
Watykańscy archeolodzy twierdzą, że dysponują już ostatecznymi dowodami potwierdzającymi, że w rzymskiej bazylice świętego Pawła za Murami znajduje się autentyczny grób Apostoła Narodów.

Termiczny skanujący mikroskop tunelowy, który łączy cechy mikroskopu oraz noktowizora i pozwala widzieć powierzchnię próbki w podczerwieni z niespotykana rozdzielczością opracowali naukowcy francuscy. Rozdzielczość typowych mikroskopów optycznych jest ograniczona przez długość fali świetlnej.

Zdjęcia gwiazdy, odległej od Układu Słonecznego o 4 mld lat świetlnych, która jest rozrywana i pochłaniana przez olbrzymią czarną dziurę, uzyskali naukowcy amerykańscy przy pomocy orbitującego wokół Ziemi teleskopu Galaxy Evolution Explorer, należącego do agencji NASA.

Polska rozważa wzięcie udziału w budowie dwóch europejskich centrów badawczych - jednego, związanego z wykorzystaniem lasera rentgenowskiego, drugiego - poświęconego badaniu cząstek elementarnych - poinformowano w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Stałe patrole powietrzne nad Bałtykiem przyczyniły się do zmniejszenia o połowę, w ciągu ośmiu lat, liczby wycieków ropy na tym morzu - stwierdza w komunikacie ogłoszonym w Helsinkach międzynarodowa Komisja Helsińska - Helcom. Sekretarz Helcom Anne Christine Brusendorff powiedziała w związku z tym: "Pocieszające jest to, że sytuacja się poprawia, ale w dalszym ciągu liczba wycieków ropy jest nie do zaakceptowania".

Dziko żyjące samice szympansów tworzą koalicje, aby bronić się przed agresją samców - zaobserwowali naukowcy brytyjscy. Informację o ich odkryciu zamieszcza pismo "International Journal of Primatology".

Pochówek lekarza, który żył ponad cztery tysiące lat temu - w tym mumię, sarkofag oraz lekarskie narzędzia z brązu - odkryli archeolodzy egipscy. Na sarkofag natrafili w dole grzebalnym. Górną część grobu odkryto 20 km na południe od Kairu już w 2000 roku - poinformowała agencja prasowa MENA, cytując szefa egipskich służb starożytności Zahi Hawassa.

Czujniki sejsmiczne opracowane na potrzeby pola bitwy pozwalają tropić kłusowników w afrykańskich lasach deszczowych - informuje "New Scientist". W takich krajach jak Kongo kłusownicy potrafią zabijać w dżungli całe stada słoni dla kości słoniowej.

Sonda Mars Reconnaissance Orbiter sfotografowała niedawno z orbity trzy amerykańskie pojazdy znajdujące się na powierzchni planety Mars.

Prawo nie będzie chronić przed toksycznymi chemikaliami, obecnymi w produktach codziennego użytku, jeśli Parlament Europejski (PE) przyjmie rozporządzenie REACH o rejestracji niebezpiecznych substancji - ostrzega w komunikacie międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.

Żyjące w Meksyku małpy czepiaki żują wonne liście i smarują się uzyskaną z nich papką. Naukowcy nie umieją jednoznacznie wyjaśnić przyczyn tego zachowania - informują serwisy internetowe "News in Science" i "Discovery News".

Cesarskie insygnia władzy, ukryte zapewne przez żołnierzy Maksencjusza tuż przed porażką w bitwie z siłami Konstantyna, wydobyli włoscy archeolodzy w trakcie prac wykopaliskowych na Palatynie.

Komputer kwantowy nigdy nie będzie działał - twierdzi francuski uczony cytowany przez pismo "New Scientist". Naukowcy od dawna roztaczają olśniewające wizje komputerów kwantowych, znacznie potężniejszych niż najszybsze z dzisiejszych komputerów.

NASA po raz kolejny poinformowała o swoich planach budowy na Księżycu bazy, w której miałaby przebywać stała załoga. Najprawdopodobniej stanie ona na jego południowym biegunie. NASA chce w tym zakresie współpracować z innymi państwami i z firmami.

Mija 15. rocznica zawarcia porozumienia białowieskiego, w którym liderzy trzech słowiańskich republik radzieckich porozumieli się w sprawie likwidacji Związku Socjalistycznych Republik Radzieckiego i utworzenia Wspólnoty Niepodległych Państw.