
Chemioterapia powoduje przejściowe zmniejszenie struktur mózgu odpowiedzialnych za pamięć i inne zdolności umysłowe - wynika z japońskich badań opublikowanych na łamach pisma "Cancer".

22 groby członków elity preinkaskiej kultury Sican odnaleźli archeolodzy w trakcie ostatnich prac wykopaliskowych na północy Peru. Pośród wyposażenia grobowego badacze natknęli się na ceremonialne noże "tumi", bardzo rzadko odnajdywane w oryginalnym kontekście archeologicznym.

Naukowcy amerykańscy zapewniają, że wyszkolili pszczoły do wykrywania materiałów wybuchowych w ramach projektu, który może mieć zastosowania w dziedzinie bezpieczeństwa wewnętrznego i w wojnie z Irakiem.

Czarna dziura znajdująca się w mikrokwazarze GRS1915+105 okazała się rekordowym obiektem zarówno jeśli chodzi o masę jak i prędkość rotacji - informuje najnowszy numer czasopisma "Astrophysical Journal".

Fragmenty brytyjskiego samolotu typu Halifax JP-276A zestrzelonego przez hitlerowski myśliwiec w okolicach Dąbrowy Tarnowskiej (woj. małopolskie) w nocy z 4 na 5 sierpnia 1944 roku odnaleźli pod ziemią i wydobyli historycy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wariant genu regulującego dostępność noradrenaliny w mózgu ma związek z podwyższonym ryzykiem ADHD, czyli nadpobudliwością psychoruchową i zaburzeniami koncentracji uwagi u dzieci - zaobserwował amerykańsko-koreański zespół naukowców.

Prof. Stephen Hawking, jeden z najwybitniejszych fizyków na świecie i autor wielu bestsellerów, w wywiadzie dla programu Today radia BBC 4 powiedział, że ludzkość ma jeszcze długą drogę przed sobą nim stworzy jedną teorię wyjaśniającą prawa Wszechświata.

Dla ochrony jednego z najrzadszych europejskich ptaków śpiewających - wodniczki, Królewskie Towarzystwo Ochrony Ptaków - RSPB (Royal Society for the Protection of Birds) z Wielkiej Brytanii przeznaczy ok. 400 tys. funtów na zakup ok. 1 tys. hektarów rozlewiska Biebrzy w województwie podlaskim.

Przywrócenie aktywności "uśpionego" genu pszenicy mogłoby podnieść poziom białka, żelaza i cynku w jej ziarnie - informuje "Science." Gen GPC-B1 występuje naturalnie w genomie pszenicy, ale w procesie ewolucji gatunków uprawnych został wyciszony. Jak jednak wykazali naukowcy z University of California w Davis, ponowne jego włączenie mogłoby podnieść wartość odżywczą ziarna.

Średniowieczne tygle z Hesji cechowała legendarna odporność termiczna, mechaniczna i chemiczna. Wyniki analiz przeprowadzonych przez angielskich archeologów wykazały, że naczynia zawdzięczały te cechy obecności mullitu krystalizującego w trakcie wypału naczyń w bardzo wysokiej temperaturze.

700-letnie święte teksty hinduizmu, spisane na 340 palmowych liściach, zostały uratowane przed zniszczeniem dzięki zastosowaniu nowoczesnej techniki obrazowania - informuje "Optics&Laser Europe".

Szczęki kopalnej ryby sprzed 400 mln lat, Dunkleosteus terrelli, były jednymi z najsilniejszych "zgryzów" w zwierzęcym świecie. Wywierały nacisk z siłą około pięciu ton - wynika z badań i modelowaniu, prowadzonemu przez naukowców amerykańskich.

Dzięki obserwacjom dalekich supernowych wykonanym Teleskopem Hubble'a, okazało się, że ciemna energia występowała we Wszechświecie już 9 miliardów lat temu. Ciemna energia zwiększa tempo rozszerzania się Wszechświata.

Wielcy lutnicy, m.in. Antonio Stradivari, preparowali chemicznie drewno, z którego wykonywali instrumenty. W ten sposób konserwowali je i poprawiali jakość dźwięku. Potwierdziły to badania opublikowane w "Nature".

Ludzie różnią się pod względem genetycznym znacznie bardziej niż oceniano dotychczas. Te róznice to nie tylko pojedyncze miejsca w DNA, ale całe jego fragmenty - doszli do wniosku naukowcy z międzynarodowego zespołu badawczego.