
Najnowsze zdjęcia wykonane przez sondę Mars Global Surveyor pozwalają przypuszczać, że woda w stanie ciekłym występowała na Marsie nie tylko w odległej geologicznie przeszłości, ale również w ciągu ostatnich lat. Odkrycie może oznaczać, że prymitywne formy życia mogą istnieć na Czerwonej Planecie również dzisiaj. Wyniki badań zostały opublikowane w najnowszym "Science".

Ekolodzy ze stowarzyszenia Klubu Gaja rozpoczynają akcję pod hasłem "Jeszcze żywy karp". - To apel o humanitarne traktowanie karpi przed Bożym Narodzeniem i przestrzeganie ustawy o ochronie zwierząt - powiedział lider Klubu Jacek Bożek.

Zmysł magnetyczny to kolejna po echolokacji przewaga nietoperzy nad ludźmi - informuje "Nature." Wcześniej zmysł ten wykryto m.in. u niektórych ptaków, afrykańskich kretoszczurów i syberyjskich chomików. Zespół brytyjskich naukowców pod kierunkiem Richarda Hollanda obserwował zachowanie nietoperza mroczka brunatnego (Eptesicus fuscus).

Ekipa badawcza Centralnego Muzeum Morskiego (CMM) w Gdańsku, sondując dno rzeki Elbląg, natrafiła na wrak średniowiecznego statku rzecznego. Wydobycie go na powierzchnię wciąż okazuje się jednak niemożliwe.

Największy na świecie samolot pasażerski Airbus A380 został oficjalnie uznany za bezpieczny. Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotnictwa (EASA) i amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) zaaprobowały A380 podczas uroczystości, zorganizowanej w centrali Airbusa we Francji.

Odkrycie świeżo wyżłobionych kanalików na powierzchni Marsa jest bardzo silnym argumentem przemawiającym za obecnością na tej planecie wody w stanie ciekłym - powiedział PAP sekretarz naukowy Centrum Badań Kosmicznych PAN, dr Krzysztof Ziołkowski, komentując doniesienie NASA na temat odkrycia prawdopodobnych śladów cieków wodnych na Czerwonej Planecie.

Pałac w Wersalu ogłosił, że zamierza sprzedawać perfumy, wzorowane na pachnidle królowej Marii Antoniny, ściętej w czasie rewolucji francuskiej. Zapach odtworzono na podstawie odnalezionej przez historyków 18-wiecznej receptury.

Choć bardzo rzadko, ludzie odporni na ból naprawdę istnieją. Jak wykazały badania przeprowadzone w trzech rodzinach z Pakistanu, wystarczy mutacja w jednym genie, by nie odczuwać bólu.

Jedna z odmian wirusa Ebola w ciągu kilku lat przetrzebiła populację goryli w Kongo - informują naukowcy na lamach najnowszego "Science". Odmiana wirusa znana pod kryptonimem ZEBOV (od Zair - dawnej nazwy Konga) w ostatniej dekadzie uaktywniła się w Gabonie i Kongo, dziesiątkując populację goryli zachodnich (Gorilla gorilla) oraz zamieszkujących w ich sąsiedztwie szympansów (Pan troglodytes).

Zmuszone do konkurencji z hałasem miejskim sikory wykonują pieśni krótsze, szybsze i o wyższej częstotliwości, niż ich leśni krewniacy - zaobserwowali badacze z Holandii. Zdaniem autorów pracy na łamach pisma "Current Biology", jest to przejaw możliwości adaptacyjnych sikor do środowiska miejskiego.

Zróżnicowanie ról mężczyzn, kobiet i dzieci w paleolitycznych społecznościach ludzi współczesnych mogło dać im znaczącą przewagę nad społecznościami ludzi neandertalskich - informuje serwis internetowy "EurekAlert".

Nanocząstki stanowią niemal 90 proc. wszystkich cząstek wydobywających się z rur wydechowych milionów pojazdów, poruszających się każdego dnia po drogach. W zależności od pory dnia powstają w spalinach drobinki o różnej średnicy - donosi "Journal of Environmental Monitoring".

Najnowsze zdjęcia przesłane z Marsa na Ziemię przez sondę NASA wskazują na prawdopodobną obecność na powierzchni "Czerwonej Planety" wody w stanie ciekłym, co znacznie zwiększa szanse na istnienie na niej jakichś form życia.

Spadek zanieczyszczenia powietrza mógłby zaowocować nieoczekiwanym wzrostem plonów ryżu w jednym z najbiedniejszych regionów świata - Indiach - wynika z najnowszej analizy badaczy amerykańskich. Informację na ten temat zamieszcza pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Australijscy naukowcy odkryli gen odpowiedzialny za to, jaki kolor ma skórka jabłka. Dzięki temu możliwe stanie się tworzeni nowych odmian tych popularnych owoców. Badacze z australijskiego instytutu CSIRO dowiedli, że za intensywną czerwień jabłek odpowiedzialne są antocyjany - będące naturalnym składnikiem wielu kwiatów i owoców barwniki, nadające im niebieską lub czerwoną barwę.