Świat nauki (archiwalne artykuły)

Cmentarzysko mieszkańców starożytnego Kanaanu sprzed 4 tys. lat odkryto przypadkowo w trakcie prac ziemnych na terenie jednej z dzielnic Jerozolimy - informuje serwis internetowy "The Jerusalem Post".
Sprzedaż palmtopów w III kwartale 2006 r. spadła o 15,4 proc. w porównaniu z II kw. To już 11. kwartał spadku sprzedaży na tym rynku - poinformowała firma analityczna IDC w swoim raporcie.
"Świeże" twory na powierzchni Srebrnego Globu mogły powstać tylko 10 milionów lat temu - donosi najnowszy numer czasopisma "Nature".Analiza skał księżycowych przywiezionych na Ziemię przez
misje Apollo pozwoliła stwierdzić, że aktywny i szeroko rozpowszechniony wulkanizm Srebrnego Globu zakończył się około 3,2 miliarda lat temu.
W najbliższych latach podstawowym surowcem do produkcji energii elektrycznej nadal będzie węgiel kamienny i brunatny. Elektrownie będą jednak ograniczały emisję CO2 do atmosfery - uważa dyrektor ds. produkcji i polityki ekologicznej Południowego Koncernu Energetycznego Kazimierz Szynol.
Niecodziennego odkrycia dokonali ostatnio archeolodzy prowadzący badania w zachodniej Szwecji. W odsłoniętym grobie badacze natknęli się na ceramikę rzymską z III w. n.e. - informuje serwis internetowy "SR International-Radio Sweden".
Umieszczona w kosmosie chmura bilionów miniaturowych "satelitów" mogłaby zmniejszyć ilość docierającego do Ziemi promieniowania słonecznego - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Obserwatorium rentgenowskie Chandra zbadało gromadę galaktyk odległą o 2,6 miliarda lat świetlnych. W centrum najjaśniejszej galaktyki w gromadzie znajduje się czarna dziura o masie prawie miliard mas Słońca.
Wybuch I wojny światowej i konflikt pomiędzy zaborcami - Niemcami i Austro-Węgrami a Rosją - oraz aktywny udział Polaków w działaniach dyplomatycznych i zbrojnych w tym okresie umożliwiły po 123 latach niewoli odzyskanie przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918 r. W sobotę mija 88 lat od przejęcia władzy wojskowej w kraju przez Józefa Piłsudskiego.
Mutacja w genie, który reguluje produkcję ważnych związków tłuszczowych, powoduje zaburzenia we wzroście włosów oraz przedwczesne łysienie - wykazały badania rosyjsko-amerykańskie. Artykuł na ten temat zamieszcza najnowsze wydanie tygodnika "Science".
Ekologom udało się zawrócić i uratować 40 wielorybów-pilotów, które ugrzęzły na mieliźnie na północno-wschodnim wybrzeżu Nowej Zelandii - podali przedstawiciele tamtejszego Ministerstwa Środowiska.
Robotnice wielu gatunków os, szerszeni czy mrówek nie składają jaj, chociaż ich jajniki są zdolne do działania - informuje "Nature." Francis Ratnieks i Tom Wenseleers przeprowadzili badania na dziesięciu gatunkach owadów, u których jaja składa tylko królowa - dziewięciu różnych osach oraz pszczole miodnej.
Starożytne kotwicowisko odnaleźli ratownicy wodni u brzegów Izraela. Wezwani przez nich archeolodzy wydobyli 9 kotwic, najstarsze z nich pochodzą sprzed ok. 4 tys. lat, z epoki średniego brązu - informuje serwis internetowy "The Jerusalem Post".
Urządzenie, dzięki któremu biorąc prysznic będziemy zużywać o jedną trzecią wody mniej niż zwykle, opracowali naukowcy z Australii. Metoda opiera się na małym oszustwie, polega bowiem na wysycaniu wody drobnymi pęcherzykami powietrza, które zwiększają objętość strumienia.
Badania laserowe skamieniałych zębów jednego z gatunków australopiteków ujawniły, że ich dieta była o wiele bogatsza niż dotąd sądzono, nie mogła być więc przyczyną wymarcia tej grupy człowiekowatych - czytamy w najnowszym "Science".
Sonda Cassini wykonała fotografię, na której widać jednocześnie Ziemię i pierścienie Saturna. Odległość sondy od naszej planety to ponad miliard kilometrów.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności