Świat nauki (archiwalne artykuły)

Przeprowadzone ostatnio badania stali damasceńskiej pod mikroskopem elektronowym wykazały, że na jej mikrostrukturę składają się również nanoelementy, które prawdopodobnie są odpowiedzialne za wyjątkowe właściwości tego materiału.
Polska ma szanse eksportu nowoczesnych technologii do krajów rozwijających się w ramach tzw. Mechanizmu Czystego Rozwoju (z ang. CDM), wspomagającego realizację Protokołu z Kioto, zakładającego redukcję gazów cieplarnianych - uważa minister środowiska Jan Szyszko.
Irańscy archeolodzy natknęli się w trakcie ostatnich prac na stanowisku Rabat Tepe na ślady jednego z miast królestwa Mannai. Zdaniem badaczy może to być miasto najechane i zburzone w VIII w. p.n.e. przez armię asyryjską pod wodzą Sargona II - informuje serwis internetowy "Mehr News".
Koszulkę, która pozwala grać na gitarze nie mając gitary, opracowali naukowcy z Australii. W koszulkę wkomponowano czujniki ruchu, które rejestrują ruchy i zdalnie przekazują je do komputera. Ten interpretuje je jako gitarowe riffy.
Sonda Cassini przeprowadziła obserwacje huraganu na Saturnie, w którym widać bardzo dobrze uformowane oko cyklonu. Huragan ma około 8000 km średnicy, a w jego środku widać tzw. oko cyklonu, wokół którego piętrzą się chmury. Wiatr w huraganie wieje z prędkością 550 km/h, w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.
Szczegółowa analiza próbek DNA ludzi neandertalskich oraz porównanie jej wyników z zapisami genomu ludzkiego wykazały, że drogi ewolucyjne człowieka współczesnego i neandertalskiego rozeszły się ok. 500 tys. lat temu. Pełne wyniki badań opublikowano na łamach najnowszego "Nature".
W Polsce widoczne jest ocieplenie klimatu, chociaż zmiany nie są jeszcze tak znaczne jak na południu Europy - ocenił prof. Zbigniew Kundzewicz podczas międzynarodowej konferencji klimatycznej w kenijskiej stolicy Nairobi.
Papużki faliste, tak jak większość ludzi, wybierają partnerów podobnych do siebie - zaobserwowali naukowcy z USA. Wyniki ich badań zamieszcza listopadowe wydanie pisma "Ethology".
Archeolodzy przejrzeli już zawartość wraku rzymskiego statku, który w I w. n.e. zatonął u wybrzeży Hiszpanii. Na pokładzie zachowały się m.in. amfory i sztaby metalu. Przy 30 metrach długości i ładowności 400 ton jest to największy rzymski statek znaleziony w rejonie śródziemnomorskim.
Zanieczyszczoną arsenem wodę można w łatwy i tani sposób uzdatnić dzięki maleńkim kryształkom tlenku żelaza i magnesowi - informuje "Science". Miliony mieszkańców ubogich krajów mają problemy z dostępem do wody pitnej - studnie bywają zanieczyszczone toksycznym arsenem. Na przykład w Bangladeszu problem dotyczy 60 milionów osób.
Soczewkowany obraz jasnej i bardzo młodej galaktyki, której światło wysłane zostało ponad 11 miliardów lat temu, odkrył Zespół Sloan Digital Sky Survey (SDSS-II) - informuje najnowszy numer czasopisma "Astrophysical Journal Letters".
Dostępna od kilku dni na brytyjskim rynku czytelniczym nowa książka profesora Normana Daviesa "Europe at War 1939-1945" (Europa na wojnie 1939-1945) stara się podważyć mity na temat II wojny światowej, rozpowszechniane przez kinematografię, beletrystykę i programy nauczania szkolnego.
Cząsteczkę, która kontroluje pierwszy etap naprawy złamanych kości, udało się zidentyfikować naukowcom z USA. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Nature Genetics". Tę ważną funkcję pełni białko morfogenetyczne kości 2 (BMP2). Należy ono do rodziny białek BMP, pełniących istotną rolę w rozwoju i wzroście tkanki kostnej.
W wielu rejonach świata, gdzie jeszcze do niedawna przeważało wylesianie, obecnie lasów przybywa. Ten pozytywny bilans obejmuje dużą część świata, a wiemy o tym dzięki nowej metodzie szacowania powierzchni i gęstości lasów - informuje "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Lemury "podejrzewane" o przynależność do trzech różnych gatunków, z powodu odmiennego koloru futra, nie różnią się genetycznie i są jednym gatunkiem. O wynikach najnowszych badań tych zwierząt informuje pismo "BMC Evolutionary Biology".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności