Świat nauki (archiwalne artykuły)

Kampanię "Obsadźmy Ziemię. Kampania na rzecz Miliarda Drzew" zainaugurowali podczas międzynarodowej konferencji klimatycznej w Nairobi laureatka pokojowej Nagrody Nobla w 2004 r. Wangari Maathai i eksperci Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.
W działaniach wojennych pod Gallipoli brała udział łódź podwodna, która po dziś dzień spoczywa na dnie morskim. Australijscy badacze rozpoczęli przygotowania do wyprawy, która opisze i zabezpieczy pozostałości tej historycznej jednostki - informuje serwis internetowy "The Australian".
W co piątym nowym komputerze kupowanym w Polsce montowany jest wydajniejszy od stosowanych dotąd, procesor dwurdzeniowy - poinformowali analitycy CRN Polska w ogłoszonym raporcie.
Amerykańscy astronomowie zaobserwowali pył kosmiczny w miejscu, w którym wcześniej nie podejrzewano jego obecności. Po raz pierwszy znaleziono go w gromadzie kulistej gwiazd.
Australijski Senat przyjął projekt prawa, zezwalającego na produkowanie - metodą klonowania - ludzkich embrionów dla celów terapeutycznych. Projekt nowego prawa został przesłany do izby niższej australijskiego parlamentu, która - jak zapowiadają obserwatorzy - z pewnością także zaaprobuje nowe prawo.
Poziom wód w górnym biegu najdłuższej rzeki Chin - Żółtej Rzeki - jest rekordowo niski - podała chińska agencja Xinhua. Przytacza ona słowa wysokiego rangą urzędnika, który ostrzegł, że do roku 2030 Chinom może zabraknąć wody.
Pozostałości z epoki mezolitu oraz zabytki z epoki brązu odnaleźli w trakcie ostatnich badań angielscy archeolodzy prowadzący wykopaliska ratunkowe w Berkshire. Są to ślady z okresu, kiedy współczesne Wyspy Brytyjskie były jeszcze połączone lądem z kontynentem europejskim - informuje serwis internetowy "Guardian Unlimited".
Wokół gromady galaktyk Abell 3376 odkryto potężną pierścieniowatą strukturę, która może rzucić więcej światła na budowę takich gromad i pozwolić lepiej zrozumieć zachowanie ich pól magnetycznych - informuje najnowsze "Science".
O potwierdzeniu odkrycia superciężkiego pierwiastka o liczbie atomowej 118 poinformowali naukowcy z USA i Rosji. Po latach eksperymentów pierwiastek ten ponownie zaistniał, tym razem w postaci trzech atomów, które "przeżyły" zaledwie ułamek sekundy.
Jeśli nie uda się zahamować globalnego ocieplenia, do końca XXI w. Polsce wystąpi więcej susz i huraganów, a poziom morza może wzrosnąć nawet o 80 cm - ostrzegł klimatolog prof. Mirosław Miętus z IMGW na spotkaniu zorganizowanym przez Greenpeace.
Naukowcy z USA odkryli trzy cząsteczki wchodzące w skład jadu tarantuli, które sprawiają że ugryzienie pająka jest wyjątkowo bolesne. Okazało się, że są to peptydy aktywujące ten sam receptor, co ostry składnik papryczek chili - informuje najnowszy numer czasopisma "Nature".
Śladów pierwszych mieszkańców kontynentu amerykańskiego a także pozostałości neolitycznych osad zamierzają szukać na dnie Zatoki Meksykańskiej amerykańscy archeolodzy podwodni. W trakcie planowanej wyprawy badacze przeczeszą duży odcinek teksańskich wód przybrzeżnych - informuje serwis internetowy "Norwich Bulletin".
Wyszukiwarka Google bliska jest wyprzedzenia dwóch największych kanałów brytyjskiej telewizji komercyjnej (Channel 4 i ITV1) pod względem przychodów z reklamy - wynika z analiz firm badawczych Mindshare i Initiative.
Potwór z Loch Ness nie mógłby być plezjozaurem. Tak twierdzi brytyjski badacz po analizie skamieniałych kości prawdziwego plezjozaura - informuje ostatni numer pisma "New Scientist". Wymarłe obecnie plezjozaury były wodnymi gadami z grupy płetwojaszczurów.
Satelita o nazwie Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE), którego zadaniem będzie głęboki przegląd nieba w podczerwieni, poleci na orbitę w roku 2009 - poinformowała NASA. Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE) to misja warta 300 milionów dolarów, która właśnie została zaaprobowana przez NASA do finansowania.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności