
W 2006 roku zostanie sprzedanych na świecie 556 mln kart pamięci flash. Jest to najszybciej rozwijający się segment rynku pamięci - poinformowała w komunikacie firma analityczna Gartner.

Metan, który dziś kojarzy nam się głównie z tragedią w kopalni "Halemba", jest równocześnie fascynującym tematem poszukiwań naukowych; to za jego sprawą badacze mogą wskazać związki między liczbą termitów na Ziemi a efektem cieplarnianym lub wyjaśnić tajemnicę trójkąta bermudzkiego - mówi paleobiolog dr Krzysztof Małkowski z PAN.

Nowe wskazówki dotyczące pochodzenia wysokoenergetycznego promieniowania bombardującego Ziemię udało się uzyskać dzięki obrazom satelity rentgenowskiego Chandra - informuje NASA.

Fińskie władze wojskowe postanowiły po ponad 60 latach odtajnić kolekcję wojennych zdjęć wykonanych w latach 1939-1945. Informuje o tym helsiński dziennik "Helsingin Sanomat".

Naukowcom udało się odkryć, że cząsteczki RNA, które dotychczas uważano za niepotrzebne, pełnią w komórkach swoją funkcję. U drożdży chronią komórki rozrodcze (przetrwalniki) przed samozniszczeniem.

Największy na świecie nadprzewodzący magnes udało się z powodzeniem uruchomić w położonym na granicy francusko-szwajcarskiej ośrodku CERN, gdzie w roku 2007 ma zostać otwarty akcelerator Large Hadron Collider (LHC) - informuje serwis "EurekAlert".

Na terenach okalających Hutę Miedzi Legnica jeszcze w tym roku pojawi się stado danieli, które ma być zaczątkiem hodowli tych zwierząt - poinformował PAP Jerzy Burzyński, dyrektor wydziału rolnictwa i ochrony środowiska w starostwie powiatowym w Legnicy.

Dzięki modyfikacji genetycznej uzyskano nietoksyczne ziarno bawełny. Być może stanie się ono nowym, wydajnym źródłem pożywienia - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences."

Słynne kamienne kręgi w Stonehenge mogły w epoce neolitu i brązu pełnić rolę centrum uzdrawiania chorych. Taka teorię zaprezentował w swojej ostatniej publikacji prof. Timothy Darvill z Uniwersytetu Bournemouth - informuje serwis internetowy "Alpha Galileo".

Nowy robot poradzi sobie z chodzeniem nawet, jeśli straci nogę. Twórcą koncepcji samonaprawiającego się robota jest dr Joshua Bongard z University of Vermont. Taki robot świetnie nadawałby się na przykład do wykonywania misji na innych planetach, daleko od serwisu technicznego - informuje tygodnik "Science."

Amerykańscy i chilijscy astronomowie odkryli 20 nowych gwiazd w sąsiedztwie Słońca. Gdy dodamy do tego 14 kolejnych gwiazd odkrytych od roku 2000, to okazuje się, że liczba znanych gwiazd w odległości 33 lat świetlnych od Słońca zwiększyła się w ostatnich latach dość znacznie.

Uzyskanie w Polsce 7,5 proc. energii odnawialnej w produkcji energii elektrycznej w 2010 roku jest niemożliwe - poinformował na posiedzeniu sejmowej komisji rozwoju przedsiębiorczości dyrektor generalny Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej (PIGEO) Maciej Stryjecki.

Rezonansowa" ładowarka naładuje akumulatory wszystkich kompatybilnych urządzeń w promieniu kilku metrów - bez konieczności podłączania wtyczek i bez potrzeby obsługi - informuje "New Scientist."

Dwa pochówki trójki niemowląt z epoki kamienia odkryli archeolodzy na stanowisku w Austrii. Pochówki świadczą o tym, że około 27 tys. lat temu nawet noworodki chowano w sposób ceremonialny - informuje najnowszy numer "Nature". Do niedawna naukowcy przebadali kilka pochówków dorosłych z epoki kamiennej (górny paleolit). Jednocześnie pochówki dzieci z tego okresu wydawały się bardzo rzadkimi znaleziskami.

Sonda Cassini nadesłała nowe zdjęcia Rhei - jednego z księżyców Saturna - poinformowała NASA. Księżyc Saturna o nazwie Rhea został odkryty przez Giovanniego Cassiniego już w 1672 roku. Zawdzięcza to swojej jasności, która jest na tyle duża, że można dostrzec go nawet przez większą lornetkę.