale w dalszym ciągu liczba wycieków ropy jest nie do zaakceptowania".
Dziko żyjące samice szympansów tworzą koalicje, aby bronić się przed agresją samców - zaobserwowali naukowcy brytyjscy. Informację o ich odkryciu zamieszcza pismo "International Journal of Primatology".
Pochówek lekarza, który żył ponad cztery tysiące lat temu - w tym mumię, sarkofag oraz lekarskie narzędzia z brązu - odkryli archeolodzy egipscy. Na sarkofag natrafili w dole grzebalnym. Górną część grobu odkryto 20 km na południe od Kairu już w 2000 roku - poinformowała agencja prasowa MENA, cytując szefa egipskich służb starożytności Zahi Hawassa.
Czujniki sejsmiczne opracowane na potrzeby pola bitwy pozwalają tropić kłusowników w afrykańskich lasach deszczowych - informuje "New Scientist". W takich krajach jak Kongo kłusownicy potrafią zabijać w dżungli całe stada słoni dla kości słoniowej.
Sonda Mars Reconnaissance Orbiter sfotografowała niedawno z orbity trzy amerykańskie pojazdy znajdujące się na powierzchni planety Mars.
Prawo nie będzie chronić przed toksycznymi chemikaliami, obecnymi w produktach codziennego użytku, jeśli Parlament Europejski (PE) przyjmie rozporządzenie REACH o rejestracji niebezpiecznych substancji - ostrzega w komunikacie międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności