
Miasta USA i Kanady kierują co roku do leżących na granicy tych dwóch państw Wielkich Jezior miliardy litrów nieoczyszczonych ścieków - informuje kanadyjska organizacja ochrony środowiska.

Niedobory snu powodują wzrost poziomu hormonów stresu w organizmie i na tej drodze blokują produkcję nowych neuronów w mózgu - zaobserwowali naukowcy amerykańscy. Informację na ten temat zamieszcza najnowsze wydanie pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Świadectwem dużego zróżnicowania w obrębie europejskiej populacji ludzi neandertalskich są wyniki ostatnich badań znalezisk kostnych z hiszpańskiej jaskini El Sidron. Zdaniem hiszpańskich antropologów odnalezione tam szczątki należą do południowej odmiany tego gatunku.

Ogniwo wodorowe, którego aktywny element zbudowany jest z enzymów bakteryjnych, skutecznie przetwarza zawarty w powietrzu wodór w prąd elektryczny. Urządzenie pozwala na bezproblemowe zasilanie ręcznego zegarka przez minimum 24 godziny - informuje "Chemical Communications".

W dwóch miejscach w przestrzeni kosmicznej udało się, po raz pierwszy w historii, zarejestrować istnienie ujemnie naładowanych cząsteczek - informuje najnowszy numer czasopisma "Astrophysical Journal Letters".

Nikotyna zwiększa aktywność genu kodującego białko CREB oddziaływując na receptory nikotynowe w części mózgu o nazwie jądro półleżące. Wyniki badań na ten temat przedstawili naukowcy z Yale na dorocznym spotkaniu American College of Neuropsychopharmacology's Annual Meeting.

Tygrysy syberyjskie żyjące w ośrodku reprodukcyjnym pod Harbinem na północy Chin są celowo zmuszane do jednodniowego postu w tygodniu, aby przyzwyczajały się stopniowo do warunków życia na wolności - poinformowała w środę chińska agencja Xinhua.

W mózgu wieloryba humbaka można znaleźć specyficzne komórki, które występują również u człowieka - informuje specjalistyczne pismo "The Anatomical Record." Walenie to rząd wodnych ssaków, do którego należą między innymi wieloryby i delfiny. Znane są ze swoich zdolności do porozumiewania i złożonych zachowań społecznych.

Udało się rozwiązać zagadkę tajemniczego mechanicznego "kalkulatora", zbudowanego w II wieku p.n.e., w czasach sławnego greckiego astronoma Hipparcha - informuje "Nature." W roku 1902 u wybrzeży wyspy Antikythera poławiacze gąbek znaleźli we wraku starożytnego statku tak zwany "mechanizm z Antikythery".

W Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie) powstanie pierwszy obrotowy wieżowiec świata. 30-piętrowy budynek będzie się obracać w podstawie - zapowiedział brytyjski inżynier projektujący mechanizm rotacji Nick Cooper. Cooper oświadczył, że projektowany apartamentowiec ma wykonywać pełny obrót wokół swojej osi w ciągu tygodnia.

Wyjątkowo dobrze zachowane gniazdo dinozaura sprzed 65 mln lat wraz ze skamieniałymi jajami zostało sprzedane na aukcji w Stanach Zjednoczonych za blisko 420 tys. dolarów.

Niedawno wykonano pierwsze obserwacje japońskim teleskopem Subaru po wymianie systemu optyki adaptatywnej. Uzyskane obrazy mają dziesięciokrotnie lepszą jakość niż do tej pory.

Terapia genowa zaburzeń erekcji dała pomyślne wyniki w pierwszych testach na pacjentach - informuje pismo "Human Gene Therapy". Jak wynika z badań epidemiologicznych, problemy ze wzwodem dotyczą ponad 50 proc. mężczyzn między 40. a 70. rokiem życia i 70 proc. mężczyzn po 70-tce.

Akcelerator cząstek elementarnych nie musi mieć rozmiarów stadionu, by dawał wiązkę elektronów o dobrych parametrach - informuje "Nature." Akceleratory służą do rozpędzania naładowanych cząstek przy użyciu ogromnych elektromagnesów i silnych pól elektrycznych.

Samo uznanie danego gatunku za rzadki i zagrożony może zadziałać jak "pocałunek śmierci" - informuje "New Scientist."